Προς το περιεχόμενο

Πώς καθαρίζετε την κιθάρα σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε πότε?
Κάνει κακό το πολύ lemon oil ή το fast fret?
Τι πανάκια χρησιμοποιείτε?

Πώς καθαρίζουμε τον απλό ιδρώτα του καλοκαιριού?
Τι άλλα tips & tricks έχετε?

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισμος rosewood ταστιερας με lemon oil 1-2 φορες ανα ετος (δλδ ανα αλλαγη χορδων).

 

Χρησιμοποιω πανι μικροινων, απο εκεινα για οθονες lcd (εχει βελουδινη υφη). Ειναι ιδανικα για ξυλα/επιπλα. Εαν εχει πολυ μπιχλα η κιθαρα, ριχνω και λιγο καθαριστικο σπρευ.

 

Συχνο καθαρισμα χορδων με βαμβακι και λιγο αντισκωριακο. Αλλαζω χορδες ανα 6μηνο και θελω να εχω αψογη αισθηση all the time.

 

Εαν καποια νικελ μερη θαμπωσουν, βαζω λιγο αλοιφη glenol για τα ασημικα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμε:

 

1. Αν δεν παιζει σε live η κιθαρα (ωχ...σορυ...δεν επρεπε να το γραψω τωρα αυτο....) 2 φορες το χρονο με lemonoil γενικα ειναι καλό (όπως γραφει παραπανω φιλος). Βεβαια, αναλογα και την χρηση και μεσα στο σπιτι, εξασκηση κτλ. Γενικα, όταν δεις οτι αρχιζει να μαζευει βρωμια γυρω απο τα ταστα ή ειναι εμφανης ακριβως κατω απο τις χορδες (γιατι γυρω τους συνηθως το δαχτυλο την τριβει και φευγει) και πιο συχνα ή αναλογα πόσο ιδρώνουν τα χερια κτλ.

 

2. Αν το παρακανεις με το λεμονολαδο, θα το δεις στην ταστιερα, που θα βγαζει στιγματα λαδιου σε σημεια. Το προβλημα ειναι να μην μπαινει παρα πολυ λαδι και μουσκευει γενικα κατω απο τα ταστα, γιατι αναλογα πώς εχουν τοποθετηθει κτλ (με CA κολλα ή όχι) μπορει να τα πεταξει καποια που ειναι ισως ηδη χαλαρα...(μην φανταζεσαι οτι θα βγουν να βγαλουν κανενα ματι, απλα θα ειναι  loose και θα φαινεται και στον ηχο ισως)

 

3. Εγω αφου εχω καθαρισει την ταστιερα με  πανι που εχω βρεξει με το λεμονολαδο να φυγουν οι περισσοτερες βρωμιες (εκτος αν εχει τοσο μαζεψει που θελει βγαλσιμο) τοτε με μια μπατονετα που βουταω στο λεμονολαδο, περναω ολοκληρο το ταστο (ή 2-3 με ενα dip). Και αφου περασω ολη τη ταστιερα, με ενα στεγνο πανι τριβω καθε ταστο, μεχρι να μην πολυγυαλιζει. Αν εχεις βαλει πολύ, θα δεις οτι σου αφηνει στιγματα, οποτε ξανασκουσπιζεις.

 

4. FastFret συνεχεια στις χορδες, πριν ξεκινησω, κατα την διαρκεια αν σερνει πολύ η εξασκηση/ προβα, και σιγουρα σκουπισμα με πανακι τις χορδες και παλι fastfret στο τελος.

 

5. Όταν αλλαζω χορδες, εχω σε ενα μικρο μπουκαλακι, ελαφρυ λαδι ραπτομηχανης κτλ, και με μια βελονα ή ακρη λεπτης χορδης ακουμπαω πανω στο βαγονακι εκει που ακουμπαει η χορδη (οσο ειναι επανω). Μεταλλο με μεταλλο, χορδη βαγονακι, το λαδι αυτο ειναι το καλυτερο να μην σκουριαζει εκει η χορδη και να σπαει , και να επιστρεφει εκει μετα απο  bends.

 

6. Περασμα με "Βrasso" τα ταστα με αλλη μπατονετα και σκουπισμα τριψιμο με βαμβακι, αφου το αφησω λιγη ωρα επανω. Πραγματικα τα καλογυαλισμενα ταστα, τα κανει λεια. (αυτο γενικα στα μεγαλα διαστηματα service 😄 2 φορες το χρονο ή αν τα βλεπεις οτι αρχιζουν και χανουν τη γυαλαδα τους

 

7. Το σωμα απλα, με πανι νωπο με νερο και σκουπισμα

 

......Ο,τι θυμηθηκα....

 

Επεξεργασμένο από Holystone
  • Like 1

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασανε 20 χρονια και οι χορδες ηταν (και ειναι) πανω στην κιθαρα.

Την χρειαστηκα να γραψω ριφς για καμμια 200αρια κομματια, συν τα σολα.

Ειναι μια Ibanez RG570 με ενα βλαμμενο συστημα τρεμολο, το οποιο μου εβγαζε την Παναγια, καθε φορα που αλλαζα χορδες.

Οποτε λεω, τι κανω;

Παιρνω ενα WD40 και τις πλακωνω στο ...πλυσιμο.

Χωρις πλακα. οι χορδες εγιναν σαν καινουργιες.

Με ελαστικοτητα, χωρις τριψιματα, ωραια αισθηση αφης και ηχος που ακουγεται,ανετα.

Δεν ηθελα τιποτα αλλο.

Την δουλεια μου την εκανα μια χαρα.

Καποια στιγμη θα την ακουσετε.

 

 

 

Υ.Γ  λυση αναγκης + βαρεμαρας  😋

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Vartanis said:

Περασανε 20 χρονια και οι χορδες ηταν (και ειναι) πανω στην κιθαρα.

 

 

 

Αυτό μου φτάνει, για να καταλάβω ότι είσαι μερακλής.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αλλαζω χορδες οταν μου εμφανιζουν ηχητικο προβλημα το οποιο δεν μπορω να επαναφερω με wd40. Kαι οι περιπτωσεις ειναι δυο:

-Στην πρωτη η b ή η  e, οταν παιζω στα μεσαια και κατω ταστα, μου βγαζει διπλο ηχο που θυμιζει chorus.

-Στην δευτερη, μια ωραια πρωι, συνηθως η e, αποφασιζει οτι θελει να buzzαρει σε καποια ταστα (πχ στα μεσαια), την ωρα που οι υπολοιπες λειτουργουν σωστα.

 

 Βεβαια, υπαρχουν περιπτωσεις που μετα απο ενα ετος αλλαζω χορδες, και με τις καινουργιες εχω θεμα με buzz σε μια χορδη, το οποιο δεν εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης. Γιαυτο και εχω αραιωσει πολυ τις αλλαγες...

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Holystone Ευχαριστώ για το μεγάλο και αναλυτικό reply!

Αυτό με το WD40 ρε παιδιά να πω την αλήθεια δε το κατάλαβα. Είναι καλό για χορδές? Σε φάση, το βάζεις σε πανάκι και τρίβεις τις χορδες?

 

52 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Ειναι μια Ibanez RG570 με ενα βλαμμενο συστημα τρεμολο, το οποιο μου εβγαζε την Παναγια, καθε φορα που αλλαζα χορδες.

Αυτό είναι που λένε "floating bridge"? Έχω ακούσει σχόλια και σχόλια αλλά όχι να μην αλλάξεις χορδές για 20 χρόνια 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Alex Raptakis said:

Αυτό με το WD40 ρε παιδιά να πω την αλήθεια δε το κατάλαβα. Είναι καλό για χορδές? Σε φάση, το βάζεις σε πανάκι και τρίβεις τις χορδες?

 

Βαζεις σε βαμβακι, ή πανακι και καθαριζεις τις χορδες, τριβοντας τις πανω κατω. Αφαιρειται ολη η μπιχλα και η σκουρια, και εχει αισθηση καινουργιας.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου