Προς το περιεχόμενο

Ground loop και παράσιτα για άλλη μια φορά


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Gerald Undone έχει ένα από τα καλύτερα  κανάλια για βίντεο θέματα και εξοπλισμό. Εδώ ασχολείται με ένα πρόβλημα που έχουμε όλοι.

Σε περίληψη, ο φωτισμός λέντ στο πισί μπορεί να είναι πηγή θορύβου όπως και το  κουτί του υπολογιστή.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικός και το βίντεο μαζί.

Οι καινούριες Β550 έχουν μπει δυνατά στο παιχνίδι και όντως (κατά γενική ομολογία) είναι άριστες μητρικές, ειδικά για τα λεφτά τους. Αν όμως δίνουν τέτοια θεματάκια, έχουμε πρόβλημα. Θα κάνω περισσότερο searching, διότι δεν είμαστε τώρα για να λαθέψουμε στην αγορά μητρικής. καήκαμε..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και ένα χρόνο έχω πρόβλημα με τέτοιου είδους θόρυβο. Είχα δοκιμάσει τα πάντα αλλά όχι να κλείσω όλα τα φωτάκια. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω αν έχει διαφορά.

Πριν από δύο μέρες κάποιος με καθοδήγησε σε αυτό το usb iDefender σε συνδιασμό με το iPower, για να περάσω από εκεί την κάρτα ήχου μου. Δεν τα έχω αγοράσει ακόμα (γιατί φαίνεται να είναι σύνολο γύρω στα 120‎€), γιατί σκοπεύω να μετακομίσω, και λέω μηηηηπως φταίει το σπίτι.

 

Update: Καμία απολύτως διαφορά με το να κλείσω ότι φωτισμό έχω.
Ένα περίεργο όμως - Είχα παρατηρήσει ότι έχω θόρυβο ακόμα και όταν κουνάω το ποντίκι. Χαμήλωσα κάποια στιγμή το polling rate (στο ελάχιστο, 125) και πλέον δε το ακούω. Αν το βάλω 250/500/1000, ακούγεται όλο και πιο δυνατά. Γενικά, όσο περισσότερο "δουλεύει" ο υπολογιστής, είτε CPU είτε GPU, ο θόρυβος αυξάνεται.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Εδώ και ένα χρόνο έχω πρόβλημα με τέτοιου είδους θόρυβο

Αυτό μου έλυσε το πρόβλημα σε συνδυασμό με balanced καλώδια προς τα ηχεία.

https://www.thomann.de/gb/behringer_microhd_hd400.htm

Αυτό με το ποντίκι θυμάμαι μου το δημιουργούσε παλιότερα ένα φτηνό τροφοδοτικό για λαπτοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, panorios είπε

Αυτό μου έλυσε το πρόβλημα σε συνδυασμό με balanced καλώδια προς τα ηχεία.

https://www.thomann.de/gb/behringer_microhd_hd400.htm

Αυτό με το ποντίκι θυμάμαι μου το δημιουργούσε παλιότερα ένα φτηνό τροφοδοτικό για λαπτοπ.


Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι παίζει με τα balanced/unblanaced καλώδια? Balanced καρφί είναι αυτό με τις 2 γραμμές στο βύσμα, ή απλά βάζεις XLR σε καρφί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
54 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι παίζει με τα balanced/unblanaced καλώδια? Balanced καρφί είναι αυτό με τις 2 γραμμές στο βύσμα, ή απλά βάζεις XLR σε καρφί?

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό εγώ πήρα την msi x470 gaming plus max που έχει καλό emi shielding και στις pci e θύρες και στα chipset και έτσι τώρα και hi end gpu εχω και led ταινίες στο pc και fans και όλα και δεν περνάει τίποτα στην ηχογράφηση. 

 

Και έτσι συνδυαζω το gaming με το home recording σε ένα pc χωρίς παρεμβολές. 

 Στην προηγούμενη μητρική είχα θεματακια. 

Σε αυτή άκρα του τάφου σιωπή. 

 

Χαχαχαχαχαχα 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου