Προς το περιεχόμενο

Γενικά περι ανθρωπότητας και covid-19


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Ρε αρχηγέ μου ... άλλο αΦτο που λες και άλλο ότι οι standard οδηγίες για πλημμύρες που πρέπει να δίνονται είναι λάθος ή δεν "αρκούν" (ως επαγγελματίες ξέρουμε ότι υπάρχει και επιπλέον σχεδιασμός ).

είναι μεγάλο το θέμα τώρα για να το αναπτύξουμε γράφοντας.

 Αυτά για να τα συζητήσουμε πιο εξειδικευμένα πρέπει να πάμε σε μια ταβέρνα και να πλακωθούμε στα κοψίδια και τις μπύρες.

 Μετά από δυο τρεις μπύρες, θα πέσουν οι φραγμοί και θα λάμψει η αλήθεια.

 Το που δίνονται, το πως δίνονται, το τι risk assessment έχει γίνει αν είχε γίνει, το πως δομούνταν η τοπική κοινωνία, το ποιοι είναι αρμόδιοι γιατί, πως είναι, αν θα έπρεπε να είναι, το πως μεταδίδεται η πληροφορία, το πως μπορούν να ανταποκριθούν οι τοπικές μονάδες άμεσης επέμβασης, σε τι κατάσταση βρίσκεται ο εξοπλισμός, το δυναμικό και και και.

 Τι λέμε τώρα.

 αυτά εξατομικεύονται ανά περιοχή.

 Αμ το άλλο, ότι σχεδιασμός και να υπάρχει στην πράξη μπορεί να υλοποιηθεί λόγω των παραγόντων που ανέφερα στον μέγιστα αποτελεσματικό βαθμό.

 Εγώ ξέρω απλά μετά από τόσα χρόνια πως το τι σχέδιο υπάρχει πάνω, με το τι έχει φτάσει κάτω, με το τι υπάρχει κάτω και σε τι κατάσταση βρισκεται κλπ. κλπ. Αυτό που μας σώνει καμιά φορά είναι η εμπειρία και η εφευρετικότητα, αποτέλεσμα της αντιμετώπισης συνήθως με πενιχρά μέσα και με πατέντες. Αυτό μας έχει κάνει πολυμήχανους.

 

 Σε άλλες χώρες ο καθένας κάνει όπως ξέρεις καθαρά τη δουλειά του και με συγκεκριμένα εργαλεία. Αμα δεν τα έχει δεν κανει τιποτα και δεν παει να κανει τη δουλειά του άλλου.

 

 Εδώ εσένα που σε βάζουν πάνω καμιά φορά μαζί τους, να πηγαίνεις και καμιά φορά από κάτω να δεις τι γίνεται και τι πατέντες γινονται για να το καλύπτουν και ευτυχώς κιόλας? Ε? Να λέμε την αλήθεια. Οχι να πετάμε λεμε τωρα, εμεις βγάλαμε την οδηγία και καθαρίσαμε. Δεν είναι έτσι.

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ωραία, εσύ ως επαγγελματίας, ενημέρωσε για τον σχεδιασμό, τον κάτοικο της Εύβοιας που μένει σε υπόγειο/ισόγειο και δεν έχει σόι που μένει σε όροφο, που να πάει γιατί στις ... οδηγίες δεν έγινε κατανοητό.

Και αυτό παίζει.

 Για να εφαρμοστουν οδηγίες πρέπει κανένας να είναι προετοιμασμένος για να τις δεχτεί και να τις εφαρμόσει.

 

Και στη μουσική αν σου πετάξουν μια παρτιτούρα και σου πουν αυτο ειναι το κομμάτι, παιξτο και δεν έχεις κάτσει ποτέ να διαβάσεις παρτιτούρα ή δεν έχεις παιξει το όργανο λίγο, οσο απλή και να είναι η παρτιτούρα θα κάθεσαι και θα την κοιτάς.

 

 ε? έτσι δεν είναι? χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε @cos_dr αυτά τα σεντόνια τα έχεις έτοιμα γραμμένα από πριν και τα πετάς σε συζητήσεις ανάλογα το θέμα? Κάτι σαν licks ας πούμε?

Εκτός κι αν γράφεις τόσο γρήγορα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Οχι να πετάμε λεμε τωρα, εμεις βγάλαμε την οδηγία και καθαρίσαμε. Δεν είναι έτσι

 

Σωστός.

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τραμπαρίφας είπε

Ρε @cos_dr αυτά τα σεντόνια τα έχεις έτοιμα γραμμένα από πριν και τα πετάς σε συζητήσεις ανάλογα το θέμα? Κάτι σαν licks ας πούμε?

Εκτός κι αν γράφεις τόσο γρήγορα 😅

Γράφω πάρα πολύ γρήγορα όπως και παίζω πλήκτρα πάρα πολύ γρήγορα.

 Γράφω τόσο γρήγορα που κατατάσσομαι από μόνος μου αλλά και από γενική ομολογία όσων με έχουν δει, world class

 Πρόσφατα έγραφα ένα μακροσκελές κείμενο για τη δουλειά με ορολογία και μάλιστα περιείχε οδηγίες που λέμε τώρα σε εξειδικευμένο επίπεδο γιατί βιαζόμασταν γιατί εγώ δεν γράφω κανονικά, είμαι πάλιουρας στη δουλειά, εγώ λέω, αλλά για να τελειώνουμε και μαζευτήκανε 3-4 γύρω μου για να δούνε πόσο γρήγορα γράφω.

 

 Ένας το τράβηξε και σε βιντεο.

 

 Άστο, είμαι πολύ γρήγορος.

 Ιδιαίτερα αμα μου υπαγορεύουν κείμενο να το πληκτρολογώ, είμαι απίστευτα γρήγορος.

 Και στα πλήκτρα, πείτε του εσείς που με ξέρετε και με έχετε δει να παίζω, πειτε του χααχαχα

 

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Σωστός.

Έχω τις στιγμές μου. χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

αλλά σημαντικά όπως οι μεθ, το προσωπικό στα νοσοκομεία, η στήριξη των πληττόμενων, δεν κανουν τίποτα, γιατί εκεί πληρώνουν από τα ταμεία τους και τα ταμεία προορίζονται για αλλού.

Ότι κάνουν (τέλος πάντων λένε ότι κάνουν) και ότι λένε, είναι για να μη χάσουν πολλά ψηφαλάκια.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Επεξεργασμένο πριν 1 ώρα από Spyros Delta

Ετσι ειναι ρε παιδια.... και δεν ειναι η δικια μας κυβερνηση μονο. Το ιδιο ισχυει σε ολο τον κοσμο σημερα σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο ανεξαρτητα ποια κυβερνηση εχουν. Ξεγυμνωθηκαν σε σχεση με τις επιλογες τους. Αυτο δε σημαινει να μη φοραμε  τη μασκα που ειναι ισχυρο οπλο ατομικης προστασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, harilatron said:

1. Οι περιορισμοί στον τρόπο ζωής μας με την τρέχουσα πανδημία αντανακλούν πρωτίστως την αξία που δίνουμε σήμερα στην ανθρώπινη ζωή.

 

2. Αυτά είναι επιτεύγματα που μας γεμίζουν περηφάνια. Είναι ημέρες θριάμβου του ανθρώπινου πνεύματος. 

 

 

3. Ποια αλαζονεία λοιπόν?

 

4. Ζούμε την πολυτέλεια της προστασίας της ανθρώπινης ζωής.

 

 

Χάρη, ενώ συμφωνώ με το πνεύμα του ποστ σου, θα έλεγα ότι είναι εστιασμένο στην θεσμική προστασία της ανθρώπινης ζωής που ανήκει στον δυτικό κόσμο.

Με αυτό το πλαίσιο που θέτεις διαφωνώ.

 

Να εξηγήσω λοιπόν.

 

1. Ως ον, ο άνθρωπος έχει (ή θα έπρεπε να έχει) το ένστικτο της επιβίωσης. Όταν αισθάνεται ότι κινδυνεύει, προσπαθεί ενστικτωδώς να προστατευτεί.

Πώς γίνεται λοιπόν να του επιβάλλονται περιορισμοί γι' αυτό (αποφυγή κινδύνου), αντί να γίνεται αυτόματα από τον ίδιο?

Οι λόγοι είναι πολλοί βέβαια, και το ζήτημα είναι πολύπλοκο.

 

Έλα όμως που η αξία της ανθρώπινης ζωής δεν είναι ίδια παντού....

Έλα που πολύς κόσμος υποφέρει και πεθαίνει από πολέμους, άθλιες συνθήκες διαβίωσης, βομβαρδισμούς, κλπ, και μάλιστα πολλά από αυτά τα φαινόμενα προκαλούνται από αυτούς που ευαγγελίζονται την προστασία της ανθρώπινης ζωής, και την αξία της ..

 

2. Κι εδώ στα επιτεύγματα που μας γεμίζουν υπερηφάνεια, θα πρέπει να αντιπαραβάλλω τις φωτιές σε όλο τον πλανήτη, την εξαφάνιση ειδών από τον άνθρωπο, την καταστροφή του αμαζόνιου, την μόλυνση του περιβάλλοντος, την υπερθέρμαση του πλανήτη, κλπ.

Μα αν ο άνθρωπος έχει το ένστικτο της επιβίωσης, πώς στο καλό δεν καταλαβαίνει ότι αυτοκαταστρέφεται όταν πχ μολύνει τον αέρα που αναπνέει?

 

Αύξησε δηλαδή το προσδόκιμο ζωής μέσω θεραπείας ασθενειών. και καταστρέφει τον κόσμο που ζει, και που είναι πολύ πιθανό να μην μπορεί καν να ζήσει πια σε κάποιο χρονικό διάστημα.

 

3. Αλαζονία λοιπόν απέναντι στον κόσμο στον οποίο βρέθηκε, απέναντι στα υπόλοιπα πλάσματα με τα οποία μοιράζεται αυτόν τον κόσμο, και τελικά και απέναντι στον εαυτό του, απέναντι στην αξία της ζωής που αλλού προσπαθεί να την προστατεύσει, και αλλού την καταστρέφει, χωρίς να νοιάζεται για τις επόμενες γενιές του, ως είδος.

 

4. Δεν νομίζω ότι αν είχαμε γεννηθεί κάπου αλλού, πχ στην Συρία, ή σε κάποια χώρα της Αφρικής (εκτός δυτικού κόσμου δηλαδή) θα είχαμε την ίδια άποψη.

Αλλά ακόμα και στον δυτικό κόσμο, δεν έχει πάντα η ανθρώπινη ζωή την ίδια αξία, όχι για την επιστήμη, αλλά κατά τον τρόπο αξιολόγησής της από το ανθρώπινο περιβάλλον.

 

Αυτή είναι η άποψή μου.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δεν νομίζω ότι αν είχαμε γεννηθεί κάπου αλλού, πχ στην Συρία, ή σε κάποια χώρα της Αφρικής (εκτός δυτικού κόσμου δηλαδή) θα είχαμε την ίδια άποψη

 

Δεν θα προλαβαίναμε να .... έχουμε... άποψη...μια και θα ήμασταν απασχολημένοι με το πώς θα την κάναμε από εκεί....

 

Άσε που στη συντριπτική πλειοψηφία των χωρών που δεν ανήκουν στον λεγόμενο "πολιτιΖμενο δυτικό κόσμο" δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ καν να έχεις άποψη...

 

Όσα προβλήματα και να έχει αυτός ο "πολιτιΖμενος δυτικός κόσμος" δεν πρέπει να ξεχνάμε ΠΟΤΕ πόσο ΤΥΧΕΡΟΙ είμαστε που ζούμε , έστω και ως παράσιτα*, σε αυτόν ακόμα**...

 

*https://el.wiktionary.org/wiki/παράσιτο

 

** Ο κύριος λόγος που είμαι... Αλέφαντος με το δημοψοφιΖΜα του 2015 είναι ότι δεν έχουμε καν πάρει πρέφα πόσο πολύ κοντά βρεθήκαμε να βρεθούμε ΕΚΤΟΣ αυτού του κόσμου ....και να γινόμαστε μπανανία τύπου Σερβίας (τι Σερβίας .... τουλάχιστον η Σερβία μπορεί να ζει στον μεσαίωνα από πλευράς δημοκρατίας και ελευθερίας αλλά τουλάχιστον είναι αυτάρκης....και έχει δημόσιο χρέος χαμηλότερο και από της Γερμανίας... εμείς Σομαλία θα γΕνομασταν)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

** Ο κύριος λόγος που είμαι... Αλέφαντος με το δημοψοφιΖΜα του 2015 είναι ότι δεν έχουμε καν πάρει πρέφα πόσο πολύ κοντά βρεθήκαμε να βρεθούμε ΕΚΤΟΣ αυτού του κόσμου ....

Εγώ τρέμω στην ιδέα να είχαμε ακόμα εκείνη την κυβέρνηση και τώρα με τον κορωνοϊό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Superfunk said:

 

Δεν θα προλαβαίναμε να .... έχουμε... άποψη...μια και θα ήμασταν απασχολημένοι με το πώς θα την κάναμε από εκεί....

 

 

Δεν διαφωνώ, το θέμα είναι αν μπορούσαμε όμως να φύγουμε.

Είναι πολύ μικρότερη η αξία την ανθρώπινης ζωής εκεί.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

 

** Ο κύριος λόγος που είμαι... Αλέφαντος με το δημοψοφιΖΜα του 2015 είναι ότι δεν έχουμε καν πάρει πρέφα πόσο πολύ κοντά βρεθήκαμε να βρεθούμε ΕΚΤΟΣ αυτού και να γινόμαστε μπανανία τύπου Σερβίας (τι Σερβίας .... τουλάχιστον η Σερβία μπορεί να ζει στον μεσαίωνα από πλευράς δημοκρατίας και ελευθερίας αλλά τουλάχιστον είναι αυτάρκης.... εμείς Σομαλία θα γΕνομασταν).

και κερδίσαμε τι?

 Μείωση μισθών και συμβάσεων σε αισχρά επίπεδα, νομοεργασιακό μεσαίωνα ιδιαίτερα για τους νέους, ακρίβεια, φορολογία και στην καρέκλα που κάθομαι και γράφω γρήγορα, αύξηση της ανεργίας, θεσμοθέτηση της .... απασχόλησης και εδώ τώρα καταγγέλλω την έκτακτη επιδοματική πολιτική της κυβέρνησης στους πληγέντες κλάδους. Την καταγγέλλω γιατί είναι ψίχουλα.

 Σε μια κοινωνία των 40 δις φοροδιαφυγής ακόμα και σήμερα, στην άτυπη προστασία και ενθάρρυνση της μαύρης οικονομίας........ ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ, δεν μπορούμε άλλο. Δεν μπορούμε να ζούμε, να δυσκολευόμαστε να βγάζουμε το μήνα.

 

 Τα μνημόνια ήταν ένα πάρτι των golden boys του ΔΝΤ και άλλη μια απόδειξη του στρουθοκαμηλισμού αλλά και μια αποκάλυψη της ανεπάρκειας της ΕΕ να έχει μια αλληλέγγυα και ενιαία οικονομική πολιτική σύμφωνα με το πνεύμα των ιδρυτικών της συνθηκών.

 

 Δεν μας στήριξαν οι εταίροι και πρόσθεσαν ως G στα PIGS.

 Μας είπαν ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, μας κούνησαν το δάκτυλο ενώ ο κόσμος έχει τούμπανο τις παρασκηνιακές παρεμβάσεις τους στην δανειακή διαδικασία, στην έλλειψη ελέγχου των ευρωπαϊκών πακέτων στήριξης, στην επιπρόσθετη επιβάρυνση των εξοπλιστικών προγραμμάτων και υποδομών που πραγματοποίησαν ευρωπαϊκες πολυεθνικές εταιρείες.

 

 Δεν είναι λοιπόν αρκετό για εμένα και πιστεύω πως εκφράζω και την πλειοψηφία του ελληνικού λαού, λέγοντας πως και που δεν βρεθήκαμε εκτός, είμαστε έτσι που έχουμε το εκτός και μάλιστα με απάνθρωπα βασανιστικά φθίνοντα τρόπο. Τόσο βασανιστικά, που το εκτός φαντάζει σε πολλούς μια μορφή ανακουφιστικού θανάτου. Γιατί είμαστε ζωντανά-νεκροί εμείς οι απλοί άδολοι άνθρωποι του μόχθου.

 

 Δεν είχαν δικαίωμα να μας αφήσουν να φύγουμε.

 Δεν είχαν το δικαίωμα να μας κάνουν να νιώσουμε ενοχές.

 Είχαν την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να φερθούν στο λαό ισότιμα με το λαό τους και να διακρίνουν τις ευθύνες.

 Όχι να μας φορτώσουν την ευθύνη για την ψήφο που δίναμε σε πολιτικούς που χρηματοδοτούσαν κάτω από το τραπέζι, που τους επέβαλλαν όλα αυτά που επιβλήθηκαν.

 

 Που είναι η ευημερία που έπρεπε να έχουμε ως Ευρωπαίοι πολίτες?

 Αντικαταστάθηκε με την υποχρέωση του να λέμε ευχαριστώ που μας κρατάνε με ψίχουλα, αδύναμους, εξαθλιωμένους και εξαγριωμένους στην γωνία του τραπεζιού των πλουσίων και μας πετάνε ένα ξεροκόμματο, άμα δεν μιλάμε?

 

 Ε?

 

 

 Ψηφίστε με στις επερχόμενες εκλογές.

 Είμαι ανεξάρτητος.

 Είμαι λαόφιλος.

 Είμαι γνώστης, ξέρω να αντιμετωπίζω κρίσεις.

 Ξέρω να διοικώ και να εμπνέω το όραμα τους άλλους.

 Για μια ισότιμη, ανεξάρτητη, χώρα που οι πολίτες της θα απολαμβάνουν την ευρωπαϊκή ευμάρεια.

 

 Ψηφίστε με.

 Ψηφίστε με, και δεν θα σας προδώσω.

 Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου