Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod στο σετάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Καθόλου έτσι και κακώς, αν συμβαίνει. Μιλαμε για να παίζει μια κιθαρα απροβληματιστα σε όλο το ευρος της. Και το backbow αφορά κυρίως την περιοχή μετά το 12. 

 

 

να ρωτήσω?

τι ακριβώς εννοούμε backbow?

υποψιάζομαι, αλλά θα ήθελα μια απάντηση και τον λόγο για τον οποίο κάποιος μπορεί να το επιδιώξει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

27 minutes ago, dimsonic said:

τι ακριβώς εννοούμε backbow?

 

 

relief.gif

 

 

27 minutes ago, dimsonic said:

τον λόγο για τον οποίο κάποιος μπορεί να το επιδιώξει

 

Σου παραθέτω μέρος του ποστ του Φάνη, στην προηγούμενη σελίδα:

 

"Το backbow σε πληροφορώ το χρησιμοποιώ αφοβα όταν σετάρω 7ρια radius όπου είναι ο μόνος τρόπος να μείνεις λίιγο κατω από τα 2mm action στην e12 χωρίς να έχεις fret-out. Win-win. Μην το φοβαστε το backbow, δεν είναι ταμπού."

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimsonic said:

οι εικόνες δεν βοηθάνε καθόλου

 

Σφίγγοντας (δεξιόστροφα) το truss rod πέρα από το σημειο που υπάρχει μηδενικο relief, φτάνουμε στο σημείο όπου τα τάστα στη μεση της ταστιέρα ακούμπούν τις χορδές.  Αυτό είναι το backbow, όπου στην ουσία ΄έχει ανάποδη κλίση από το upbow.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

 

Σφίγγοντας (δεξιόστροφα) το truss rod πέρα από το σημειο που υπάρχει μηδενικο relief, φτάνουμε στο σημείο όπου τα τάστα στη μεση της ταστιέρα ακούμπούν τις χορδές.  Αυτό είναι το backbow, όπου στην ουσία ΄έχει ανάποδη κλίση από το upbow.

 

αυτό που υποψιαζόμουνα. Και τι χρησιμότητα έχει? ΟΚ έχεις λίγο relief μετά το 12. Και στο 8 δηλαδή πως παίζεις?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα έχουν πει αναλυτικότατα παραπάνω και ιδιαίτερα ο Πνοή και Νύξη σαν οργανοποιός.

Διάβασε πιο προσεκτικά απο την αρχή σε παρακαλώ για να μην πάμε στο Α μετά απο 8 σελίδες.

  • Μπερδεύτηκα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, yameth said:

Τα έχουν πει αναλυτικότατα παραπάνω και ιδιαίτερα ο Πνοή και Νύξη σαν οργανοποιός.

Διάβασε πιο προσεκτικά απο την αρχή σε παρακαλώ για να μην πάμε στο Α μετά απο 8 σελίδες.

 

έχουν πει κάπου για το ενδεχόμενο να ταστάρει η κιθάρα πιό ψηλά από το 12 λόγω του backbow και δεν το είδα?

Αν θες μου το υποδεικνύεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, yameth said:

Ποιο είναι τι ερώτημα σου βρε dimsonic;

Και ποια τα δεδομένα σου;

 

 

αυτό

αυτό που υποψιαζόμουνα. Και τι χρησιμότητα έχει? ΟΚ έχεις λίγο relief μετά το 12. Και στο 8 δηλαδή πως παίζεις?

 

και να στο κάνω και λιανά, γιατί έχεις την εντύπωση ότι μπαίνουμε μέσα και γράφουμε ό,τι θέλουμε χωρίς να διαβάσουμε τα προηγούμενα (ΟΚ κάτι μπορεί να ξεφύγει, αλλά όχι και έτσι)

 

Λοιπόν μιλήσαμε για backbow. Καταλάβαμε τι είναι και ο Φάνης λέει ότι είναι η μόνη λύση για 7άρια μπράτσα για να διορθώσεις την περιοχή μετά το 12. Εγώ με το ΦΤΩΧΟ μου μυαλό καταλαβαίνω ότι αν δώσεις backbow για να διορθώσεις κάτι στο 12 και πέρα, θα σηκώσεις το μπράτσο και θα το φέρεις κοντά στις χορδές κοντά στην περιοχή του 8. 

ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

είναι εύλογη απορία ή όχι?

αν θέλει κάποιος μου λύνει την απορία, ή μου εξηγεί ότι κατάλαβα λάθος ή κάπου γράφτηκε και το αγνόησα για να χαλάσω το νήμα.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Σε έχασα λίγο εδώ, sorry

ήταν αργά χθες, μέχρι το 14ο πάω, πιο κάτω πάω σπάνια άλλα 2 τάστα, καθώς και στις μπάσες στο 14ο πάω πολύ σπάνια, setup κάνω με αυτό στο νου...  σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να απέχουν οι χορδές το ίδιο από τα τάστα σε όλο το μήκος (χώμα όπως λες), συνειδητοποίησα ότι αυτά που γράφω δεν τους αφορούν όλους, δεν ξέρω αν με dead straight  μπορείς να την σετάρεις για shred μετά το 14ο, δεν το επιχείρησα ποτέ....... γιαυτο και αποχώρισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου