Προς το περιεχόμενο

Cubase 10 vs Logic Pro x 10.5 ποιότητα ήχου


tsakolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ακουσω γνώμες Ή αν είναι η ιδέα μου . Δουλεύω και τα 2 προγράμματα ! Μ αρέσει περισσότερο το  logic    σαν περιβάλλον αλλά έχω την εντύπωση ότι όλα ακούγονται καλύτερα στο  cubase . Ισχύει κάτι τέτοιο ή ειναι η ιδέα μου ; 

Έχει διαπιστώσει κάποιος το ίδιο ;

Επεξεργασμένο από tsakolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Ναι το ε είναι δίπλα στο ρ στο πληκτρολόγιο

 

Νομίζω οτι ακόμα ισχύει ο κανονισμός που απαγορεύει τα εριστικά ή αγενή σχόλια μεταξύ των μελών.
Μήπως θα ήταν πιο υγιής μια απάντηση/συμβουλή/καθοδήγηση (αν έχεις άποψη) στην ερώτηση του θέματος;

  • Like 5

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tsakolis είπε

Ισχύει κάτι τέτοιο ή ειναι η ιδέα μου ; 

 

 

Ισχυει το ΔΕΥΤΕΡΟ.

 

Ολα τα daw έχουν τον ιδιο "ηχο". 

 

Προφανως κανεις κατι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ σε ενα απο τα δυο (gain staging,fx use,plug in use κτλ.)

 

ή ακόμα πιο πιθανο ξερεις να δουλευεις το ενα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο το αλλο. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα κάνει ένα αντίστοιχο είδος "τεστ ποιότητας ήχου" μεταξύ των Sonar 2 και Cubase SX 2 (παλιά προϊόντα). Ο ήχος που έβγαινε από τα VST instruments ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ (οι ίδιοι δυαδικοί αριθμοί στην κυματομορφή).

 

Πάντως μεταξύ των διαφόρων DAW πρέπει να παίζουν ρόλο:

- τα bits στα οποία λειτουργεί εσωτερικά η μηχανή ήχου (συνήθως είναι 64 bit τώρα πια - πάντως σε απλά project η διαφορά 64bit και 32bit στην audio engine δεν είναι μεγάλη).

- η ποιότητα των διαφόρων εφέ (π.χ. στα reverb μπορείς να βρεις μεγάλες διαφορές στην ποιότητα ήχου και στην παραμετροποίηση)

- διάφορες δυνατότητες και πώς είναι υλοποιημένες (dithering, μετατροπές bit, μετατροπές Hz, normalize κλπ.)

   και διάφορα προφανή πράγματα όπως π.χ. η ποιότητα των δειγμάτων αν υπάρχουν, οι δυνατότητες και οι επεξεργασίες στο bus της εφαρμογής, midi harmonizer και διάφορα άλλα που παλιά μπορεί να μην υπήρχαν κιόλας..

 

Σίγουρα με κάθε αξιόλογο DAW που κυκλοφορεί σήμερα μπορείς να γράψεις για πλάκα περίπλοκη συμφωνική μουσική ή κάτι αντίστοιχης δυσκολίας και - μέχρι ενός σημείου - να κάνεις και την παραγωγή..

 

update:  όταν διάβασα εγώ το post δεν είδα κάτι περίεργο..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gmoukou said:

 

Νομίζω οτι ακόμα ισχύει ο κανονισμός που απαγορεύει τα εριστικά ή αγενή σχόλια μεταξύ των μελών.
Μήπως θα ήταν πιο υγιής μια απάντηση/συμβουλή/καθοδήγηση (αν έχεις άποψη) στην ερώτηση του θέματος;

 

Συμφωνώ με το παραπάνω.

Δεν απαντω επι του θεματος αν και γνωρίζω οπως και ο φιλος gmoukou την απαντηση. 

Προτιμω να κουοταρω μονο διοτι κάποια πραγματα ειναι πιο σημαντικα απο αλλα

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Αρχικά δε χρειάζεται να υπάρχουν διαμάχες ούτε ειρωνικά σχόλια !

Για τα προγράμματα τώρα βάζω τα ίδια πχ τύμπανα χωρίς κανενα εφέ κλπ !

με ίδιες σχετικά εντάσεις και κου φαίνεται λίγο πιο καθαρός ο ήχος στο cubase αλλά πραγματικά μπορεί να είναι η ιδέα μου Γι αυτό και ρώτησα μήπως το χει παρατηρήσει κάποιος στην audio engine διαφορά !

Επεξεργασμένο από tsakolis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

από πλευράς μου δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση.

 

Απο τα 10 ποστ σου, τα 9 εχουν μια εντονη δοση ειρωνιας, σε ενοχλητικο βαθμο. 

 

Θα σου συστηνα να εισαι λιιιγο πιο ευχαριστος προς τους αλλπυς, και να παραμενεις οσο μπορεις εντος θεματος (περι μουσικης δλδ), οπου φαινεται οτι το κατεχεις.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsakolis είπε

Για τα προγράμματα τώρα βάζω τα ίδια πχ τύμπανα χωρίς κανενα εφέ κλπ !

με ίδιες σχετικά εντάσεις και κου φαίνεται λίγο πιο καθαρός ο ήχος στο cubase αλλά πραγματικά μπορεί να είναι η ιδέα μου Γι αυτό και ρώτησα μήπως το χει παρατηρήσει κάποιος στην audio engine διαφορά !

 

Αν δεν έχεις χρωματίσει τον ήχο με κάποιον τρόπο (ίσως και άθελά σου), τότε πιθανόν να είναι η ιδέα σου (μη ξεχνάς ότι το λίγο δυνατότερο μερικές φορές μας φαίνεται και καλύτερο).

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου