Προς το περιεχόμενο

ΔΥΣΤΡΟΠΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ?


gosho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

η πρίμα unwound ΜΙ τι να τρίψει, πολυ κουφο πάντως! Και μπράβο που το παρατήρησες.

 

 

τα brass saddles στις tele τα διαλυει μετα απο 2-3 χρονια για πλακα (ετσι εχει βγει και η βρωμα για το "sitar sound" στις tele) ......το ιδιο και τα zinc.

 

ατσαλι πανω σε brass & γενικα πανω σε πΓιο μαλακα μεταλλα  ....παντα θα χασει το brass..... (αυτος ηταν και ο λογος που ο Leo τα κατάργησε και εβαλε steel το 55...σκεψου οτι τοτε το standard string set απο το εργοστασιο της Fender ηταν 013-056 με 013 & 017 Ε & Β ) 

 

οι wound επειδη ειναι nickel plated κανουν λιγοτερη ζημια (οπως και στα ταστα αλλωστε)

 

Βεβαια στην κιθαρα του Dimsonic τα zinc saddles ειναι chromed οποτε εχει μια προστασια αλλα και παλι....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, rgxinap said:

 

η πρίμα unwound ΜΙ τι να τρίψει, πολυ κουφο πάντως!

 

Η πιεση που ασκει η λεπτη μι, πανω στο saddle, ειναι ιδια με τις αλλες χορδες. Την ασκει σε πολυ.μικροτερη επιφανεια απο τις αλλες, καθως ειναι πολυ λεπτοτερη.

 

Ασε που τις λεπτες χορδες τις κανουμε bend περισσοτερο απο αλλες, αρα "κινειται" περισσοτερο η χορδη στο αυλακι και με τα συχνα πολλαπλασιαζεται στιγμιαια η πιεση.

 

Επρεπε να ειχα γινει φυσικος! 😁

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Καταρχην μια κιθαρα με διπλους ΔΕΝ ειναι tele.

Ειναι μια κιθαρα με ΣΧΗΜΑ tele.

Μια χαρά telecaster είναι με διαφορετικό pickup configuration. Το γράφει και η Fender στο headstock άλλωστε "TELECASTER"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Μια χαρά telecaster είναι με διαφορετικό pickup configuration. Το γράφει και η Fender στο headstock άλλωστε "TELECASTER"

 

 

Ναι μπρε, ΗΧΗΤΙΚΆ λεΓω μη πάει και αγοράσει κανείς και περιμένει να έχει twang και να σκοτώνει στο chicken pickin και να έχει τα τρισδιάστατα καθαρά των κλασσικών tele single coils.

Αν είναι να παίζει με γκάζια νο προμπλεμ έτσι κι αλλιώς από κάποιο επίπεδο gain και πάνω όλες οι κιθάρες το ίδιο ακούγονται 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μανίκι σου είναι ακριβώς όπως τα λες: δύστροπο. Αν σε ενοχλεί, πιθανόν να μην ησυχάσεις για τα επόμενα 5-10 χρόνια. Οι Squier απ' ότι συμπεραινω ειχαν καλές και κακές παρτίδες/χρονιες. Το μανίκι στη δική σου δεν ήταν επιλεγμένο/καλά αποξηραμένο, οπότε σε συνδυασμό με το ό,τι ειναι one piece maple, ειναι επιρρεπές σε πρόσληψη-αποβολή υγρασίας. Πιθανόν να αισθάνεσαι και τις ακμές των ταστων πιο έντονες ανα περιόδους. Η υγρασία συνήθως προκαλεί σκεβρωμα και η ξηρασια αντισκεβρωμα σε one-piece. 

 

Δοκίμασε να τη διατηρείς σε μια κατάσταση ισορροπίας, με humidity controllers και κλειστή, θήκη βαλίτσα. Ίσως να βελτιωθεί.

 

Αν όχι, υπαρχει πιθανοτητα να μην το παθαίνεις με άλλη, ίδια. Ακουγεται λιγο κουφό, να πουλήσεις μια κιθάρα για να πάρεις άλλη ίδια, αλλα σε κάποιον που δεν ζει σε νησί, δεν θα προκαλεί τοσο πρόβλημα η συγκεκριμένη.

 

(Τα saddles σε πάμπολλες κιθάρες εχουν πολλαπλά αυλάκια λόγω τριβής με τη χορδή. Η ίδια η δόνηση της χορδής προκαλεί το πριόνισμα, ακριβώς όπως τα παλμικά τριβεία. Το ίδιο ισχύει και για το φάγωμα τάστων, δεν δημιουργούνται αυλάκια μόνο από την πίεση ή το βιμπράτο ή τα σηκώματα.)

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Superfunk said:

 

 

 και περιμένει να έχει twang και να σκοτώνει στο chicken pickin και να έχει τα τρισδιάστατα καθαρά των κλασσικών tele single coils.

 

 

δηλαδή τι περιμένει κάποιος που παίρνει τελε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δηλαδή τι περιμένει κάποιος που παίρνει τελε?

 

Αυτά που παραθέτεις και τα έχω πει ΕΓΩ ο ΑΥΤΟΚΡΆΤΟΡΑΣ της tele 🙂

 

Να αΦτο είναι ο κλασσικός tele ήχος

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

 

Ναι μπρε, ΗΧΗΤΙΚΆ λεΓω μη πάει και αγοράσει κανείς και περιμένει να έχει twang και να σκοτώνει στο chicken pickin και να έχει τα τρισδιάστατα καθαρά των κλασσικών tele single coils.

Αν είναι να παίζει με γκάζια νο προμπλεμ έτσι κι αλλιώς από κάποιο επίπεδο gain και πάνω όλες οι κιθάρες το ίδιο ακούγονται 🙂

 

Γιαυτό σε ρώτησα και εγώ, στην αρχή, γιατί μετάνιωσες που την έδωσες την squier, αφού δεν είναι 100% tele. Μου έκανε εντύπωση διότι συνήθως ψάχνεις το twang στα καθαρά κλπ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ledge είπε

το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό...

f506610890e3350ef8ecf17c9ab34ef8.jpg

 

Άσε γιατί έχουμε και αλλονΑ αΦτοκρατωρ εδώ μέσα και μάλιστα με πιστοποίηση 🙂

Ετσι και πάρει πρέφα ότι σΦετΕριζομΕ τον τίτλο του την έχω την γαλέρα εξασφαλιΖμενη 🙂

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Γιαυτό σε ρώτησα και εγώ, στην αρχή, γιατί μετάνιωσες που την έδωσες την squier, αφού δεν είναι 100% tele. Μου έκανε εντύπωση διότι συνήθως ψάχνεις το twang στα καθαρά κλπ.

 

Ήταν ωραία κιθαρα "γκαρνταρόμπας"  ,με επίσης εξαιρετικά καθαρά , απλά άλλου τύπου.

 

Δεν την "φοράς" κάθε μέρα στη δουλειά αλλά για γάμους,βαπΤυσεις και λοιπές κοινωνικΑι εκδηλώσεις καλό είναι να σου βρίσκεται μια ποικιλία στον οπλοβαστο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου