Προς το περιεχόμενο

SM57 vs Tracer Pro - Ηχογράφηση ενισχυτή


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα ένα δοκιμάστικό τεστ ώστε να δω διαφορές. Οι ήχοι είναι πολύ διαφορετικοί. Και στις δυο περιπτώσεις, για τα αυτιά μου, αρκετά καλοί.

 

Χρησιμοποίησα telecaster και marshall origin 20. Ταυτόχρονα έγραψα και με τα δυο μικρόφωνα. Το SM57 κολλημένο στη γρίλια και το Tracer 5 εκατοστά μακριά.

 

Clean

 

SM57 clean.mp3

 

tracer clean.mp3

 

 

 

Crunch (με tc dark matter)

 

SM57 crunch.mp3

 

tracer crunch.mp3

 

 

 

Distortion (με tc dark matter)

 

SM57 distortion.mp3

 

tracer distortion.mp3

 

 

Και εδώ όλα μαζί ταυτόχρονα. Ενδιαφέρων ήχος και αυτός.

 

όλα μαζί.....mp3

 

 

 

 

Screenshot_20200916-100812_Gallery.thumb.jpg.6f17855c4c35d4aa386efd81a0364330.jpg

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε όλα τα clips προτιμούσα το Tracer, ίσως φταίει η τοποθέτηση, δεν ξέρω όμως, είμαι παντελώς άσχετος από irl mic placement. 

 

Τα κακά του να μαθαίνεις με IRs και Torpedo cabs.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πιο vintage ηχο το tracer. H τοποθέτηση έγινε με βάση την ύπαρξη ισορροπίας σε πρίμα μπάσα. Δεν μπορούσα να τα φέρω πιο κοντά. Ίσως ήθελε πιο μακριά το SM57. Όχι κολλημένο στη γρίλια δλδ.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου προτίμηση είναι το SM57, ακούγεται πολύ πιο ισορροπημένο.
Το Tracer είναι σαν να έχει περάσει από φίλτρο. Ειδικά στο distortion μου θύμισε κάτι μικρούς ενισχυτές με μπαταρία που τους κουμπώνεις στη ζώνη. Αλλά οκ, μπορεί να πει κανείς ότι έχει ένα χαρακτήρα, και για την τιμή του φαίνεται πολύ εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tracer είναι πυκνωτικό, το sm57 είναι δυναμικό. Έχουν άλλα χαρακτηριστικά. Το  πρώτο χρησιμοποιείται, κυρίως, για ηχογράφηση ακουστικών όργανων και φωνης ενώ το δεύτερο κυρίως για ηχογράφηση ενισχυτών. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "καψα" του Tracer (που βρισκεται στη μερια που γραφεται το ονομα του μικροφωνου) κοιταζει το ταβανι.
Πιστευω οτι το γνωριζεις αυτο στην τοποθετηση που εκανες και το εκανες εξ επι τουτου.
 

Το πυκνωτικο Tracer  λοιπον, μου μοιαζει σαν το κουμπι bright που εχουν πολλοι ενισχυτες.

Στους ενισχυτες το bright ακουγεται καλα οταν παιζεις clean. Μολις πας στο βρωμικο καναλι, ακουγεται σαν κουρεμενενη γατα.

Ετσι και στα clips.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Spyros Delta said:

Στους ενισχυτες το bright ακουγεται καλα οταν παιζεις clean. Μολις πας στο βρωμικο καναλι, ακουγεται σαν κουρεμενενη γατα.

 

Θα συμφωνήσω. Τα καθαρά έχουν περισσότερη διαύγεια και λεπτομέρεια. Στα βρώμικα δεν μπορώ ούτε με επεξεργασία να πλησιάσω τον ήχο του SM57. Πολύ bright χωρίς σώμα. Ίσως με διαφορετική τοποθέτηση να βελτιωθεί.

 

18 minutes ago, Spyros Delta said:

Πιστευω οτι το γνωριζεις αυτο στην τοποθετηση που εκανες και το εκανες εξ επι τουτου.

 

Δεν ειχα ιδέα. Η βάση δεν είχε ρυθμιστικό κλίσης και έτσι το τοποθέτησα κάθετα.

Τυχαίο γεγονός...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ειχα ιδέα. Η βάση δεν είχε ρυθμιστικό κλίσης και έτσι το τοποθέτησα κάθετα.

Τυχαίο γεγονός...

Κανε ενα τεστ  να δεις πως ανταποκρινεται στη γωνιας ληψης.

Βαλε ακουστικα και μιλα στο μικροφωνο σε ολες τις πλευρες του, γυρνωντας το γυρω γυρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Spyros Delta said:

Κανε ενα τεστ  να δεις πως ανταποκρινεται στη γωνιας ληψης.

Βαλε ακουστικα και μιλα στο μικροφωνο σε ολες τις πλευρες του, γυρνωντας το γυρω γυρω.

 

Το έκανα μόλις. Και έπαθα πλάκα με τη διαφορά.  Χάνει όλο το σώμα σε ξαπλωτή θέση. Και όταν το γυρίζω ανάποδα, και δεν βλέπω το logo,  είναι σαν να έχω βάλει κουβέρτα επάνω.

 

Θα ξανακάνω εγγραφές...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

 

Δεν ειχα ιδέα. Η βάση δεν είχε ρυθμιστικό κλίσης και έτσι το τοποθέτησα κάθετα.

Τυχαίο γεγονός...

 

 

Έτσι όπως το έχεις βάλει είναι off axis...τι off axis δηλαδή ..ΚΑΡΑ off axis , λογικά σου κόβει μεσαία και πρίμα και σου δίνει , άχρηστα κατά τη γνώμη μου μπάσα. Off axis συνήθως βάζουμε τα δεύτερα/βοηθητικά μικρόφωνα σε περίπτωση multi miking

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου