Προς το περιεχόμενο

focusrite clarett 2pre usb + guitar rig 4 διπλος ηχος


J's conspiracy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε .Εχω το εξης θεμα .Οταν χρησιμοποιω το guitar rig ακουω τον ηχο του preset και τον καθαρο ηχο της κιθαρας .Πρεπει να  χαμηλωνω το volume απο το line in της καρτας ηχου ωστε να ακουω μονο το ηχο απο το guitar rig ,το οποιο ειναι οκ αλλα δεν μου φαινεται φυσιολογικο ολο αυτο.Να μην μπορω να ελεγχω το σημα απο το volume του line in της καρτας και να ειναι ουσιαστικα αχρηστο .Χρησιμοποιω τα Mojave .Προφανως καποια ρυθμιση ειναι λαθος αλλα δεν εχω βρει την ακρη ακομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικια μου καρτα υπαρχει το direct (καθαρο σημα απο το line in) και το usb (τα preset απο το daw). Επιλεγω το usb και ετσι δεν ακουω το καθαρο σημα καθολου.

 

Κατι αναλογο θα συμβαινει και με την καρτα σου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, J's conspiracy said:

Χαιρετε .Εχω το εξης θεμα .Οταν χρησιμοποιω το guitar rig ακουω τον ηχο του preset και τον καθαρο ηχο της κιθαρας .Πρεπει να  χαμηλωνω το volume απο το line in της καρτας ηχου ωστε να ακουω μονο το ηχο απο το guitar rig ,το οποιο ειναι οκ αλλα δεν μου φαινεται φυσιολογικο ολο αυτο.Να μην μπορω να ελεγχω το σημα απο το volume του line in της καρτας και να ειναι ουσιαστικα αχρηστο .Χρησιμοποιω τα Mojave .Προφανως καποια ρυθμιση ειναι λαθος αλλα δεν εχω βρει την ακρη ακομα 

μολις εντοπισα οτι ηταν ενεργοποιημενο σε στερεο το line in .Το εβαλα σε mono και δεν ακουγεται πια ο διπλος ηχος παρα μονο αυτος του preset .Παρολα αυτα ,το volume λειτουργει σαν gain control (λογικο νομιζω) ωστοσο οταν το κλεινω τελειως απλα ακουγεται ο  καθαρος ηχος δηλαδη δεν χαμηλωνει η ενταση (το οποιο μπορει να ναι και φυσιολογικο ?).

ΥΓ μετα την αλλαγη αυτη ,οταν ακουω μουσικη απο τα ακουστικα ακουω μονο απο το ενα ακουστικο πλεον...μπερδεμα

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βάζεις τα ακουστικά εκεί που δείχνει το κίτρινο βελάκι και ρυθμίζεις την ένταση από το μικρό knob.

2) Την κιθάρα τη βάζεις στο καρφί εδώ, και λογικά κάπως (ίσως από software) θα πρέπει να ρυθμίσεις να είναι στο instrument mode, χωρίς το 48V. To knob στη δική μου το έχω τέρμα κάτω και το σήμα περνάει κανονικά αλλιώς παραμορφώνει. Δε ξέρω ακριβώς το γιατί.

3) Στη δική μου κάρτα (Focusrite Scarlet 2i2) υπάρχει monitor switch, που ακούς τα πάντα χωρίς να τη συνδέσεις σε amp simulator.
Αν το δικό σου έχει κάτι τέτοιο σε κάποιο software, βεβαιώσου ότι είναι κλειστό. (Αν είναι ανοιχτό, ακούς τον καθαρό ήχο της κιθάρας χωρίς να έχεις ανοίξει κάποιο amp.

3) Αν έχεις ηχεία, τα βάζεις λογικά στα πράσινα

 

fcr.jpg.8818d615409ae21f1cbfdba803247384.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Alex Raptakis said:

1) Βάζεις τα ακουστικά εκεί που δείχνει το κίτρινο βελάκι και ρυθμίζεις την ένταση από το μικρό knob.

2) Την κιθάρα τη βάζεις στο καρφί εδώ, και λογικά κάπως (ίσως από software) θα πρέπει να ρυθμίσεις να είναι στο instrument mode, χωρίς το 48V. To knob στη δική μου το έχω τέρμα κάτω και το σήμα περνάει κανονικά αλλιώς παραμορφώνει. Δε ξέρω ακριβώς το γιατί.

3) Στη δική μου κάρτα (Focusrite Scarlet 2i2) υπάρχει monitor switch, που ακούς τα πάντα χωρίς να τη συνδέσεις σε amp simulator.
Αν το δικό σου έχει κάτι τέτοιο σε κάποιο software, βεβαιώσου ότι είναι κλειστό. (Αν είναι ανοιχτό, ακούς τον καθαρό ήχο της κιθάρας χωρίς να έχεις ανοίξει κάποιο amp.

3) Αν έχεις ηχεία, τα βάζεις λογικά στα πράσινα

 

fcr.jpg.8818d615409ae21f1cbfdba803247384.jpg

τα ενα 1 & 2 τα εχω ηδη εφαρμοσει .για το 3 δεν βλεπω κατι και στο focusrite control δεν βλεπω να εχει επιλογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μιας κ ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη συγκεκριμένη κάρτα, αυτή που έχεις εσύ είναι η type c συνδεσμολογία ή με το thunderbolt?

 

Εχω φάει σκάλωμα κ δεν ξέρω ποια απο τις 2 να αγοράσω. Η type c είναι πιο συμβατή με καινουργιες συνδεσμολογίες αλλά η thunderbolt συμβατη με το macbook που έχω και πιο γρήγορες ταχύτητες μετάδοσης σε σχέση με την type c.

 

Επειδή παλιότερα είχα αγοράσει μια m-audio firewire κ όταν πλέον σταμάτησαν  να βγαίνουν συνδεσμολογίες firewire ουσιαστικά αχρηστεύτηκε, σκέφτομαι μην ξαναπάθω το ίδιο κ με το thunderbolt γι'αυτό κ υπάρχει η σκέψη να πάω στην type c με το τίμημα της πιο αργής ταχύτητας (αν παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην πράξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, shaman505 είπε

Επειδή παλιότερα είχα αγοράσει μια m-audio firewire κ όταν πλέον σταμάτησαν  να βγαίνουν συνδεσμολογίες firewire ουσιαστικά αχρηστεύτηκε, σκέφτομαι μην ξαναπάθω το ίδιο κ με το thunderbolt γι'αυτό κ υπάρχει η σκέψη να πάω στην type c με το τίμημα της πιο αργής ταχύτητας (αν παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην πράξη).


Η ταχύτητα σε μια τόσο μικρή κάρτα δε νομίζω να είναι τρελό θέμα γενικά. Όταν γράφεις κατεβάζεις το buffer, και όταν φορτώνεις plugins το ανεβάζεις. Εγώ έχω Scarlet 2i2 με USB2.0 και πραγματικά ούτε που το καταλαβαίνεις.
Επίσης τo Thunderbold θα γίνει κάποια στιγμή ένα με το USB. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις αυτό το βίντεο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι τυπικος bedroom engineer δεν θα χρειαστείς κάτι περισσοτερο απο usb

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου