Προς το περιεχόμενο

Boss GT-1 σε Marshall DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ!
Ειμαι νέος στο χώρο και στερούμαι βασικών γνωσεων περί εφέ, συνδέσεων κτλ και θα ηθελα μια μικρή βοήθεια 🙂

Αγόρασα έναν Marshall DSL 5 και έχω την πεταλιερα Boss GT1. 
Έχω δει πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι να συνδέσει κανείς τις συσκευές αυτές, αλλά θα ηθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον ποιο εσείς θεωρείτε ως καλύτερο.

Το ζητούμενο είναι να εκμεταλλευτώ τις λάμπες του ενισχυτή και τον ήχο που αυτός προσφέρει...

 

καθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσορισες στο φορουμ!

 

Τι την θες την gt1 με τον dsl? Θα την εβαζα μονο στο fx loop για καποια εφε, ενδεχομενως, οπως chorus, delay κ.α, οπως και για το volume.

 

Ο dsl χρειαζεται μονο ενα overdrive πεταλι μπροστα (στο input) ωστε να σου διδει σε καθε καναλι εξτρα gain. 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Την πεταλιερα την είχα από πριν, ο ενισχυτής είναι νεο απόκτημα.

 

Ετσι το είχα σκεφτεί κι εγώ, να συνδέσω την πεταλιερα σε FX loop για τα υπόλοιπα εφέ και gain μέσω του ενισχυτή (αν κατάλαβα καλά εσυ προτείνεις έξτρα πεταλακι OD).

 

Έχω δει κάποια βιντεάκια στο γιουτιουμπ για το πώς να συνδέσω την πεταλιερα μέσω FX loop αλλά με έχουν μπερδέψει... για να χρησιμοποιήσω το preamp του ενισχυτή πώς θα συνδέσω την πεταλιερα, στο send ή στο return του FX loop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, omilitis1987 είπε

πώς θα συνδέσω την πεταλιερα, στο send ή στο return του FX loop

 

Send>input GT1>output GT1>Return

 

Φρόντισε να έχεις unity gain (δηλ. O ήχος να είναι ίδιος σε ένταση και με την πεταλιερα και χωρίς) αν η GT1 έχει cabin simulation το απενεργοποιεις

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα, συνδεεται ως εξης:

 

Send dsl >input gt1

Output gt1>return dsl

 

Κρατω επιφυλαξη μηπως υπαρχει κι αλλος τροπος, πιο ενδεδειγμενος.

 

Καποια στιγμη μπορεις να αγορασεις ενα ehx soul food ή ενα boss sd1. Ειναι τα πιο κλασικα για τον dsl.

 

 

Omilitis = ΟΦΗ?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα χρειάζονται δυο καλώδια για σύνδεση πεταλιερας και ενισχυτή στο loop και ένα ακόμα καλώδιο για σύνδεση κιθάρας με το input του ενισχυτή, σωστά;

 

αυτο με το unity gain το τσεκάρω με δοκιμή, δεν υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση έτσι δεν είναι; Απλά θα παίξω με και χωρίς την πεταλιερα και θα τσεκάρω να είναι ίδια η ένταση του ήχου.

 

σας ευχαριστώ ρε παιδιά για τη βοήθεια γιατί είχα ψιλοπελαγώσει 🙂
 

παρεπιμπτοντως τον ενισχυτή τον παρέλαβα σήμερα σπασμένο στο πλάι...αυριο θα μιλήσω με το μαγαζί, θεωρώ πώς θα μου τον αντικαταστήσουν χωρίς προβλήματα.

Σουηδια βρίσκομαι, το μαγαζί λέγεται BaxMusic

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Omilitis = ΟΦΗ?

Χαχαχα μάλιστα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 καλωδια, ναι.

 

Να παρεις φωτογραφιες με την κουτα διπλα, να φαινεται οτι μολις τον ξεπακεταρησες τον βρηκες σπασμενο. 

Λογικα θα στον αλλαξουν, χωρις πολλα πολλα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα φωτό άμεσα! Ξενέρωμα αλλα συμβαίνουν ατυχήματα, τι να γίνει;  Ίσως ευθύνεται κι η μεταφορική, ποιος ξέρει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σιγουρα οχι εσυ.

 

Η κουτα ειναι χτυπημενη?

Όχι, η κούτα ήταν μια χαρά κι ο ενισχυτής με φελιζόλ στις γωνιές κτλ., όλα έμοιαζαν σωστά...αλλά δεν ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου