Προς το περιεχόμενο

Γενικά περι ανθρωπότητας και covid-19


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δεν χρειάζονται ειδικοί ,ο λαός κΣερει καλύτερα

 Οι ειδικοι αυτά λένε και κάνουν.

Αν σε ικανοποιούν, όλα μια χαρά.

https://www.in.gr/2020/09/17/greece/ianos-oi-3-vasikes-odigies-prostasias-apo-ton-kyklona/amp/

Και μαζί με αυτά οι ειδικοί των σκοιλ ελικικου, των μασκών αλεξιπτωτων, των υπερηχητικων ζαρντινιερων, των ΜΕΘ που θα ετοιμάζονταν όσο γίνεται λοκνταουν κλπ κλπ

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σπύρο τα έχεις με την κυβέρνηση για δικούς σου λόγους και μπράβο σου.

Ειναι αδιάφορο στην κουβέντα μας όμως καθως δεν εξυπηρετεί τον μουσικό ούτε βγαινει αποτέλεσμα μεσα απο δογματικές τοποθετήσεις και τις ατακες αυτού του τυπου περι ανεμων και υδάτων και τι μπορει εσυ ή εγω να θεωρουμε σωστό για τη μπόρα.

Ας μην κάνουμε στείρα πολιτικάντικη κουβέντα εδω.

 

Για να επανέλθω όμως, είναι γελοίο μέτρο η μάσκα που εφαρμόζεται σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες δια ροπάλου;

 

Να μου πεις γιατι δεν τα επιβάλει το Υπ. Προστασίας του Πολίτη θα το καταλάβω και θα επαυξήσω αλλά αυτό είναι παθογένεια του Ελληνα. Δυστυχως η αστυνομία δεν λειτουργεί και δεν είναι είδηση αυτή.

 

Καταλαβαίνω πως υπάρχει δυσαρέσκεια σε μια μερίδα μουσικών και όλοι θα θέλαμε να μην μας επηρεάσει η πανδημία οικονομικά αλλά το πρόβλημα δεν είναι ελληνικό. Ξέρεις να μας πεις πως το χειρίζονται στην Βρετανία ή τη Γαλλία και την Ιταλία για παράδειγμα; Δουλεύουν εκεί οι μουσικοί;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αν σε ικανοποιούν, όλα μια χαρά.

 

Είναι απαραίτητες οδηγίες και χρειάζονται.

Όπως είδες ήδη ΤΡΕΙΣ πολίτες δεν τις ακολούθησαν και έχασαν την ζωή τους.

 

Η άγνοια πληρώνεται ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται ΑΥΤΟΝΌΗΤΟ (ο ΠΡΩΤΟΣ κανόνας σε κάθε emergency plan αλλά και στην ζωή).

 

Over and out from me μια και όπως λέει και ο ΟΡ "δεν υπάρχει κοινός τόπος για συννενόηση" 🙂

 

 

 

 

10 λεπτά πριν, yameth είπε

Ξέρεις να μας πεις πως το χειρίζονται στην Βρετανία ή τη Γαλλία και την Ιταλία για παράδειγμα; Δουλεύουν εκεί οι μουσικοί

 

Όχι δεν δουλεύουν, απλά εκεί το "κράτος" δεν έχει δώσει μέσα σε δέκα χρόνια 1 ΤΡΙΣ σε πρόωρες συντάξεις 45αρηδων, όπως στην Ελλάδα ,και δεν έχει ΦΑΛΗΡΙΣΕΙ.

Έτσι ΤΩΡΑ που ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ να δώσε λεφτά σε όσους τα έχουν ανάγκη το κάνει με άνεση.

Δεν χρειάζεται να είσαι και πυρηνικός επιστήμονας για να το καταλάβεις.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για τους μουσικούς μόνο.

Μιλάω για όλους.

Το βάλατε μαζί μου γιατί είπα νερομπίστολο τη μάσκα.

Δεν είπα να μη την φοράει ο κόσμος, είπα ότι για αλλά σημαντικά όπως οι μεθ, το προσωπικό στα νοσοκομεία, η στήριξη των πληττόμενων, δεν κανουν τίποτα, γιατί εκεί πληρώνουν από τα ταμεία τους και τα ταμεία προορίζονται για αλλού.

Ότι κάνουν (τέλος πάντων λένε ότι κάνουν) και ότι λένε, είναι για να μη χάσουν πολλά ψηφαλάκια.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

 

 

το 68% των Ελλήνων που πΣηφισαν ΟΧΙ στο δημοΨοφθσμα του 2015

 

 

Διαπιστώνω πάντως το εξής.

 

Ότι ήταν ο Δούρος για τον Αλέφαντο, είναι για σένα το δημοψήφισμα του 15.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Διαπιστώνω πάντως το εξής.

 

Ότι ήταν ο Δούρος για τον Αλέφαντο, είναι για σένα το δημοψήφισμα του 15.

 

Δεν τον κΣερω τον Δουρο 🙂

Σίγουρα όμως ήταν η πλέον τρανή απόδειξη του μορφωτικού, ηθικού και πολιτισμικού επιπέδου του 68% του ελληνικού λαΓου. 😞

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν είπα να μη την φοράει ο κόσμος, είπα ότι για αλλά σημαντικά όπως οι μεθ, το προσωπικό στα νοσοκομεία, η στήριξη των πληττόμενων, δεν κανουν τίποτα, γιατί εκεί πληρώνουν από τα ταμεία τους και τα ταμεία προορίζονται για αλλού

 

Το ταμείο είναι μείον....μάλλον σου διαφεύγει το γεγονός ότι το "κράτος" έχει χρεοκοπήσει από το 2010.

 

Αν δεν υπήρχε η ΕΕ να μας σώσει δεν θα είχαμε τώρα ούτε ηλεΧτρικο για να κάνουμε live.

 

Με ζουρνάδες και νταούλια στις ρεματιές μεσημεριατικα θα παίζαμε.

 

Και ΠΑΛΙ με δικά της λεφτά κάνουμε ότι κάνουμε....και στον κορονοιο.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 Οι ειδικοι αυτά λένε και κάνουν.

Αν σε ικανοποιούν, όλα μια χαρά.

https://www.in.gr/2020/09/17/greece/ianos-oi-3-vasikes-odigies-prostasias-apo-ton-kyklona/amp/

έλα και οι δύο έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε.

 Προχωρούν παράλληλα αυτά, δεν είμαστε στο καλύτερο επίπεδο προετοιμασίας, υπάρχουν πολλές ελλείψεις, πολλές δυσλειτουργίες, ανακατεύονται πολύ οι πολιτικοί, γενικά δεν είναι όλα ρόδινα και σε κάθε σύγχρονο μοντέλο αντιμετώπισης ο λαός πέραν από το δικαίωμα της ενημέρωσης μπορεί να έχει και γνώμη και αν θέλει και μέσω του εθελοντισμού, ενεργή συμμετοχή.

 Δεν είναι το ιδανικό όμως. Υπάρχει διαφθορά, υπάρχουν συμφέροντα που παρεμβαίνουν, υπάρχει πολιτική εκμετάλλευση.

 Είναι όλα μέσα στο παιχνίδι.

 Και δυστυχώς και στην ιεραρχία όλων αυτών, η επιλογή δεν γίνεται με αντικειμενικά κριτήρια, υπερισχύουν τα πολιτικά και δεν είναι θεμελιωμένοι σύγχρονοι μηχανισμοί αξιολόγησης.

 Είμαστε ένα σύστημα πρόληψης, αντιμετώπισης, αποκατάστασης ξεπατωμένο που δυστυχώς οι εξελίξεις μας προλαβαίνουν.

 Έχει ξεπεραστεί το capacity των αρμοδίων δομών και γι αυτό πολλές φορές η κατάσταση αργεί να γίνει διαχειρίσιμη.

 

 Και οι επιτροπές που συντάσσονται έχουν και πολιτικό χρώμα.

 

 Αυτή είναι η αλήθεια.

 

 Εγώ θα πω πως για αυτά τα δεδομένα και δυστυχώς αλλά ευτυχώς λόγω κυρίως του φιλότιμου, διατηρείται μια καλή βάση στην αντιμετώπιση. Δεν είναι όμως επαρκής.

 Γι αυτό και ο κόσμος αντιδρά.

 Είναι πολύ δύσκολο να γίνει άρτια διαχείριση, εμπλέκονται πολλοί φορείς που καλούνται να αντιμετωπίσουν συνδυασμό καταστάσεων.

 Και δεν υπάρχει και χρόνος για το απαραίτητο debriefing, πάρα πολλά.

 

 Και τα πράγματα θα χειροτερεύουν δυστυχώς.

 Εγώ το βλέπω, το ξέρω, όλοι μας που είμαστε σε αυτούς τους χώρους ενεργοί το ξέρουμε και κάνουμε ότι μπορούμε στο κομμάτι που μας αναλογεί.

 

 Είναι κακοποιημένη και η ελληνική κοινωνία.

 Και όλη αυτή η ψυχολογική πίεση δυστυχώς θα φέρει αντιδράσεις, οι περιορισμοί πάντα φέρνουν αντιδράσεις, ο καθένας το βιώνει ανάλογα με την έκθεσή του στο κάθε φαινόμενο, τις γνώσεις του, τη συμμετοχή του, τις συνέπειες που έχει από το φαινόμενο αλλά και την αντιμετώπισή του.

 

 Δεν μπορούμε να το γενικεύσουμε, ειναι δύσκολο να το εξειδικεύσουμε, αλλά πρέπει παράλληλα με την αμφισβήτηση που είναι ανθρώπινη και εξατομικεύεται ανάλογα, να συνεργαζόμαστε με κάποιες οδηγίες και να χρησιμοποιούμε κοινή λογική.

 

 Η ευθύνη είναι στους φορείς και όχι στους πολίτες, αλλά και οι πολίτες στην εποχή μας μπορούν να συλλέξουν τις πληροφορίες και να συνεργαστούν στην αντιμετώπιση. Υπάρχουν οδηγίες, όλοι μπορούν να αφιερώσουν χρόνο να τις κατεβάσουν από έγκυρες πηγές, να τις μελετήσουν και να έχουν ένα βαθμό προετοιμασίας, να ενημερωθούν.

 

 Κάποιοι δήμοι έχουν κάνει καλύτερη δουλειά στην ενημέρωση των πολιτών για το τι πρέπει να κάνουν σε αντίστοιχες περιπτώσεις, κάποιοι όχι, κάποιοι καθόλου, από εκεί και πέρα και εγώ πιστεύω πως ο πολίτης μπορεί να ενημερωθεί και να έχει έναν βαθμό προετοιμασίας.

 

 Και ας μην βαυκαλιζόμαστε πολύ. Δεν είμαστε σε στο καλύτερο επίπεδο προετοιμασίας........ ομοιόμορφα για να αντιμετωπίζουμε αποτελεσματικά καταστροφές και να φροντίζουμε για την όσο το δυνατό άμεση αποκατάστασή τους, δεν είμαστε σε πλήρη θέση να εκμεταλλευόμαστε τα αντίστοιχα κονδύλια και να τα προχωράμε με αποτέλεσμα πολλά από αυτά να λιμνάζουν ή να μην αξιοποιούνται σωστά.

 

 Κατά τη ταπεινή μου γνώμη είμαστε σε μια φάση εδώ και καιρό που και ο πολίτης πρέπει να βρίσκεται σε εγρήγορση, να προετοιμάζεται και να συμμετέχει ενεργά, αν μπορεί και εθελοντικά.

 

 Και αυτοί που έχουν τις γνώσεις ή νομίζουν πως τα έχουν καταλάβει και τα ξέρουν όλα, είτε είναι επιστήμονες, είτε βοθρατζήδες που και αυτό ειναι μια επιστήμη, θα πρέπει να είναι ψύχραιμοι, να μην λοιδορούν τους άλλους. Θα πρέπει να είναι πιο ψύχραιμοι και το θεωρώ υποχρέωση τους να προσπαθούν να υποστηρίξουν τους άλλους, να τους πείσουν με καλοσύνη και επιχειρήματα, να τους κατευθύνουν και μην μου πουν δεν με νοιάζει, γιατί πίστεψέ με φίλε μου επιστήμονα σε νοιάζει.

 

 Με αυτούς συμβιώνεις και άμα ξεφύγει η κατάσταση με αυτούς θα σε στριμώξω στις σκηνές στη μέση του πουθενά και θα σε εξυπηρετώ στις βασικές σου ανάγκες και άμα δεν κάτσετε φρόνιμα, θα φωνάξω τα ματ να σας ηρεμήσουν και μετά θα έρθω καλοσυνάτος και θα σας πω, ηρεμήσατε τώρα.? Μπράβο. Για να συνεχίσουμε τώρα να σας βοηθάμε μεχρι να δουμε τι θα γίνει.

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Κι όμως εγώ έτσι το έχω βιώσει τόσα χρόνια.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Κι όμως εγώ έτσι το έχω βιώσει τόσα χρόνια.

 

Ρε αρχηγέ μου ... άλλο αΦτο που λες και άλλο ότι οι standard οδηγίες για πλημμύρες που πρέπει να δίνονται είναι λάθος ή δεν "αρκούν" (ως επαγγελματίες ξέρουμε ότι υπάρχει και επιπλέον σχεδιασμός ).

 

Ούτε βέβαια είναι δυνατόν να καλύψει κάθε πιθανότητα καταστροφής ένα σχέδιο ή μια οδηγία..

 

Εδώ στο πιο οργανωμένο και έμπειρο κράτος στον κόσμο στην αντιμετώπιση καταστροφών (Ιαπωνία) και γίνεται χάος κάποιες φορές..

 

Ότι όλη η ελληνική κρατική δομή και λειτουργία είναι εξαιρετικά προβληματική σε όλους τους τομείς... δεν είναι νέο....εδώ και σαράντα χρόνια....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Ρε αρχηγέ μου ... άλλο αΦτο που λες και άλλο ότι οι standard οδηγίες για πλημμύρες που πρέπει να δίνονται είναι λάθος ή δεν "αρκούν" (ως επαγγελματίες ξέρουμε ότι υπάρχει και επιπλέον σχεδιασμός ).

Ωραία, εσύ ως επαγγελματίας, ενημέρωσε για τον σχεδιασμό, τον κάτοικο της Εύβοιας που μένει σε υπόγειο/ισόγειο και δεν έχει σόι που μένει σε όροφο, που να πάει γιατί στις ... οδηγίες δεν έγινε κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Γενικά περι ανθρωπότητας και covid-19
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου