Προς το περιεχόμενο

Απίστευτο! Για πρώτη φορά από το 1986 oι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν αυτές των CD στις ΗΠΑ!


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Το Digital θα πεθάνει με την κατάρρευση του καπιταλισμού και τους μεγάλους πολέμους με πυρηνικά και ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς.

μην τον αφήνετε να σας καταρρακώσει
αυτά θα αφήσουμε πίσω μας
https://www.skroutz.gr/s/17039699/1τεμ-Verbatim-M-Disc-Lifetime-Archival-BDXL-100GB-4x-Full-Face-Printable-Jewel-Case-10mm-43833.html

για ένα μελλοντικό πολιτισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, cos_dr said:

Μα.......... έχουμε ξεκαθαρίσει πλέον πως το ασυμπίεστο ψηφιακό φορμάτ δεν έχει διαφορά με το βινύλιο. Δεν ακούγεται καλύτερα το βινύλιο. Ακόμα και το μερικώς συμπιεσμένο ψηφιακό format. Τώρα αν την εποχή του βινυλίου έφτιαχναν αλλιώς τον ήχο και στην ψηφιακή εποχή ο ήχος στις παραγωγές έχει άλλα χαρακτηριστικά, αυτό είναι άλλο θέμα.

Ασυμπίεστο ψηφιακό φορματ υποθέτω είναι το 80mb Wav 44.1 16bit που μπαίνει σε ένα cd από ένα session 5 giga?!Παντού υπάρχει συμπίεση και στο αναλογικό,απλά εκεί περνάς μεγαλύτερες αναλύσεις και μεγαλύτερο φασματικό πεδίο.Μόνο στο δυναμικό φάσμα υπερτερεί το cd έναντι του δίσκου,καθότι μεγαλύτερο.Το βινύλιο δεν είναι παρελθόν,εξελίσσετε με καινούργιες τεχνολογίες και τεχνικές και σήμερα είναι καλύτερο από τις παλιότερες παραγωγές του,γι αυτό και ανεβαίνει.

 

13 hours ago, Superfunk said:

Γενικά οτιδήποτε απαιτεί ΚΟΠΟ (άνοιξε κλείσε την σιντιερα,βάλε βγάλε το βινύλιο από το sleeve, άλλαξε ΠομπΙνες στη βλακεία το Studer που έχεις δωΚει και μια περιουσία για calibration ) μου προκαλεί δυσφορία και καρδιακή ανεπάρκεια 🙂

Μέσα,μαζί σου,απλά αυτό δεν αναιρεί την ποιότητα που διαθέτει κάθε μέσο και τις ιδιότητές του.

 

Βρήκα αυτό το βίντεο,ίσως βοηθήσει όποιον θέλει να δει διαφορές.Αν και από youtube βοηθάει εν μέρει.

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MGs είπε

Μέσα,μαζί σου,απλά αυτό δεν αναιρεί την ποιότητα που διαθέτει κάθε μέσο και τις ιδιότητές του.

 

Σίγουρα,για αυτό και σου κΣανα λεΓω ότι το βινύλιο είναι μαύρα χάλια σε σύγκριση με το cd.

Άσε που κάνει χρατσα χρουτσα 🙂

Άσε λοιπόν τις αναλoγολαγνιες και μάθε να ακούς,να ηχογραφείς και να μιξαρεις ΣΩΣΤΆ (αν σε ενδιαφέρει βέβαια).

Αν τα μάθεις αυτά,δεν είναι δα και rocket science,μια χαρά ήχο θα βγΑνεις και με τα πΣηφιακα ,όλος ο πλανήτης έτσι δουλεύει πλέον..

Τώρα αν για λόγους ρετρολαγνΕιας επιμένεις αναλογικά με γεια σου και χαρά σου...αλλά δεν θα μας μάθεις και την αλφαβήτα τώρα στα γεράματα 🙂

We have been there, done that ,bought the t shirt 🙂

Over and out (for good)* from me.

 

* Για να μη κουράζεσαι μην μου απαντήσεις επί προσωπικού γιατί σε έχω βάλει στην λίστα ignore και δεν θα δω το μήνυμα σου 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, MGs είπε

Ασυμπίεστο ψηφιακό φορματ υποθέτω είναι το 80mb Wav 44.1 16bit που μπαίνει σε ένα cd από ένα session 5 giga?!

Προφανώς από το session επέλεξαν πράγματα. Όταν επέλεξαν τι θα βάλουν από ξεχωριστές ηχογραφήσεις έγινε μια συμπίεση σε ένα πρότυπο που δεν υποβαθμίζει το τελικό αποτέλεσμα και το συνολικό μέγεθος είναι 80 mb.

 Για εμένα είναι σίγουρο πως δεν ακούγεται χειρότερα ούτε στερείται σε δυναμικές σε σχέση με το βινύλιο και δεν υπάρχουν και τα χρατσα χρουτσα.

 Μόνο οφέλη υπάρχουν και από τις ψηφιακές μορφές αλλά και τα plug in που επίσης δεν υστερούν από τα αναλογικά μηχανήματα, εγώ ερασιτέχνης είμαι αλλά όσο έχω μελετήσει την τεχνολογία τους, τον τρόπο που προσομοιώνουν κλπ, την πρακτικότητα, το κόστος........... αναλογιζόμενος όλα αυτά τα προτιμώ. Και επαγγελματίας να αποφάσιζα να ήμουν στην εποχή μας με αυτά θα δούλευα κι εγώ.

 Εγώ βλέπω μόνο λόγους νοσταλγικότητας σε κάποιον που προτιμά να δουλεύει με και να ακούει....... αναλογικότητα. Μπορεί το να δουλεύει έτσι να τον εμπνέει περισσότερο. Μπορεί και να πιστεύει πως είναι καλύτερα και του βγάζουν καλύτερο αποτέλεσμα.

 Δεν νομίζω όμως πως αντικειμενικά υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Superfunk said:

Σίγουρα,για αυτό και σου κΣανα λεΓω ότι το βινύλιο είναι μαύρα χάλια σε σύγκριση με το cd.

Άσε που κάνει χρατσα χρουτσα 🙂

Άσε λοιπόν τις αναλoγολαγνιες και μάθε να ακούς,να ηχογραφείς και να μιξαρεις ΣΩΣΤΆ (αν σε ενδιαφέρει βέβαια).

Αν τα μάθεις αυτά,δεν είναι δα και rocket science,μια χαρά ήχο θα βγΑνεις και με τα πΣηφιακα ,όλος ο πλανήτης έτσι δουλεύει πλέον..

Τώρα αν για λόγους ρετρολαγνΕιας επιμένεις αναλογικά με γεια σου και χαρά σου...αλλά δεν θα μας μάθεις και την αλφαβήτα τώρα στα γεράματα 🙂

We have been there, done that ,bought the t shirt 🙂

Ούτε να γράφω σωστά ξέρω,ούτε να μιξάρω,ούτε τρέλα με τα αναλογικά ντε και καλά έχω,ένα μηχάνημα που λατρεύω είναι το Eventide DSP4000,όπως και αρκετά τις tc electronic.Δεν ήταν ποτέ δουλειά μου.Καμία εμπειρία σε εγγραφές και μίξη μέχρι και πριν κάνα 2 χρόνια και μόνος μου.Ούτε μουσικό καν δεν θεωρώ τον εαυτό μου.Απλά όταν βάζω το cd και το ίδιο πράγμα σε δίσκο στο σπίτι,η παλιότερα σε ένα club,θέλω να πιστεύω ότι ξέρω τι ακούω.Mα πραγματικά τώρα,με έχετε κάνει και αισθάνομαι πολύ μόνος μου εδώ πέρα μέσα.Δηλαδή αν κάνετε καμιά συνεδρία στην πόλη και έρθω,παίζει να με βάλετε σε κάνα τραπεζάκι μόνο μου στην γωνιά.Ουτε ένα toshiba από αυτά που καπνίζετε δεν θα μου προσφέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά.

 

ΚορεκτεΝτ 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MGs είπε

Ούτε να γράφω σωστά ξέρω,ούτε να μιξάρω,ούτε τρέλα με τα αναλογικά ντε και καλά έχω,ένα μηχάνημα που λατρεύω είναι το Eventide DSP4000,όπως και αρκετά τις tc electronic.Δεν ήταν ποτέ δουλειά μου.Καμία εμπειρία σε εγγραφές και μίξη μέχρι και πριν κάνα 2 χρόνια και μόνος μου.Ούτε μουσικό καν δεν θεωρώ τον εαυτό μου.Απλά όταν βάζω το cd και το ίδιο πράγμα σε δίσκο στο σπίτι,η παλιότερα σε ένα club,θέλω να πιστεύω ότι ξέρω τι ακούω.Mα πραγματικά τώρα,με έχετε κάνει και αισθάνομαι πολύ μόνος μου εδώ πέρα μέσα.Δηλαδή αν κάνετε καμιά συνεδρία στην πόλη και έρθω,παίζει να με βάλετε σε κάνα τραπεζάκι μόνο μου στην γωνιά.Ουτε ένα toshiba από αυτά που καπνίζετε δεν θα μου προσφέρετε.

μόνο άμα πιστέψεις στον ΣΑΤΑΝΑ και τα ΨΗΦΙΑΚΑ θα κάνεις παρέα μαζί μας. Αλλιώς θα μείνεις μόνος σου και θα πάθεις ότι και οι άλλοι λίγοι λάτρεις του αναλογικού εδώ μέσα. Θα είσαι υπό διωγμό. χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, cos_dr said:

μόνο άμα πιστέψεις στον ΣΑΤΑΝΑ και τα ΨΗΦΙΑΚΑ θα κάνεις παρέα μαζί μας. Αλλιώς θα μείνεις μόνος σου και θα πάθεις ότι και οι άλλοι λίγοι λάτρεις του αναλογικού εδώ μέσα. Θα είσαι υπό διωγμό. χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Χαχαχαχα δεν λες τίποτα.Εντωμεταξύ ο superfunk πήρε την μπάλα και έφυγε,με έκανε λέει ignore.Σαν παιδί κάνει.Θα πάω από κάτω από το μπαλκόνι και θα του φωνάζω,έλα βγες να πάμε στην αλάνα με τα plugins να παίξουμε και δεν θα έρχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MGs είπε

Χαχαχαχα δεν λες τίποτα.Εντωμεταξύ ο superfunk πήρε την μπάλα και έφυγε,με έκανε λέει ignore.Σαν παιδί κάνει.Θα πάω από κάτω από το μπαλκόνι και θα του φωνάζω,έλα βγες να πάμε στην αλάνα με τα plugins να παίξουμε και δεν θα έρχετε.

Δεν ξέρω. Αυτά είναι μεταξύ σας.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος να κάνει τη ζωή του δύσκολη γιατί να την κάνει λίγο δύσκολη αφού μπορεί να την κάνει πολύ πιο δύσκολη.

 

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου