Προς το περιεχόμενο

Boss GT-1 σε Marshall DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος και εαν ηταν σφραγισμενο, οπου τοτε φταιει ο προμηθευτης. Και παλι την ευθυνη εχει το καταστημα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η gt-1 δεν έχει effects loop για να εφαρμόσεις το 4 cable method, να στείλεις δηλαδή αλλού τα drive της και αλλού τα modulation.

 

Οπότε πρέπει να επιλέξεις, ή να χρησιμοποιήσεις μόνο τα drive/compression, κλπ στο input του ενισχυτή, ή να χρησιμοποιήσεις τα εφφέ της (modulation/delay/reverb, κλπ) στην λούπα του ενισχυτή όπως σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δυστυχώς η gt-1 δεν έχει effects loop για να εφαρμόσεις το 4 cable method, να στείλεις δηλαδή αλλού τα drive της και αλλού τα modulation.

 

Οπότε πρέπει να επιλέξεις, ή να χρησιμοποιήσεις μόνο τα drive/compression, κλπ στο input του ενισχυτή, ή να χρησιμοποιήσεις τα εφφέ της (modulation/delay/reverb, κλπ) στην λούπα του ενισχυτή όπως σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω.

Distortion από το Marshall σκέφτομαι και modulation από το loop.


Ειναι λίγο κρίμα βέβαια ότι δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τα έτοιμα preset της πεταλιερας.

Επεξεργασμένο από omilitis1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, omilitis1987 said:

Distortion από το Marshall σκέφτομαι και modulation από το loop.

 

 

Εγώ θα έλεγα να τα δοκιμάσεις όλα, και να κρίνεις μετά τι σου αρέσει.

Και να σου πω και κάτι?

Στην τελική, δοκίμασε ακόμα και να τα στείλεις όλα στο input του ενισχυτή να δεις πώς σου ακούγεται.

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ θα έλεγα να τα δοκιμάσεις όλα, και να κρίνεις μετά τι σου αρέσει.

Και να σου πω και κάτι?

Στην τελική, δοκίμασε ακόμα και να τα στείλεις όλα στο input του ενισχυτή να δεις πώς σου ακούγεται.

 

Αν το κάνω έτσι τότε “ακυρωνω” τη λάμπα, έτσι δεν είναι;

Τα σύνδεσα μπροστά σήμερα κι έπαιξα λιγάκι και νομιζω πως ήταν χειρότερος ήχος σε σχέση με όταν συνδέω ακουστικά απευθείας στην πεταλιερα.

Βεβαια ίσως είναι κι η ιδέα μου, η προκατάληψη ότι πρέπει να έχω τη λάμπα μπροστά 😄

 

 

Επεξεργασμένο από omilitis1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, omilitis1987 said:

Αν το κάνω έτσι τότε “ακυρωνω” τη λάμπα, έτσι δεν είναι;

 

Όχι δεν την ακυρώνεις.

Απλά περνάς τα modulation πριν την προενίσχυση, κάτι που δεν αρέσει στους περισσότερους.

Αλλά κάποτες που δεν υπήρχαν λούπες στους ενισχυτές, όλα τα πετάλια τους στο input τα έβαζαν.

Γι' αυτό σου λέω να δοκιμάσεις, αν δεν σου αρέσει, οκ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι δεν την ακυρώνεις.

Απλά περνάς τα modulation πριν την προενίσχυση, κάτι που δεν αρέσει στους περισσότερους.

Αλλά κάποτες που δεν υπήρχαν λούπες στους ενισχυτές, όλα τα πετάλια τους στο input τα έβαζαν.

Γι' αυτό σου λέω να δοκιμάσεις, αν δεν σου αρέσει, οκ.

Να σε ρωτήσω, η πεταλιερα έχει ένα κουμπι-εφέ που λέγεται pre amp (βασικά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του για να είμαι ειλικρινής).

Αν αυτό λοιπον είναι στο ON και η πεταλιερα μπροστά από τον ενισχυτή δεν ακυρώνεται η λάμπα; 

Μπέρδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου