Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod στο σετάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στους φίλους!

Εδώ και χρόνια και μετά από προτροπή πολλών εδώ μέσα σετάρω όλες μου τις κιθάρες μόνος μου χωρίς κανένα πρόβλημα και η αλήθεια είναι πως έχω γλιτώσει πολλά ''πενηντάρικα'' από τότε και μάλιστα τα τελευταία χρόνια θεωρώ οτί τις κάνω και πολύ καλά σύμφωνα με τα θέλω και τις ανάγκες μου.Δυστυχώς όμως μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο οποίο δε ξέρω τι να κάνω και θα ήθελα τις απόψεις σας πριν την πάω στον μάστορα.Η ασθενής είναι μία αμερικάνα fender strat 2001, την συγκεκριμένη την σετάρω χωρίς πρόβλημα από τότε που ξεκίνησα να το κάνω...περνάω στο πρόβλημα.το μπράτσο έχει πάρει μία φυσιολογική κούρμπα την οποία θέλω να την ισιώσω, βάζωντας λοιπόν το άλεν και γυρνώντας το έφτασα στο σημείο που δεν πάει άλλο...παρ όλα αυτά η κούρμπα παράμένει εκεί.γυρνώντας αντίστοφα το truss rod η κούρμπα μεγαλώνει πράγμα που μου δείχνει οτί το truss rod δουλεύει κανονικά.το πάω πάλι από την άλλη κ μετά από κάποιο σημείο κολάει και ας έβαλα λίγο παραπάνω δύναμη,με λίγα λόγια το truss rod τερμάτησε αλλά το μπράτσο δεν ήρθε στην ευθεία.Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει?Ξαναλέω οτί έχω σετάρει πολλές φορές την συγκεκριμένη κιθάρα τελευτέα φορά κάπου τον Μάιο-Ιούνιο χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε σε κάποιον που ξέρει. Γυρνάς το τρασροντ δεξιά αριστερά σα να μην τρέχει τίποτα? Δεν ξέρω τι σεταρίσματα έκανες τόσο καιρό αλλά ακόμα και η ελάχιστη στροφή κάνει τη διαφορά σ' ένα σετάρισμα.

 

 

Από τα λίγα που ξέρω καθότι άσχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε σε κάποιον που ξέρει. Γυρνάς το τρασροντ δεξιά αριστερά σα να μην τρέχει τίποτα? Δεν ξέρω τι σεταρίσματα έκανες τόσο καιρό αλλά ακόμα και η ελάχιστη στροφή κάνει τη διαφορά σ' ένα σετάρισμα.

 

 

Από τα λίγα που ξέρω καθότι άσχετος

δεν ξέρω πως έβγαλες το συμπέρασμα το ότι το γυρνάω δεξία ή αριστερά σαν να μην τρέχει τίποτα.Προφανώς και όλες οι κινήσεις είναι βήμα βήμα.Το οτί το πήγα και από την ανάποδη το έγραψα για να δώσω να καταλάβετε οτί από την άλλη πήγαινει κανονικά και οτί έχει τερματήσει στην μία πλευρά και δεν γίνετε καν ελάχιστη στροφή.

θα ήθελα τις απόψεις κάποιου σχετικού λοιπόν που να αντιλαμβάνεται το τι έγραψα παραπάνω και όχι κάποιου άσχετου.ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου εχει 2 way truss rod και απο ότι φαινεται απο τη στιγμή που ΔΙΝΕΙ relief δεν εχει "χαλασει".

Υπάρχει όμως η πιθανότητα να εχει "τερματησει" οπότε χρειάζεται την βοήθεια κάποιου washer ώστε να δώσει και άλλο extra γυρισμα ... ωστε να μπορει να ΑΦΑΙΡΕΙ relief,πηγαινε την σε ΤΕΧΝΙΚΟ για να σιγουρευτείς.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Superfunk said:

Η κιθαρα σου εχει 2 way truss rod και απο ότι φαινεται απο τη στιγμή που ΔΙΝΕΙ relief δεν εχει "χαλασει".

Υπάρχει όμως η πιθανότητα να εχει "τερματησει" οπότε χρειάζεται την βοήθεια κάποιου washer ώστε να δώσει και άλλο extra γυρισμα ... ωστε να μπορει να ΑΦΑΙΡΕΙ relief,πηγαινε την σε ΤΕΧΝΙΚΟ για να σιγουρευτείς.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stonedterror είπε

δεν ξέρω πως έβγαλες το συμπέρασμα το ότι το γυρνάω δεξία ή αριστερά σαν να μην τρέχει τίποτα.

Έλα ντε

43 λεπτά πριν, stonedterror είπε

βάζωντας λοιπόν το άλεν και γυρνώντας το έφτασα στο σημείο που δεν πάει άλλο...παρ όλα αυτά η κούρμπα παράμένει εκεί.γυρνώντας αντίστοφα το truss rod η κούρμπα μεγαλώνει πράγμα που μου δείχνει οτί το truss rod δουλεύει κανονικά.το πάω πάλι από την άλλη κ μετά από κάποιο σημείο κολάει και ας έβαλα λίγο παραπάνω δύναμη

 

 

46 λεπτά πριν, stonedterror είπε

Ξαναλέω οτί έχω σετάρει πολλές φορές την συγκεκριμένη κιθάρα τελευτέα φορά κάπου τον Μάιο-Ιούνιο χωρίς κάποιο πρόβλημα

Κάθε 3 μήνες σετάρεις την κιθάρα? Μήπως είναι μικρό το διάστημα? Ρωτάω γιατί σαν άσχετος δεν ξέρω. Και αν επιτρέπεται τι είδους προβλήματα σου βγάζει ώστε να θέλει συνεχώς σετάρισμα? Και τι εργασίες συμπεριλαμβάνει το σετάρισμα που κάνεις? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υπόθεση για το τι μπορεί να συμβαίνει είναι να έχει ξεβιδωθεί από την άγκυρα στην άλλη μεριά του μπράτσου με αποτέλεσμα το truss rod να έχει μετακινηθεί προς τα εμπρός (προς το headstock) και να τερματίζει το παξιμάδι πριν εφαρμοστεί πίεση στο μπράτσο καθώς δεν έχει άλλα πάσα (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)

 

αυτό το μπράτσο έχει ξεβιδωθεί τελείως, άλλη περίπτωση αλλά δες τι χρειάζεται για να το φτιάξεις αυτό....

 

1) αν πας στο μάστορα σιγουρέψου ότι μπορεί αν την φτιάξει .... (δεν ξέρω με ποιο τρόπο)
2) στην δικιαμου ρύθμισα το truss rod τελευταία φορά το 2015............. και είμαι πολύ απαιτητικός, δες μήπως το έχεις παρακάνει με το σετάρισμα

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Τραμπαρίφας said:

Έλα ντε

 

 

Κάθε 3 μήνες σετάρεις την κιθάρα? Μήπως είναι μικρό το διάστημα? Ρωτάω γιατί σαν άσχετος δεν ξέρω. Και αν επιτρέπεται τι είδους προβλήματα σου βγάζει ώστε να θέλει συνεχώς σετάρισμα? Και τι εργασίες συμπεριλαμβάνει το σετάρισμα που κάνεις? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Ευχαριστώ.

Α.έχει τύχει και όταν τις πήγαινα σε μάστορα και 1 μήνα μετά να θέλει σετάρισμα αφού οι καιρικές συνθήκες πολλές φορές είναι τρελές και αρκετά συχνά τα όργανα εκτίθονται σε άσχημες συνθήκες

Β.δεν σετάρω την κιθάρα μόνο όταν μου βγάζει κάποιο πρόβλημα αλλά και όταν θα αλλάξω  κουρδισμα ή το πάχος των χορδών

Γ.το μπράτσο,το ιντονέισον,το ύψος των χορδών,το ύψος των μαγνητών

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, βαζω χερι στο truss rod καθε 15-20 μερες σε καποιες περιοδους του ετους, λογω μεγαλων διακυμανσεων της υγρασιας. Πιανω την κιθαρα που επαιζα λιγες μερες πριν, και εχει ανεβει ή κατεβει μισο χιλιοστο το action.

 

Μολις σταθεροποιηθουν οι καιρικες συνθηκες μπορει να περασουν και 2-3 μηνες μεχρι να ξαναβαλω χερι. Πιο επιρρεπεις ειναι οι les paul type και λιγοτερο οσες εχουν maple μανικι και ταστιερα. Πειραζω μονο truss rod, και που και που πειραζω action αναλογα με τις ορεξεις μου.

 

Ειναι φυσιολογικο το 3μηνο και για τα δεδομενα μου.

 

 

Παντως, δεν μου εχει τυχει να τερματισει truss rod...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ειναι φυσιολογικο το 3μηνο και για τα δεδομενα μου

 

Για τα δικά μου δεδομένα έχω να ρυθμίσω TR στις κιθάρες μου δεκαετία και βάλε... 🙂

Και στις 11 κιθάρες μου παραμένουν τυφέκια με σχεδόν μηδενικό relief 🙂

 

Βέβαια ζω στο κέντρο της Αθήνας όπου έχομεν ακόμα Αττικόν κλίμα 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου