Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod στο σετάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Παχος 29mm και περίμενες να κουνηθεί;

 

Αμ το 5 piece laminate και το carbon fiber που το πας;

Αυτό δεν είναι μπράτσο για μπάσο είναι κουπί για να διασχίσεις τον Αμαζόνιο 🙂

 

Αν και έχει και τα δίκια του μια και για να μπορεί να επηρεάσει το relief σε τέτοια κατασκευή το truss rod πρέπει να είναι ματζαφλαρι σοβαρό 🙂

 

Συνήθως τέτοια μπράτσα εχουν πάντα τη "μνήμη" του κΣυλου.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
17 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Τότε νόμιζα οτι τα μπράτσα τα θέλουμε "τούβλο" να μην κουνιούνται με τίποτα.

Αργότερα κατάλαβα οτι τα θέλουμε σταθερά (να μην αλλάζουν μορφή απο υγρασία tension κτλ) αλλά παράλληλα εύκαμπτα,για να τα ρυθμίζουμε εύκολα.

 

Εγώ τα θέλω άκαμπτα και κσερά. Το σταθερό είναι ζητουμενο φυσικά, αλλα το εύκαμπτο γιατί ρε 'συ; Εγώ δεν χτιζω μανίκι γύρω από τη βεργα. Βάζω βέργα για να διορθώνω καιρικές εναλλαγές ανώδυνα (σχεδόν, αφου η βεργα αποτελεί damping factor μεχρι ένα βαθμό) στο πιο άκαμπτο μανίκι που μπορώ να φτιάξω.

 

Αnyways βγήκαμε off-topic, το πρόβλημα του OP είναι συγκεκριμένο και σπάνιο. Το παθαίνει μία στις χίλιες; Στις 500;

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

 

Εγώ τα θέλω άκαμπτα και κσερά. Το σταθερό είναι ζητουμενο φυσικά, αλλα το εύκαμπτο γιατί ρε 'συ; Εγώ δεν χτιζω μανίκι γύρω από τη βεργα. Βάζω βέργα για να διορθώνω καιρικές εναλλαγές ανώδυνα (σχεδόν, αφου η βεργα αποτελεί damping factor μεχρι ένα βαθμό) στο πιο άκαμπτο μανίκι που μπορώ να φτιάξω.

 

Αnyways βγήκαμε off-topic, το πρόβλημα του OP είναι συγκεκριμένο και σπάνιο. Το παθαίνει μία στις χίλιες; Στις 500;

 

Εύκαμπτο για να ρυθμίζετε εύκολα με την παραμικρή στροφή του truss rod.

Όντως βγήκαμε off-topic οπότε το κόβω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια στυλ (riff djent) θες μπόλικο ριλιφ και αρκούντως υψηλό άκσιον ωστε να μην υπάρχει η παραμικρή υποψία τασταρίσματος, και καταστροφής του ήχου. Στο ίδιο μουσικό κομμάτι ο ίδιος κιθαρίστας για σόλο ίσως προτιμήσει την ίδια κιθάρα αλλά με ακσιον πολυ χαμηλό (1mm , 1.4mm @ 24th) και ριλίφ κοντά στα 0.1mm με 0.2mm για σολο, τάπινγκ, λεγκάτο, κτλ.

Οπότε ναι, χρειάζεται ρυθμισιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

δεν πατάει κουμπιά στο τσερνομπιλ ή στο κανάβεραλ... την κιθαρούλα του σετάρει ο άνθρωπος

Εμένα που είμαι παντελώς άσχετος έτσι μου φαίνονται αυτά τα πράγματα. Γι' αυτό την πάω για σετάρισμα στον Μίμη στο Χαλάνδρι και είμαι ήσυχος. Μου λέει αυτός τι θα κάνει κι εγώ γνέφω καταφατικά κάνοντας μμμμ, δήθεν ότι καταλαβαίνω τι λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίμης??? μήπως εννοείς δίπλα απο το blue peach στον Χολαργο?? έχει 2 Μίμηδες??? Αυτος διπλα απο το blue peach, ήταν τεράστιος, έψαχνα λύσεις μέσω youtube ενω ήταν 700 μέτρα μακριά.

Τεσπα, το truss rod, action κτλ καλύτερα να μάθεις να τα ρυθμίζεις μόνος σου, άυριο βρε η παντόφλα θα σε βάζει να μαστορεύεις στο σπίτι, τι θα της λες οτι δεν ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rgxinap είπε

Μίμης??? μήπως εννοείς δίπλα απο το blue peach στον Χολαργο??

Ναι Χολαργός, λάθος. Ο παππούς με τη βιβλική μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πιάσατε τέτοια κουβέντα, να ρωτήσω κάτι.

Κάποιες φορές συμβαίνει (σε όλες τις κιθάρες μου) το εξής φαινόμενο (μόνο χειμώνα γίνεται).

Μετά από κάποιες μέρες απαιξίας, δεν είναι flat το κούρδισμα, αλλά sharp.

Τουλάχιστον ημιτόνιο ψηλότερα.

Τι γίνεται?

Ψύχονται οι χορδές και συστέλλονται?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
32 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Εύκαμπτο για να ρυθμίζετε εύκολα με την παραμικρή στροφή του truss rod.

Και ο μηχανικός συντονισμός; Το όλο σύστημα χορδών και ό,τι τις περιβάλλει, βασίζεται στη συνολική ακαμψία του συστήματος. Αλλιώς θα έχουμε χαμηλό Q factor, damping, energy loss και άλλα μηχανικοηχητικά στα οποία δεν δύναμαι να εμβαθύνω λόγω έλλειψης υπόβαθρου φυσικά.

 

Προσωπικά δεν έχω πειράξει το truss rod της κιθάρας μου εδώ και 3 χρόνια, παρ' όλο που το κλίμα της Θεσσαλονίκης δεν είναι και από τα καλύτερα (αλλά δεν φημίζεται και για απότομες εναλλαγές). Μια φορά τα χρειάστηκα που χαμήλωσε το action αποτομα σε live σε χώρο με ζέστη/πυκνή ατμόσφαιρα. Από τότε σετάρω πάντα λίγο ψηλότερα γι' ασφάλεια.

 

Προσωπικά θεωρώ όλη την ιστορία με τα relief και τα σπεκς overhyped. Μία ειναι η nominal ρύθμιση για κάθε κιθάρα, κι αυτή ειναι το straight. Ούτε relief ούτε backbow. Mόνο μικροαποκλίσεις, που ρυθμιζονται συνδυαστικά βέργα-γέφυρα. Όλα τα όργανα παίζουν και ακούγονται καλύτερα dead straight. Το relief δεν ωφελεί σε τίποτα και δεν ξέρω τίνος εφεύρεση είναι, αλλά υποψιάζομαι των οργανοποιών στους οποίους έρχονταν οι πελάτες τους με παράπονα για σκέβρωμα και το επινόησαν ως δικαιολογία για να αποποιουνται των ευθυνών τους.

 

Ξέρω όργανα που εζησαν χωρις βέργα δεκαετίες ολόκληρες σχεδον αιώνα μερικά και εξακολουθούν και παίζουν ακμαιοτατα. Η βέργα είναι εκεί για να ισιώνει το μανίκι όταν αυτό στραβώνει, είτε το παθαινει κάθε εβδομάδα ειτε κάθε 20 χρόνια. 

 

 

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ψύχονται οι χορδές και συστέλλονται?

 

Ναι.

Δεν έχει καμμία σχέση με το μπράτσο.

26 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μία ειναι η nominal ρύθμιση για κάθε κιθάρα, κι αυτή ειναι το straight. Ούτε relief ούτε backbow. Mόνο μικροαποκλίσεις, που ρυθμιζονται συνδυαστικά βέργα-γέφυρα. Όλα τα όργανα παίζουν και ακούγονται καλύτερα dead straight. Το relief δεν ωφελεί σε τίποτα και δεν ξέρω τίνος εφεύρεση είναι,

 

Να αγιασει ο Στόμας σου.

 

Αν βαριέσαι να κάνεις σωστό fret crowning & leveling.... εφευρίσκεις το relief.

 

Θες να "ψοφήσεις" μια κιθάρα;

Δώσε της relief.

Όλο το σκάσιμο,το attack και το compression πάνε περίπατο (μαζί με τα ματωμένα δάκτυλα σου).

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου