Προς το περιεχόμενο

Απίστευτο! Για πρώτη φορά από το 1986 oι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν αυτές των CD στις ΗΠΑ!


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

(το έχω αγοράσει 25 ευρώ και παίζει καλύτερα από το cd player Mission που είχα στα 90s και μου είχε κοστίσει ένα νεφΡι)

 

Άστα, έτσι είναι με όλα τα ψηφιακά ηλεκτρονικά.. Μετράς απώλειες σε €€€

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 hours ago, MGs said:

 

Σωστός!Και γω το ίδιο κάνω.Αλλα αν σε ρωτήσουν πιο ειναι πιο πρακτικό, θα πεις το ψηφιακό,αν σε ρωτήσουν για απόδοση,θα πεις την μπομπίνα.Αγαπητέ,καλά και με την πρακτικότητα τους τα σύγχρονα,αλλά και στις εκθέσεις αυτοκινήτων την παράσταση κλέβει ακόμη η Mastug Shelby του 67.

 

Για τους λάτρεις της ευκολίας,που δέν έχουν την ενέργεια να σηκωθούν απο την καρέκλα του υπολογιστή,να ανοίξουν την θήκη,να βγάλουν τον δίσκο και να τοποθετήσουν την βελόνα επάνω για να παίξει,έχω να πώ οτι σίγουρα δεν θα φανούν ιδιαιτερα χρήσιμοι σε περίπτωση που γυρίσουμε ταινία δράσης και χρειαστούμε κασκαντέρ.

 

"Οταν όλα είναι εύκολα,αποβλακώνεται κανείς γρήγορα" Μαξίμ Γκόρκι.

 

Εφαγα όλο το ΠΣ (παρασκευοσάββατο) να κατεβάζω παιχνίδια και apps σε tap files να τα κάνω .wav και να τα γράφω σε κασσέτες (στα τρικέφαλα deck μου) .....και να τα φορτώνω στον  Commodore 64 μου😛

Σήμερα όμως θα σταματησω. Θα ασχοληθω με τον Amstrad CPC 6128 μου, αφού πρώτα κανω μια βόλτα το αυτοκίνητο μου ....από το 1983 (Κυριακή γαρ). 😛

Κατανοώ ότι πολλοί ολα αυτα τα βρίσκουν άχρηστα , ανόητα και ........χαζομάρες.

Μπορεί και να είναι.

Εγω προτιμώ να δινω χρόνο και λεφτά (σιγα τα λεφτα δηλαδη, οι πιο πολλοι τα ξεφορτώνονται σε εμένα τζαμπα) σε όλα αυτα ...παρά σε ψυχίατρο 😛 (ειναι ψυχοθεραπεία για εμένα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 hours ago, Superfunk said:

 

Καλά αν βάλεις εκατό ανθρώπους μπροστά σε ένα σύστημα αναφοράς και τους παίξεις το ΙΔΙΟ κομμάτι από cd,flac με την υψηλότερη ανάλυση ever και mp3 128αρι ,περασμένα μέσα από το σύστημα αυτό ζήτημα ΕΝΑΣ να ακούσει διαφορα 🙂

Μονο αν το βάλεις σε ΒΙΝΥΛΙΟ θα την ακούσουν (απλά γιατί το βινύλιο θα ακούγεται μαύρα χάλια 🙂 )

 

Αν το κομμάτι έχει παιχτεί, ηχογραφηθεί,μιξαριστει και μαστεραριστει σωστά ,μαματα θα ακούγεται σε όλα τα digital φορμάτ.

 

 

 

Λογικό . ΤΟ digital αγνοεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ (binary 0-1 είναι όλα άλλωστε) .

Μέσο αναπαραγωγης, φορέα αναπαραγωγής......όλα ίδια ακούγονται (είτε πανακριβα είτε φθηνά).

Δεν υπάρχουν βολόνες, αναλογικές κεφαλές, ποιότητα - τύπος ταινίας, πάχος βυνιλίου......απορρόφηση κραδασμών στο πικαπ......λάμπες στον ενισχυτη.....etc...etc.....

ΑΝ επίσης βαλείς ενα πικαπ...ναι θα ακουστει χαλια.

Αν βάλεις όμως ενα ακριβό πικαπ, σεταρισμένο σε ένα ακριβό συστημα......΄δεν θα γυρίσεις ποτέ πίσω στο ντιτζιταλ....περα απο την ευκολία βεβαια ή την φθηνή αλλα ικανοποιητική αναπαραγωγή (αν και αυτό στην ευκολια συμπεριλαμβάνεται) .

Ειναι σαν να λες ότι το DVD ή το Blu ray είναι καλλιτερο από το VHS. Φυσικά και είναι .

Βαλτα ομως σε κόντρα (dvdv- blue ray- HD)  με μια ταινια σε film 70mm......και θα δεις ότι λείπει η μιση ταινία.

maxresdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LK είπε

Αν βάλεις όμως ενα ακριβό πικαπ, σεταρισμένο σε ένα ακριβό συστημα......΄δεν θα γυρίσεις ποτέ πίσω στο ντιτζιταλ....

 

Έχω μπρε, και από τα δύο (Micro Seiki BL51,Mission Cyrous,Mission 770)

 

Digital και κΣερο πΣωμι ΦιλωΟυς

(Εννοείται ότι την smart TV από όπου ακούω το Spotify την έχω συνδέσει στον Cyrous και στα 770 δεν ακούω από το κινητό ...)

 

Στα παλιά άλμπουμ αναφοράς που έχω και σε καλό βινύλιο και σε cd κααααπως "αντέχει" το βινύλιο (χάνει αλλά αντέχει) π.χ. στο Black Moses και στο Sandinista (ιαπωνικά βινύλια εκατό κιλά το ένα και remastered cd αναφοράς), στις νέες παραγωγές μετά το 2005 που είναι όλες πλέον digitally mixed/mastered αν βάλεις τα βινύλια που (οι αθεοφοβοι ) έχουν κόψει δίπλα στα cd/MP3/flac ΓΕΛΑΕΙ ο κοΖμος (π.χ. στο X&Y το οποίο θεωρώ μνημείο παραγωγής)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 minutes ago, Superfunk said:

 

Mission Cyrous,

 

Digital και κΣερο πΣωμι ΦιλωΟυς

 

Εμ ντιτζιταλ είσαι με τον mission και τα τραντζιστοράκια του 😛

ΕΔΩ είσαι:

Wavac SH-833 😛

 

tn8qUGoTw4S68z7WKXipd-1200-80.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

Εμ ντιτζιταλ είσαι με τον mission και τα τραντζιστοράκια του 😛

ΕΔΩ είσαι:

Wavac SH-833 😛

 

tn8qUGoTw4S68z7WKXipd-1200-80.jpg

 

Ε και σε αυτά αν βάλεις digital πηγή και analog πηγή καλύτερα θα ακούγεται το digital...

 

You can't beat HEADROOM my friend...είναι σαν τα κυβικά στα αμαΚσια 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, Superfunk said:

 

Ε και σε αυτά αν βάλεις digital πηγή και analog πηγή καλύτερα θα ακούγεται το digital...

 

 

Αν βαλεις σε αυτον ντιτζιταλ, θα ερθω και θα σε βαρεσω 😛😁

H rolls royce έβαλε ψηφιακό ρολογι στο καντραν και επεσαν οι πωλήσεις της. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Αν βαλεις σε αυτον ντιτζιταλ, θα ερθω και θα σε βαρεσω 😛😁

H rolls royce έβαλε ψηφιακό ρολογι στο καντραν και επεσαν οι πωλήσεις της. 😛

 

Πλάκα πλάκα ο παλαβός ο θειΟς μου που δεν κΣερει τι έχει , και έχει ειδικό δωμάτιο ακροάσεων με a

Altec Voice of Theater ,Audio Research SP6 και Μarc Levinson τελικούς,μπομΠινοφωνα Revox μισης και μιας ιντσας, Linn Sondek πικάπ ,ότι ποΜπινα και βινύλιο και cd αναφοράς υπάρχει .... μόνο flac ακούει πλέον....(ακούει μόνο κλασσική μουσική) 

 

κατι θα κΣερει (έτσι κι αλλιώς είχε εγκαταλείψει τα βινύλια μόλις βγήκαν τα cd όπως άλλωστε ΑΜΕΣΑ εγκατέλειψαν την ΤΑΙΝΙΑ για την ψηφιακή ηχογράφηση οι μηχανικοί ήχου που ΗΧΟΓΡΑΦΟΥΣΑΝ κλασσική μουσική ,τι να μας πει το ροκ με το νταπα ντουπα για ΗΧΟ 🙂 )

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 hour ago, Superfunk said:

 

Πλάκα πλάκα ο παλαβός ο θειΟς μου που δεν κΣερει τι έχει , και έχει ειδικό δωμάτιο ακροάσεων με a

Altec Voice of Theater ,Audio Research SP6 και Μarc Levinson τελικούς,μπομΠινοφωνα Revox μισης και μιας ιντσας, Linn Sondek πικάπ ,ότι ποΜπινα και βινύλιο και cd αναφοράς υπάρχει .... μόνο flac ακούει πλέον....(ακούει μόνο κλασσική μουσική) 

 

κατι θα κΣερει (έτσι κι αλλιώς είχε εγκαταλείψει τα βινύλια μόλις βγήκαν τα cd όπως άλλωστε ΑΜΕΣΑ εγκατέλειψαν την ΤΑΙΝΙΑ για την ψηφιακή ηχογράφηση οι μηχανικοί ήχου που ΗΧΟΓΡΑΦΟΥΣΑΝ κλασσική μουσική ,τι να μας πει το ροκ με το νταπα ντουπα για ΗΧΟ 🙂 )

Όπως φχαριστιεται ο καθένας.

Ολα τα βαριεσαι, κάνεις κύκλους.......και επανερχεσαι.

Και εγω ακουω και εμ-μπι-θρι.....και μια χαρα περνάω.

Εναλλαγή.....αντι-βαρεμέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πήγα να γράψω πριν. Η κλασική μουσική ακούγεται ΤΈΛΕΙΑ στο CD.

Μάλλον έχει σχέση με τη δυναμική περιοχή (πολύ σιγά-πολύ δυνατά-και στα 2 χρειάζεσαι τέλεια απόδοση ήχου).

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου