Προς το περιεχόμενο

Boss GT-1 σε Marshall DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, omilitis1987 said:

Αν το κάνω έτσι τότε “ακυρωνω” τη λάμπα, έτσι δεν είναι;

Τα σύνδεσα μπροστά σήμερα κι έπαιξα λιγάκι και νομιζω πως ήταν χειρότερος ήχος σε σχέση με όταν συνδέω ακουστικά απευθείας στην πεταλιερα.

Βεβαια ίσως είναι κι η ιδέα μου, η προκατάληψη ότι πρέπει να έχω τη λάμπα μπροστά 😄

 

 

 

 

Εαν βγαλεις το cab simulation απο τη gt1 και συνδεσεις στο καθαρο καναλι με gain κατω απο τη μεση, θα βγαλει αξιοπρεπεις ηχους.

 

Απλα επειδη ακολουθει η προενισχυτη και η τελικη ενισχυση, θα πρεπει να μειωσεις το level σε ολη την αλυσιδα στο gt1.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, omilitis1987 said:

Να σε ρωτήσω, η πεταλιερα έχει ένα κουμπι-εφέ που λέγεται pre amp (βασικά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του για να είμαι ειλικρινής).

Αν αυτό λοιπον είναι στο ON και η πεταλιερα μπροστά από τον ενισχυτή δεν ακυρώνεται η λάμπα; 

Μπέρδεμα...

 

 

Όχι, δεν ακυρώνεται.

Το pre amp είναι κατά κάποιον τρόπο προσομοίωση γνωστών τύπων ενισχυτή.

Μπορείς χαλαρά να το θεωρήσεις ως έναν τύπο overdrive.

Τώρα όταν μπλέκονται δύο προενισχύσεις, το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι καλό, αλλά όλα είναι trial and error.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, omilitis1987 said:

Πολύ error προβλέπω  😄😎

 

Το θέμα είναι να υπάρχει επαρκές trial ....

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για ενημέρωση, θα μου στείλουν καινούριο ενισχυτή. Μανούρα βεβαια να στείλω πίσω το σπασμένο συν ότι θα περάσουν καμία δεκαριά μέρες, το λιγότερο, μέχρι να ξαναπαραλαβω αλλά μικρό το κακό :classic_dry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου