Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod στο σετάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Δεν μου είπες όμως αν είσαι μονταδόρος

 

Συναρμολόγηση , ηλεκτρικά έκανα .

Fret leveling/crowning and nut σε τεχνικό φυσικά (της ΠΡΟΚΟΠΗΣ όμως όχι από αυτούς που επειδή δεν κΣερουν ή βαρΓιουνται να κάνουν καλή ταστοδουλεια σου παραδίδουν την κιθάρα με τρία χιλιοστά relief και όταν πας μετά να την σεταρεις τραβάς τα μαλλιά σου 🙂 )

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xtrm_basses said:

Μπράβο stonedterror.

Το θέμα είναι να μην χρειαστεί στο μέλλον να το σφύξεις κιάλλο.

 

Superfunk τις tele εσύ τις έκανες,ή πήρες parts και τα συναρμολόγησες?

Το οτι απορρίπτεις εσυ τα λεγώμενα τις fender,θα πω οτι είναι παρενέργειες του lockdown...

Και όταν αυτός http://www.xstrange.com/index.html  μου έχει πει οτι πρέπει να έχουμε relief,τότε καταλαβαίνεις οτι συμφωνείς,δεν συμφωνείς...ένα και το αυτό είναι για μένα.

 

Φάνη,σέβομαι την άποψη σου,γιατί σε σέβομαι ως μάστωρα,γιαυτό είμαι και πελάτης σου.

Ομως σκέψου οτι με το relief,στο τρίγωνο που ανάφερες, η πλευρα "ύψος γέφυρας" μπορεί να μικραίνει δίνωντας μας χαμηλότερο action και δεν θα ταστάρει γιατί το relief κάνει την καμπύλη στα πρώτα τάστα μιας και εκέι το μπράτσο είναι πιο στενό και πιο λεπτό οποτε εκει "ξεσπάει" η καμπύλη (κάτι σαν πέδιλα σκι γίνετε η πλευρά του τριγώνου που είναι το μπράτσο) οπότε η γωνία "nut" δεν γίνετε πιο οξεία και η διαφορά απόστασης τάστα-χορδή δεν αυξάνει τόσο πολύ όσο πλησιάζουμε προς την γέφυρα.

Όσο για το μέσο της χορδής,ένα είναι.Στα 650mm είναι τα 325,και στα 220 είναι τα 110 κτλ.Απλά σκέψου οτι αν μια κιθάρα έχει 21 τάστα,στα 9 πρώτα,το μέσο της χορδής,πέφτει μέσα στην ταστιέρα.

 

απλά και λογικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

Συναρμολόγηση , ηλεκτρικά έκανα .

Fret leveling/crowning and nut σε τεχνικό φυσικά (της ΠΡΟΚΟΠΗΣ όμως όχι από αυτούς που επειδή δεν κΣερουν ή βαρΓιουνται να κάνουν καλή ταστοδουλεια σου παραδίδουν την κιθάρα με τρία χιλιοστά relief και όταν πας μετά να την σεταρεις τραβάς τα μαλλιά σου 🙂 )

 

 

Ο φιλος σε ρωτα εαν ξερεις να δουλευεις τη βεργα

😲

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην κατεβάσεις κι άλλο την γέφυρα, έτσι ώστε να έχεις το action του nut σε όλο το μήκος της ταστιέρας.

Ειτε γιατι τους βολευει στα μερος της ταστιερας που συνηθιζουν να παιζουν...γουσταρουν μεγαλυτερο action Εκει, ειτε γιατι το ftret leveling ειναι οτι να ναι...

και γω δεν το καταλαβαινω...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Ο φιλος σε ρωτα εαν ξερεις να δουλευεις τη βεργα

😲

 

Ε εντάξει μην τον προσβάλλεις έτσι 🙂

αγενής και ισχυρογνώμων είναι ,δεν είναι ηλίθιος ο άνθρωπος... 🙂

 

Έχει καταλάβει νομίζω ότι βρίσκεται σε περιβάλλον ανθρώπων που γνωρίζουν γιατί μιλάνε.

🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Superfunk said:

 

Ευτυχώς εγώ ασχολούμαι με το πώς ΠΑΙΖΕΙ ένα όργανο και όχι με το πώς λέει η....Fender ότι πρέπει να παίζει (τα νούμερα που δίνει για relief και action είναι απλά ΓΤΠ)

 

Εσύ μπορείς φυσικά να ασχολείσαι με το τι ΛΕΕΙ η Fender....

 

Άσε με εμένα (και τον Φανη,τον Erlewine και οποιονδήποτε τεχνικό της προκοπής) τον κοβιντιαΖμενο να ζω στη... δυστυχία του straight neck,zero fret buzz, perfect fretwork,AWESOME sound 🙂

 

Αν την βρίσκεις με τα προσπέκτους πάντως στείλε διεύθυνση να σου στείλω μερικά έχω από όλες τις δεκαετίες 🙂 (στα μισά βέβαια η Fender δεν γράφει σωστά ούτε τα μισά specs των κθαρωνΕ της ,όχι πως τα γράφει στο site της 🙂 )

 

Έχω/ειχα και Fender κιθάρες φυσικά (πρέπει να έχουν περάσει εκατοντάδες από τα χέρια μου ειδικά παλαιοτέρα που ασχολούμουν με vintage dealing) και ΟΛΕΣ με straight neck τις έχω/ειχα και παίζουν / έπαιζαν τέλεια ,μετά από ΣΩΣΤΟ set up φυσικά (nut & fretwork included)

 

Άντε ,καλη μελέτη! (των προσπέκτους) 🙂

 

ναι, και στα διαλείματα φτιάχνει και κανα baritone bass, ultra long scale, laminate neck, fanned frets, headless... αλλά μόνο για ξεκούραση, η βασική του ασχολία είναι να διαβάζει τα μανουαλ της φέντερ μην νομίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Superfunk said:

 

Ε εντάξει μην τον προσβάλλεις έτσι 🙂

 

Κανεναν δεν προσεβαλα. 

Βοηθω, απλα, στη συζητηση...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, nklshp said:

Ειτε γιατι τους βολευει στα μερος της ταστιερας που συνηθιζουν να παιζουν...γουσταρουν μεγαλυτερο action Εκει, ειτε γιατι το ftret leveling ειναι οτι να ναι...

και γω δεν το καταλαβαινω...

 

 

οκ κατέβασε ακσιον στα 0.3 mm στο τελευταίο τάστο και ίσως το καταλάβεις έτσι.. ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, rgxinap said:

 

οκ κατέβασε ακσιον στα 0.3 mm στο τελευταίο τάστο και ίσως το καταλάβεις έτσι.. ελπίζω.

 

Εγώ νομίζω ότι εξαρτάται και από το παίξιμο.

Αν παίζεις λεγκάτα, παίζει να μην μπαζάρει πουθενά.

Αν σκάβεις, και relief να δώσεις στο μπράτσο, θα σου μπαζάρει κάπου οπωσδήποτε.

Από ότι κατάλαβα, το relief είναι για να έχεις μεγαλύτερο action περίπου στην μέση, που η χορδή ταλαντώνεται περισσότερο.

Έτσι κι αλλιώς το truss rod λειτουργεί μέχρι κάποιο τάστο (εξαρτάται από την κιθάρα), δεν λειτουργεί σε όλη την έκταση της ταστιέρας.

Όπως και να έχει όμως, ομοιόμορφο action δεν έχεις.

Άσε που μπορεί να σε ενοχλεί το να έχεις μεγαλύτερο action στην μέση της ταστιέρας.

Μια συνήθεια είναι όλα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, xtrm_basses είπε

Ομως σκέψου οτι με το relief,στο τρίγωνο που ανάφερες, η πλευρα "ύψος γέφυρας" μπορεί να μικραίνει δίνωντας μας χαμηλότερο action και δεν θα ταστάρει γιατί το relief κάνει την καμπύλη στα πρώτα τάστα μιας και εκέι το μπράτσο είναι πιο στενό και πιο λεπτό οποτε εκει "ξεσπάει" η καμπύλη (κάτι σαν πέδιλα σκι γίνετε η πλευρά του τριγώνου που είναι το μπράτσο) οπότε η γωνία "nut" δεν γίνετε πιο οξεία και η διαφορά απόστασης τάστα-χορδή δεν αυξάνει τόσο πολύ όσο πλησιάζουμε προς την γέφυρα.

Όσο για το μέσο της χορδής,ένα είναι.Στα 650mm είναι τα 325,και στα 220 είναι τα 110 κτλ.Απλά σκέψου οτι αν μια κιθάρα έχει 21 τάστα,στα 9 πρώτα,το μέσο της χορδής,πέφτει μέσα στην ταστιέρα.

 

Δεν ισχύει ότι το relief κάνει καμπύλη στα πρώτα ταστα, εκτός αν είναι προβληματικό το μανίκι και πρέπει να διορθωθεί ανεξαρτήτως relief. Γενικά η συνθήκη καλής ρύθμισης του οργάνου είναι πάντα dead straight, ως σημείο αναφοράς γιατί εκεί πάντα παιζει καλά ένα όργανο, ανεξαρτήτως προτίμησης. Το relief αυξάνει τη δυσκολία παιξίματος 1-9 και παράλληλα αυξάνει -εκ των πραγμάτων- το action μετά το 9 γιατι αλλιώς θα πνίγονται τα πάντα, ακόμη και σε όργανα που δεν κάνεις κανείς bends. Σετάρισμα "χώμα" γίνεται ΜΟΝΟ με dead straight ή backbow και αυτό είναι αξίωμα. Ούτε καν ισχυρισμός.

 

 

Τώρα, εδώ εσύ φτιαχνεις extreme καταστάσεις με Torzal necks και θηριώδη scale lengths + fan frets και θα κολλησεις στο relief? Πιο relief, εδώ οι περισσότεροι που θα δουν torzal neck θα πουν ότι είναι χαλασμένο. Μπορεί να πας το μπασο σου σε μαστορα και να στο γυρίσει "ίσιο". "Bro, η ταστιερα σου ειχε στρίψει και στην έφερα στα ίσα..."

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου