Προς το περιεχόμενο

Απίστευτο! Για πρώτη φορά από το 1986 oι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν αυτές των CD στις ΗΠΑ!


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κι εγώ τώρα σαν άσχετος από βινύλιο (άρχισα κατευθείαν με τα CD στο τέλος της δεκαετίας του 80)  :

Υπάρχει και στο δίσκο βινυλίου loudness war;

Δηλαδή η κυματομορφή τίγκα κοντά στο 0db level και όποιον πάρει ο χάρος;

Γιατί τα CD, από ένα σημείο και μετά, μόνο έτσι τα έφτιαχναν σε μερικά στυλ μουσικής..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρουμε ότι και στο bandcamp η κασέτα είναι το πρώτο μέσο σε πωλήσεις αρκετά χρόνια τώρα είμαστε σε καλό δρόμο.Πιστεύω Superfunk την διαφορά του δίσκου με το cd να την ακούμε έτσι?Μην έχουμε πάλι τα ίδια σαν την άλλη φορά με τα plugins.👾Περιλαμβάνω και τα cd αναφοράς.John Tzinieris τα cd που αναφέρονταν σε ηλεκτρονική μουσική δημιουργούσαν μια αίσθηση παραμορφωμένου loundness(με την χρήση Squeeze limiting χωρίς νόημα)αφού τα ψιλά τρυπούσαν,οι μεσαίες ξύριζαν και τα χαμηλά ψοφούσαν.Αρκούσε να βάλεις ένα 12" βινύλιο με π.χ pryda - illusions (original mix) για να μπει το kick (σε φαινομενικά μικρότερο peak)να παίξει μια στο στήθος σε όσους νόμιζαν ότι μέχρι εκείνη την στιγμή άκουγαν μουσική και μετά που θα έφτιαχναν το χαλασμένο τους τσουλούφι καταλαβαίνανε ότι τελικά το "δυνατό" δεν σημαίνει και "γεμάτο".Αρκετοί στα βινύλια στην διαδικασία του mastering κρατάν περισσότερες δυναμικές και ορισμένοι όπως ο από πάνω που ανάφερα,(σε αντίθεση με ότι γινόταν παλαιότερα),αφήνουν τις χαμηλές έως και τα 20hz.Σίγουρα δεν τις ακούς,αλλά σε ένα τεράστιο ηχοσύστημα τις νιώθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MGs είπε

Αν αναφέρουμε ότι και στο bandcamp η κασέτα είναι το πρώτο μέσο σε πωλήσεις αρκετά χρόνια τώρα είμαστε σε καλό δρόμο.Πιστεύω Superfunk την διαφορά του δίσκου με το cd να την ακούμε έτσι?Μην έχουμε πάλι τα ίδια σαν την άλλη φορά με τα plugins.👾Περιλαμβάνω και τα cd αναφοράς.John Tzinieris τα cd που αναφέρονταν σε ηλεκτρονική μουσική δημιουργούσαν μια αίσθηση παραμορφωμένου loundness(με την χρήση Squeeze limiting χωρίς νόημα)αφού τα ψιλά τρυπούσαν,οι μεσαίες ξύριζαν και τα χαμηλά ψοφούσαν.

 

 Μα.......... έχουμε ξεκαθαρίσει πλέον πως το ασυμπίεστο ψηφιακό φορμάτ δεν έχει διαφορά με το βινύλιο. Δεν ακούγεται καλύτερα το βινύλιο. Ακόμα και το μερικώς συμπιεσμένο ψηφιακό format. Τώρα αν την εποχή του βινυλίου έφτιαχναν αλλιώς τον ήχο και στην ψηφιακή εποχή ο ήχος στις παραγωγές έχει άλλα χαρακτηριστικά, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MGs είπε

Πιστεύω Superfunk την διαφορά του δίσκου με το cd να την ακούμε έτσι?Μην

 

Σαφώς ,το cd είναι τραγικά ΚΑΛΎΤΕΡΟ από την παπαριά το βινύλιο.

Είχα περίπου 3000 βινύλια,τα περισσότερα αμερικανικά , τα χάρισα σε έναν φίλο μου DJ που χοροπηδαγε από τη χαρά του.

Γιατί; Ακόμα δεν το έχω καταλάβει.

 

Μου έχει μείνει ακόμα το πλατώ ,ένα Micro Seiki του 78 που κάνει για κάποιον ανεξήγητο λόγο όσο ένα αυτοκίνητο...

Θα το σκοτώσω κάποια στιγμή.

 

Τώρα θα χαρίσω και τα περίπου 1500 cd μου μια και ακούω πλέον μόνο Flac.

 

Γενικά οτιδήποτε απαιτεί ΚΟΠΟ (άνοιξε κλείσε την σιντιερα,βάλε βγάλε το βινύλιο από το sleeve, άλλαξε ΠομπΙνες στη βλακεία το Studer που έχεις δωΚει και μια περιουσία για calibration ) μου προκαλεί δυσφορία και καρδιακή ανεπάρκεια 🙂

 

Digital 4 the win!

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

 

Digital 4 the win!

Κακώς έδωσες τα βινύλια. Το Digital θα πεθάνει με την κατάρρευση του καπιταλισμού και τους μεγάλους πολέμους με πυρηνικά και ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς.

 Το αναλογικό θα δίνει σε όσους επιζήσουν παρηγοριά μέχρι να τους λιώσει ο καρκίνος της ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ και οι αρρώστιες αφού θα κάνουν πάρτι μέσα στο σώμα μας οι ιοί, τα μικρόβια, τα βακτήρια, οι μύκητες, θα τσακώνονται για το ποιος θα μας σκοτώσει.

 

 Ο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Κακώς έδωσες τα βινύλια. Το Digital θα πεθάνει με την κατάρρευση του καπιταλισμού και τους μεγάλους πολέμους με πυρηνικά και ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς.

 Το αναλογικό θα δίνει σε όσους επιζήσουν παρηγοριά μέχρι να τους λιώσει ο καρκίνος της ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ και οι αρρώστιες αφού θα κάνουν πάρτι μέσα στο σώμα μας οι ιοί, τα μικρόβια, τα βακτήρια, οι μύκητες, θα τσακώνονται για το ποιος θα μας σκοτώσει.

 

 Ο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

αΦτα αγόρι μου είναι για εσάς τους πληβείους κομμουνισταί 🙂

αν γίνουν αΦτα που λες εγώ ως ELITE 🙂 απλά θα ανοίξω ένα θεϊκό Fritz Haag Mosel  του 2008 που έχω καβαντζα,θα ανάψω και ένα μεγαλειώδες Partagas Serie D και αφού τα τελειώσω θα δώκω μια από το μπαλκόνι ,υπό τους ήχους του Murder Ballads του Nick Cave (από το κινητό μου που θα του έχει μείνει λίγη μπαταρία) , και από εδώ παν' και οι άλλοι...

 

ΚατΣετε εσείς οι αναλογικοί με τΣι μπαγλαμαδες να σας τρωΓει η ραδιενέργεια  🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

αΦτα αγόρι μου είναι για εσάς τους πληβείους κομμουνισταί 🙂

αν γίνουν αΦτα που λες εγώ απλά θα ανοίξω ένα ωραίο Fritz Haag Mosel  του 2008 που έχω καβαντζα,θα ανάψω και ένα ωραίο Partagas Serie D και αφού τα τελειώσω θα δώκω μια από το μπαλκόνι ,υπό τους ήχους του Murder Ballads του Nick Cave (από το κινητό μου που θα του έχει μείνει λίγη μπαταρία) , και από εδώ παν' και οι άλλοι...

 

ΚατΣετε εσείς οι αναλογικοί με τΣι μπαγλαμαδες να σας τρωΓει η ραδιενέργεια  🙂

 

 

δεν θα σωθεί κανείς αν γίνουν αυτά που λέω.

 Ούτε τα βακτήρια.

 Θα υπάρχει όλη η ιστορία και τα επιτεύγματα της ανθρωπότητας στις φάρμες - servers που έχουν, αλλά δεν θα υπάρχει κανείς για να τα δει και να τα ακούσει.

 Θα τα δουν οι εξωγήινοι που θα έρθουν και θα τα ανασύρουν και θα πουν.

 Για δες ρε........ εδώ υπήρχε ζωή και στο τέλος σκοτώθηκαν μόνοι τους.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Προτιμώ τα cohiba.

 

Πολύ ελαφρά για τα γούστα μου.

Εγώ ιμε πΑνκ.

 

Άσε που τα Cohiba τα κάπνιζε και ο δικτάτωρ και εγώ ιμε δημοκρατικός 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Superfunk said:

 

Πολύ ελαφρά για τα γούστα μου.

 

 

Λοιπόν, αν σου πω ρε παλικάρι ότι μπόρεσα να ξεχωρίσω το άρωμά τους από άλλη αίθουσα (στην δουλειά) θα με πιστέψεις?

Και όμως είναι αλήθεια.

Φώναξα τον οικονομικό διευθυντή (παλιά αυτό βέβαια) από το γραφείο του (είχα την άνεση) και τον ρώτησα αν είναι cohiba αυτό που μυρίζω, και έμεινε κόκκαλο.

Μου αρέσει πολύ το άρωμα και η γεύση τους.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου