Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod στο σετάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Για τα δικά μου δεδομένα έχω να ρυθμίσω TR στις κιθάρες μου δεκαετία και βάλε

Ομοίως κάθε 2 με 3 χρόνια και αν. Μάλλον ευθύνεται το καλύτερο κλίμα της Ελλάδος γι' αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Τραμπαρίφας said:

Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε σε κάποιον που ξέρει. Γυρνάς το τρασροντ δεξιά αριστερά σα να μην τρέχει τίποτα? Δεν ξέρω τι σεταρίσματα έκανες τόσο καιρό αλλά ακόμα και η ελάχιστη στροφή κάνει τη διαφορά σ' ένα σετάρισμα.

 

 

Από τα λίγα που ξέρω καθότι άσχετος

 

δεν πατάει κουμπιά στο τσερνομπιλ ή στο κανάβεραλ... την κιθαρούλα του σετάρει ο άνθρωπος.

 

@stonedterror στείλε καμια φωτο, απο που είναι η ρύθμιση, headstock , heel ?

Στην Aria μου (heel), ειχα ακριβώς αυτο θέμα, καμια 10ετία πριν... χμμ σε κάθε περίπτωση βαλε καποιο λιπαντικό να βοηθήσεις την κατάσταση. Οσον αφορά δυνάμεις, αντοχες, είμαι σίγουρος οτι ξέρεις τα όρια που θα κινηθείς.

Στην τελευταία ανάλυση, να πήγαινες απο 10αρες σε 9αρες? θα λυνόταν ως δια μαγείας το θέμα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Superfunk said:

 

Για τα δικά μου δεδομένα έχω να ρυθμίσω TR στις κιθάρες μου δεκαετία και βάλε... 🙂

Και στις 11 κιθάρες μου παραμένουν τυφέκια με σχεδόν μηδενικό relief 🙂

 

Βέβαια ζω στο κέντρο της Αθήνας όπου έχομεν ακόμα Αττικόν κλίμα 🙂

 

΄Όταν έμενα Γαλάτσι είχε όντως σούπερ κλίμα.

Στην Κρήτη, ειδικά στα παραθαλάσσια μέρη του Νότου, η υγρασία ξυρίζει. Μια μέρα μπορεί να έχει 45% και την άλλη 85%.

 

Όποτε πιάνω μια κιθάρα και είναι όλες οι χορδές ξεκούρδιστες, δεν κουρδίζω με τα κλειδιά. Επάναφέρω το truss rod....

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχει τερματίσει ίσως από την αρχή είχες "κακά" τοποθετημένο το TR χωρίς να το ξέρεις φυσικά. Μου φαντάζει δύσκολο σε φυσιολογικές συνθήκες να έχει τερματίσει. Πιστεύω ότι ο διαθέσιμος χώρος για σετάρισμα είναι υπέρ αρκετός, κρίνοντας από εικόνες, ακόμα κι αν το γυρίζεις στην ίδια φορά σε κάθε σετάρισμα. Μου δημιούργησες τώρα μια  μικρή ανησυχία γιατί μένω σε τόπο με υγρασία και σετάρω μια φορά το χρόνο το TR. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ασχοληθεί με τις βέργες 4 φορές στη ζωή μου. Μια στην deluxe για να δω τι κάνει από περιέργεια, και από μια φορά στις καινούργιες κιθάρες. Όποτε πιάσω κιθάρα μετά από έως και 2 εβδομάδες, όλες οι χορδές ζήτημα είναι να θέλουν 3-5% κούρδισμα.

Δεν θα μπορούσα να ζήσω με τη καθημερινή έγνοια να ασχολούμαι με τέτοια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Τραμπαρίφας said:

Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε σε κάποιον που ξέρει. Γυρνάς το τρασροντ δεξιά αριστερά σα να μην τρέχει τίποτα? Δεν ξέρω τι σεταρίσματα έκανες τόσο καιρό αλλά ακόμα και η ελάχιστη στροφή κάνει τη διαφορά σ' ένα σετάρισμα.

 

 

Από τα λίγα που ξέρω καθότι άσχετος

 

 

Πριν κάτι χρόνια είχα φτιάξει ένα μπράτσο για 5άρι μπάσο με 3 κομάτια maple και 2 wenge και carbon βέργες μέσα με πάχος 29mm και φάρδος 45mm στο nut.

Αφού τελείωσα με το όλο όργανο,ήθελα να σιγουρευτώ οτι το μπράτσο ρυθμίζετε κανονικότατα.

Truss rod dual action 7€ απο μαυρομουστάκη,το τερμάτισα δεξιά,μετά καρφί το τερμάτισα αριστερά και μετά το πήγα στην μέση μέσα σε 1 λεπτό.

Παρόλο τον βανδαλισμό του,ρυθμιζει ακώμα σωστά (το έχω να δίνει λιγο bow μιας και το tension των χορδών δεν αρκεί για να εχω την απαραίτητη καμπύλη αφού το μπράτσο είναι γερό σαν το ρόπαλο του Ηρακλη).

Αυτά σε ένα μπράτσο που έκανα εγώ,στο χοριό μου.Αν τώρα,εσάς τα truss rοd,την "ακούνε" με την μια,κατάλαβα τι όργανα πάτε και παίρνετε...

Επεξεργασμένο από xtrm_basses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

και βοηθώντας το μανίκι

 

ΠΟΛΥ σημαντικό, σε τέτοιες περιπτώσεις μην περιμένεις από τη βέργα να κάνει την δουλειά μόνη της.

Όπως και στα μπασα βοήθα λιγάκι.

Σε single way TRs που έχουν αΦτο το πρόβλημα εγω χαλαρώνω όσο πάει τη βέργα ισιωνω με το χέρι όσο μπορώ το μπράτσο και την ώρα που το έχω ...ισιωμενο σφίγγω το TR.

 

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

. Οι έχοντες τα χοντρά, είναι και οι πιο ξένοιαστοι.

 

Η αλήθεια είναι ότι τοΝ έχω χοντρόΝ τον μπρατσοΝ 🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Παχος 29mm και περίμενες να κουνηθεί;

Δεν περίμενα.

Τότε νόμιζα οτι τα μπράτσα τα θέλουμε "τούβλο" να μην κουνιούνται με τίποτα.

Αργότερα κατάλαβα οτι τα θέλουμε σταθερά (να μην αλλάζουν μορφή απο υγρασία tension κτλ) αλλά παράλληλα εύκαμπτα,για να τα ρυθμίζουμε εύκολα.

Εξάλλου το truss rod,αυτό κάνει.

Δεν προσθέτει σταθερότητα,αλλα μόνο την δυνατότητα να κάνουμε ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου