Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση/παραγωγή σημείο αναφοράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ μπορείτε να βάζετε ηχογραφήσεις/ παραγωγές που αποτελούν για σας σημείο αναφοράς για κάθε είδος μουσικής, φυσικά εξηγώντας το γιατί.

Ηχοληπτικά reference tracks λοιπόν ανά είδος κατά την γνώμη σας.

 

Για μένα, όσον αφορά στην jazz με κουαρτέτο (sax, κιθάρα, μπάσο, τύμπανα) είναι αυτό.

 

 

Είναι φοβερό το πώς ακούγονται ακόμα και οι ψίθυροι από τα σκουπάκια στα τύμπανα.

Επίσης, ακόμα και όταν παίζουν όλοι, ακούω τα όργανα πλήρως διαχωρισμένα, με απίστευτες δυναμικές, ακούω ακόμα και την σιωπή ανάμεσά τους.

 

Για μένα αυτή η ηχογράφηση/παραγωγή είναι έμπνευση.

 

Απόψης?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φοβερό τραγούδι και όντως φανταστικό αποτέλεσμα στην παραγωγή. Δεν έχω ακούσει πολύ Scofield, μπήκε στη λίστα.

 

Εγώ θα το πάω αρκετά αλλού, αλλά επειδή μιλάμε για reference tracks και έκανα πρόσφατα παρόμοιες σκέψεις, έχω πρόχειρη την απάντηση γιατί άκουγα ξανά όλη τη δισκογραφία του συγκεκριμένου καλλιτέχνη και σκέφτηκα ότι το συγκεκριμένο τραγούδι είναι πραγματικά reference track για παραγωγή progressive metal. 

 

 

Είναι τραγούδι από το concept album του Devin Townsend "Z²". Το album ουσιαστικά μιλάει έναν εξωγήινο, τον Ziltoid, ο οποίος θέλει να καταστρέψει τη Γη. 

 

Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι φανταστικό από πλευράς παραγωγής γιατί έχει μέσα της Παναγιάς τα μάτια (100 κιθάρες, μπάσο, synths, τις φωνές του Devin, τη χορωδία, drums, κλπ) και όλα έχουν ακριβώς το χώρο που πρέπει, όλα ακούγονται, όλα έχουν ρόλο στο κομμάτι και ενώ είναι μια πολύ dense σύνθεση, καταφέρνουν όλα και παραμένουν καθαρά.

 

Θεωρώ τρομερά σημαντικό το γεγονός ότι ο Devin χρησιμοποιεί όλα αυτά τα μέσα για να πει μια ιστορία και όχι απλά για να γεμίσει χώρο ή να ακουστεί "ψαγμένος". Κάνει συχνά streams στο Twitch και δείχνει πώς δουλεύει, τον θεωρώ πραγματικά ιδιοφυή. 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έχει ηχογραφήσει το παρακάτω ντουέτο, εκτός από την πολύ ωραία μουσική, μου είχε φανεί και καταπληκτικό σαν παραγωγή. Κατόπιν διάβασα σε σχόλια των βίντεο ότι πολλά κομμάτια τους χρησιμοποιούνται ως σημείο αναφοράς/benchmarks για νέα ηχοσυστήματα, ηχεία κλπ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To X&Y είναι σίγουρα σημείο αναφοράς και μια από τις καλύτερες παραγωγές ever

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βαζω αυτο γιατι ειναι οτι πιο αμεσο (στα αυτια μου εννοειται)..συν τις ιστοριες που το συνοδευουν που λενε για 5-6 ωρες studio sessions(2 προβες δηλαδη!!😄) και πως ο buddy guy αναφερεται σαν "friendly chap" επειδη η chess records τον αφησε μεν να παιξει στο δισκο αλλα να μην μπει στα credits..και ενα leslie που ακουγεται ειναι η κιθαρα του buddy guy επειδη καηκε ο ενισχυτης του και τον εβαλαν στο leslie να παιξει..

 

επισης θα βαλω και το "φλου" του σιδηροπουλου.για την εποχη πιστευω οτι ηταν πολυ μπροστα απο αλλες ελληνικες παραγωγες.(μην το παιζω και εξυπνος..ημουν 3 χρονων το 78..απλα με βαση οτι εχω ακουσει το λεω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peter Gabriel - So

https://youtu.be/iICiUXQFXdU

 

Ηχογράφηση, Παραγωγή , Μίξη.

 

Επεξεργασμένο από aspkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σύνθεση μοιάζει με κάτι τυχαία που παίζω όταν κρατάω την κιθάρα και έχω το νου μου αλλού
Σαν παραγωγή αυτό προσπαθώ να πετύχω...
από το ηχοσύστημα μου ακούγεται λεπτομερέστερο από όλες τις κιθάρες μου ζωντανά... ακούω και το reverb...
μέχρι εκεί... δεν ξέρω πως το έκαναν

 

edit
τώρα είδα ότι στο 4:24 φαίνονται τα μικρόφωνα, δεν είχα φτάσει ποτέ μέχρι εκεί
αν τα αναγνωρίζετε
Ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου