Προς το περιεχόμενο

Not all Telecasters are created equal!


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ ο τίτλος ειναι παραφραση του : 

"All men are created equal" is part of the U.S. Declaration of Independence, which Thomas Jefferson penned in 1776 during the beginning of the American Revolution. The phrase was present in Jefferson's original draft of the declaration.

Source WIKIPEDIA

Μιας και δεν έχω φτιάξει καμια telecaster😜,

είπα να φτιάξω (άλλη) μια για εναν πολύ καλό φιλο και εξαίρετο χαρακτήρα!

 

 

 

 

20140413_130947.jpg

27973816_2031349690518755_4634300264821487589_n.jpg

20150601_002649.jpg

44339418_2211142555872800_997849885023666176_n.jpg

H tely  θα ειναι thinline  και τα specs απο ξυλα ειναι:

1.Mahogany body

2.6mm maple top 

3.Roasted figure maple neck with double action truss rod .

4.Nitro Varnish.

 

 

  • Like 4

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το roasted maple ,η torrified όπως το αποκαλεί ο Tom Anderson.

 

Είναι διαδικασία μέσω της οποίας το ξύλο,στην συγκεκριμένη περίπτωση το ξύλο του μπρατσου, ξηραίνεται μέσο θερμοκρασία με σκοπό να αφαιρεθεί η εναπομείναντα υγρασία του.

Τι επιτυγχάνεται με αυτό?

Πιο ελαφρύ και πιο σκληρό ξύλο, το ξύλο πλέων δεν απορροφά υγρασία και δεν επηρεάζεται από κλιματικές αλλαγές, σαν αποτέλεσμα αυτών να έχουμε ένα μπράτσο σταθερό και"προβλέψιμο"!

Καλά όλα αυτα και στο μάτι ωραίο φαίνεται αλλά με τον ήχο τι γίνεται?

Στα δικά μου αυτιά .... κερδίζω και στον ήχο , το μπρατσο ειναι snap και έχει attack.

Έχει σκάσιμο βρε παιδί μου, (όχι αυτό που παθαίνουμε από το πολύ φαγητό, το άλλο).

Κάπου εκεί πατάνε λοιπόν οι εταιρείες και κοστολογούν τα roasted μπράτσα στα +100 δολάρια.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω ειναι και μια φωτο απο ενα roasted μπρατσο που ειχα φτιαξει το 2014 για μια στρατ, στο λινκ απο πανω εχει περισσοτερες φωτο, enjoy!

 

20140628_230113.jpg.d44d4377b996df42b4cd9402153ab918.jpg

  • Like 4

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά θέλω και εγώ roasted!

Eιχε πει κάποτε ένας φίλος, αλλά επειδή το μπράτσο της κιθάρας μου είναι figured  θα κάνω αυτό roasted για να μην αγοράζω άλλο,γίνεται?

Οχι και ο λόγος είναι ότι αν προσπαθήσεις να "ψήσεις" ένα μπράτσο κιθάρας η μπάσου με τα τάστα επάνω και την βέργα μέσα σε αυτό, η διαφορά διαστολής του μετάλλου (τάστα και βέργα)σε σχέση με αυτή του ξύλου θα σου δώσει ένα μπράτσο roasted ανοιγμένο σαν τριαντάφυλλο!

Το μπράτσο δλδ θα γίνει rose sted !😜


 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HellFire είπε

Τι είναι το roasted maple ,η torrified όπως το αποκαλεί ο Tom Anderson.

 

Είναι διαδικασία μέσω της οποίας το ξύλο,στην συγκεκριμένη περίπτωση το ξύλο του μπρατσου, ξηραίνεται μέσο θερμοκρασία με σκοπό να αφαιρεθεί η εναπομείναντα υγρασία του.

Τι επιτυγχάνεται με αυτό?

Πιο ελαφρύ και πιο σκληρό ξύλο, το ξύλο πλέων δεν απορροφά υγρασία και δεν επηρεάζεται από κλιματικές αλλαγές, σαν αποτέλεσμα αυτών να έχουμε ένα μπράτσο σταθερό και"προβλέψιμο"!

Καλά όλα αυτα και στο μάτι ωραίο φαίνεται αλλά με τον ήχο τι γίνεται?

Στα δικά μου αυτιά .... κερδίζω και στον ήχο , το μπρατσο ειναι snap και έχει attack.

Έχει σκάσιμο βρε παιδί μου, (όχι αυτό που παθαίνουμε από το πολύ φαγητό, το άλλο).

Κάπου εκεί πατάνε λοιπόν οι εταιρείες και κοστολογούν τα roasted μπράτσα στα +100 δολάρια.

 

Εναπομείνουσα ήθελες να γράψεις, είμαι σίγουρος οτι σου διέφυγε

Εχουν πολύ ενδιαφέρον οι αναρτήσεις σου σε παρόμοια θέματα και πάντα τις διαβάζω με προσοχή γι αυτό και το "τσίμπησα".

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, qesh είπε

Εναπομείνουσα ήθελες να γράψεις, είμαι σίγουρος οτι σου διέφυγε

Εχουν πολύ ενδιαφέρον οι αναρτήσεις σου σε παρόμοια θέματα και πάντα τις διαβάζω με προσοχή γι αυτό και το "τσίμπησα".

Ευχαριστώ για την διόρθωση και συγνώμη για το σφάξιμο της Ελληνικής γλώσσας! 

Μου βάζω Β- .

 

Επεξεργασμένο από HellFire

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρ' αδερφάκι μου εσύ με τόσο ψήσιμο έπρεπε να πας στο master chef, να τους ψήσεις κανένα μπράτσο, να γλύφουνε τα δάχτυλά τους.

 

Πολύ ωραίος!

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου