Προς το περιεχόμενο

Γενικά περι ανθρωπότητας και covid-19


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, g.p είπε

Ίσως είναι χρήσιμο κάποιες φορές να ρωτάμε πρώτα.

 

Ίσως είναι χρήσιμο κάποιες φορές να λέμε/γράφουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ αυτό που θέλουμε να πούμε.

 

Μπορεί αν ΔΕΝ το κάνουμε να μην γίνουμε κατανοητοί από το κοινό στο οποίο απευθυνόμαστε ή ακόμα χειρότερα να παρεξηγηθούμε.

 

Ας πούμε το 

 

>μη έχοντας λύσει βασικά προβλήματα όπως της στέγασης και της διατροφής

για να κάνουμε sex με την σύντροφο  μας πρέπει να φοράμε μάσκα

η μάνα σκέφτεται να φιλήσει το παιδί της μετά το σχολείο

συγχαρητήρια και ης ανώτερα<

  

 

μπορεί ΕΥΚΟΛΑ να μεταφραστεί σε  

 

>δεν φτανει που μενουμε στο δρομο και δεν εχουμε να φαμε απο τα ΜΝΗΜΟΝΙΑ της λεΣχης Μπιλντερμπεργκ

ουτε να πηδηξουμε δεν μας αφήνουν οι  μΠΙΛΓΚΕΪΤΙΔΕς με τα ΤΣΙΠΑΚΙΑ τους

και μας εχουν απαγορεύσει να αγκαλιαζουμε και τα παιδια μας τα νεοφιλελευθερα γΚουρουνια για να πουλησουν εμβολια και μασκες

και μπραβο μας<

 

ΥΓ. ΕΓΩ δεν εχω καταλάβει ΚΑΘΟΛΟΥ τι ακριβως θες να πεις ακομα.

      Αν θες μου εξηγεις.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ησουν σχεδον ξεκαθαρος.

 

Αλλα, οπως ελεγε και η γιαγια μου, "την υγεια μας να 'χουμε..." και ολα τα αλλα ειναι περαστικα.

 

Cheer up!

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, g.p είπε

 

Με αφορμή μια συζήτηση έψαξα να βρω πληροφορίες

για το τι απέγινε ο Λάζαρος.

Διάβασα λοιπόν ότι έζησε αλλα 30 χρόνια

δεν χαμογέλασε ποτέ,μια ΄φορά μόνο μειδίασε,

βλέποντας κάποιον να κλέβει ένα πήλινο αγγείο νομίζω,

λέγοντας χαρακτηριστικά:

΄'Το ένα χώμα κλέβει το άλλο χώμα΄'

 

 

Οταν ειπε ΄'Το ένα χώμα κλέβει το άλλο χώμα΄' εννουσε οτι ενας ανθρωπος  ο κλεφτης (που ειναι απο χωμα) κλεβει κατι απο καποιον αλλον ανθρωπο  (που ειναι κι αυτος απο απο χωμα), ή οτι ο κλεφτης (που ειναι απο χωμα) κλεβει το αγγειο (που ειναι κι αυτο απο απο χωμα?)

 

Δυσκολο πραγμα η ερμηνεια των κειμενων, για αυτο πηγα 1η δεσμη......

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, g.p είπε

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε

και αυτό με στεναχωρεί.

Εστιάζουμε στην συμφωνία ή τη διαφωνία

και ξεχνάμε να δούμε τα κοινά μας στοιχεία

 

Να μην σε στεναχωρεί.

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να έχεις σοβαρή διαφωνία επί ΘΕΜΕΛΙΩΔΩΝ και ΣΟΒΑΡΩΝ θέματων (ειδικά κοινωνικοπολιτικού περιεχομένου) με κάποιον και να έχεις κοινά στοιχεία.

 

Ούτε μια στο εκατομμύριο.

Για σοβαρά θέματα μιλάω ,όχι ότι εμένα μου αρέσουν οι humbuckers και εσένα οι P90.

Και για σοβαρά κοινά στοιχεία μιλάω ,όχι ότι μένουμε στην ίδια γειτονιά ή τα παιδιά μας πάνε στο ίδιο σχολείο .

Έτσι είναι η ζωή , όλοι οι άνθρωποι ΔΕΝ είναι ίδιοι και θα ήταν και πολύ βαρετή αν ήταν.

 

Βρες αυτούς που σου ταιριάζουν ή έστω σε ενοχλούν λιγότερο ,αν έχεις περιοριΖμενες επιλογές 🙂 ,και τους υπόλοιπους γραΦτους κανονικά δεν υπάρχει λογος να ασχολείσαι μαζί τους, κάνε πως δεν υπάρχουν, μόνο σε καλό θα σου βγει.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nestoras said:

Αυτό με τον γρόθο που εξαφανίστηκε;

 

Γράψε εσύ εδώ την πρόταση με την λέξη μέσα.

Μετράει κι εδώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Superfunk said:

Και για σοβαρά κοινά στοιχεία μιλάω ,όχι ότι μένουμε στην ίδια γειτονιά ή τα παιδιά μας πάνε στο ίδιο σχολείο .

Έτσι είναι η ζωή , όλοι οι άνθρωποι ΔΕΝ είναι ίδιοι και θα ήταν και πολύ βαρετή αν ήταν.

 

εγω πιστεύω οτι σοβαρά θέματα θα έπρεπε να είναι αυτα της γειτονιάς , των παιδιών που πάνε στο ίδιο σχολείο, όχι αν οι κόντρας ή οι σαντινίστας είναι οι καλοί ή οι κακοί, όχι τι συμβαίνει στην ____ία και κατα πόσο στην ___ία/___νη/_____ία/__η/ ο "χασάπης" τάδε έχει "σφάξει" _____ (βαλε το νούμερο που γουστάρεις κανείς δεν θα ελέγξει) αθώων ούτε για τις _____ μουσουλμάνων παιδιών και εφηβων που "γεννοκτονήθηκαν" στα στρατόπεδα της ____ιτσας.

 

Η πολιτική είναι η εφεύρεση της εξουσίας για να δημιουργεί εσωτερική εχθρότητα και δυσλειτουργία. Οποιος τσακώνεται για τα πολιτικά (και βαζω και εμένα μέσα) είναι μεγάλο θύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραία κουβέντα... αναπτύσσεται πάνω σε μια αόριστη τοποθέτηση οπου ο καθενας καταλαβαίνει τα δικά του.

Οπως επίσης καταλαβαίνετε εμένα με συμφέρει. Aλλά δεν είναι κρίμα να τοποθετείστε άσκοπα και χωρίς κοινό παρονομαστή και να καταλήξετε πως διαφωνείτε κιόλας;

Τι σου είναι ο άνθρωπος... (με όλο το χιούμορ που διαθέτω και χωρίς καμία αρνητική πρόθεση φυσικά).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέγας Τζώνης Βαβούρας, προ αμνημονεύτων, σε μια τρας εκπομπή ούτε θυμάμαι ποιου καναλιού και καθήμενος πάνω σε ένα πάκο σανό είχε αναφωνήσει στον παρουσιαστή "και σανότερα".

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rgxinap είπε

εγω πιστεύω οτι σοβαρά θέματα θα έπρεπε να είναι αυτα της γειτονιάς , των παιδιών που πάνε στο ίδιο σχολείο,

 

Αυτά δεν είναι "θέματα", είναι "κοινά στοιχεία".

 

αΦτο που θέλω να πω είναι ότι με τον αρνητη της μάσκας με τον οποίο έχω ως κοινό στοιχείο το ότι μένω στην ίδια γειτονιά ή ότι τα παιδιά μας πάνε στο ίδιο σχολείο ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να μας ενώσει το "κοινό αυτό στοιχείο" όταν είναι ΤΟΣΟ μ.....

 

Δεν έχουμε κανένα σημείο κοινής κουλτούρας, μόρφωσης και ηθικής .

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Γενικά περι ανθρωπότητας και covid-19
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου