Προς το περιεχόμενο

torzal twisted neck bass-xtrm basses ''the bass of navarone''


xtrm_basses

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ζητήθηκε από τους @Πνοή και Νύξη  και @fusiongtr έψαξα και ξέθαψα κάτι φωτό στο λάπτοπ από την κατασκευή του torzal.

Δεν ξέρω αν τα specs έχουν σημασία να τα αναφέρω,αλλά ας το κάνω.

5 string

neck through

5 piece neck (3 maple 2 wenge)

endurneck design profile ΜΕ την άδεια του Ola Strandberg

oi κλίσεις ΝΟΜΙΖΩ είναι 20 μοίρες nut 18 μοίρες bridge

3ply fretboard wenge/maple/wenge

pine wood body

8mm carbon rods

double action truss rod

headless

6string humbuckers (γιατί μπαίνουν με κλίση οπότε τους θέλουμε πιο μακριούς)

κουφοτό σώμα

master vol,master tone,series/parallel

και άφησα το καλύτερο (αυτό που θα με κράξουν περισότερο) για το τέλος..

47-44 scale

 

To μπάσο αυτό κέρδισε τον διαγωνισμό bass of the week στο "best bass gear" και στο "no treble" καθός και ενώ δημοσιεύτηκε Νοέμβριο στο "no treble" ήταν το 6 δημοφιλέστερο του έτους 2008

 

Όπως θα δείτε στις φωτό,η στρέψη (torzal) είναι απο την κατασκευή και όχι απο ρύθμηση truss rod ή στρέψη ξύλων κτλ και είναι μόνιμη και ΔΕΝ αλλάζει ΟΥΤΕ μεταβάλλεται και το truss rod λειτουργεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

 

Το τελικό set-up έγινε απο τον Φάνη,ναι,δεν γνώριζα αν θα παίζει στο τέλος το μπάσο,και ήθελα να το σετάρει κάποιος που να είναι ικανός.

 

Τώρα πάμε στις φωτογραφίες..

 

IMG_20170619_191457.jpg

IMG_20170619_191607.jpg

IMG_20170622_111439.jpg

33110y1.jpg

IMG_1255.JPG

IMG_1258.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν μπράβο σου που τόλμησες όλα αυτά σε μια κατασκευή.

Πολύ θα ήθελα video review από κάποιον μπασίστα (που να μην παίζει πανκ), στο οποίο να εξηγεί αναλυτικά όλες τις ιδιαιτερότητες του οργάνου, εκφράζοντας και μια άποψη για το feel του λόγω αυτών.

 

Είδα και ένα πολύ ωραίο καμπυλωτό κόψιμο στο σώμα  κάτω από την γέφυρα, έτσι ώστε να δημιουργείται μια εργονομικότερη γωνία μεταξύ μπράτσου και σώματος παίκτη, όταν αυτός είναι καθιστός.

Το θέμα είναι ότι έχει πολύ μακρύ μπράτσο, και θα πρέπει κάποιος να έχει μακριά χέρια για να παίζει άνετα.

 

Πώς κατέληξες στις συγκεκριμένες κλίσεις της ταστιέρας?

Τι ήταν αυτό που σε έκανε να δοκιμάσεις να φτιάξεις τέτοιου είδους μπράτσο?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Αυτό μπορεί να γίνει και σε κιθάρα ή είναι δύσκολο λόγω μικρότερης/κοντύτερης ταστιέρας?

 

Και μπορεί να γίνει, και γίνεται ήδη.

 

 

Klein-Guitar-with-Torzal-Twist-Neck.jpg

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ηταν το 2018.λάθος μου.Θα κάνω edit.

Τις κλίσεις τις πήρα απο το site του Jerome Little που είναι αυτός που έφτιαξε πρώτος torzal και τα έχει πατεντάρει.

Προσπάθησα να το κάνω όσο ελαφρύτερο γίνετε γιαυτό οι καμπύλες και τα κοψίματα και το κουφοτό σώμα.

Έβαλα όλα αυτά τα specs για να δω αμα μπορώ να κατασκευάσω κάτι τόσο πολύπλοκο και να βγάλω όλα μου τα απωθημένα ώστε να μην ασχοληθώ περαιτέρω με κατασκευές αλλά μετά απο αυτό μου ζήτησαν (κυρίως απο εξωτερικό) να φτιάξω κάτι άλλα μπασάκια ( και έχω ακώμα τις προτάσεις στον αέρα ) και να δω που θα βγει.

Υστερα απο αυτο έφτιαξα άλλα 3 μπάσα πιό νορμάλ.

 

Edit.

Δεν μπορώ να κάνω edit στο αρχικό post να αλλαξω την ημερομηνία.

Επεξεργασμένο από xtrm_basses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Με torzal neck μπορείς να έχεις πολύ χαμηλό action?

Γιατί στρίβοντας η ταστιέρα, μου φαίνεται δύσκολο να ακολουθούν οι χορδές ακριβώς την καμπύλη της.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr σε διαβεβαιώ οτι η ταστιέρα ΔΕΝ έχει ακριβώς καμία καμπύλη (πέραν του relief) και ΟΛΑ είναι αλφάδι

Kάθε χορδή έχει το δικό της "string path" και κανένα απο αυτά δεν είναι στην ίδια κατέυθυνση με τα άλλα.

Εδω και μια ακώμα φωτό που βρήκα με σχέδιο πως θα σκαφτεί η πλευρά του nut.Βοηθάει να καταλάβουμε πόσο ξύλο πάει φύρα.Απο την μεριά της γέφυρας είναι παραπάνο γιατί έχουμε μεγαλύτερη απόσταση αρα θα μεγαλώσει και το βάθος

IMG_20180406_152951.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου