Προς το περιεχόμενο

Αγορά Midi Keyboard


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα φίλοι! Τελευταία με τρώει ο λωκός μου με την ηλεκτρονική μουσική και έλεγα να δώσω μια ευκαιρία σε αυτή την παρόρμηση. 

 

Όλοι οι YouTubers δείχνουν tutorials στα οποία γράφουν με πληκτρολόγιο-ποντίκι, το δοκίμασα αλλά δυστυχώς μου λείπει η επαφή με ένα μουσικό όργανο για να μπω σε mood/ρυθμό γραψίματος. Έτσι άρχισα να σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να πάρω ένα midi keyboard, ώστε να έχω λίγο πιο άμεση επαφή με αυτό που θέλω να κάνω.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι ουσιαστικά 2 πράγματα. Το ένα είναι να γράφω τα parts μέσω αυτού στο Ableton, μέσω VSTs.

 

Το άλλο είναι κάτι σαν αυτό που κάνει ο φίλος στο παρακάτω βίντεο.

 

 

Τι θα μου συστήνατε να πάρω; Θέλω να ξοδέψω όσο λιγότερα γίνεται, καθώς όπως καταλαβαίνετε είναι ένας πειραματισμός. Προέρχομαι από πολύ διαφορετικό background, οπότε ίσως δεν τραβήξει.

 

Ερώτηση γενικότερη προς πληκτράκηδες με τέτοιους προσανατολισμούς:

Τώρα που είναι ακόμα αρχή και δεν έχω διαμορφώσει "κακές" συνήθειες, τι θα με συμβουλεύατε να μάθω οπωσδήποτε;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω εγώ που επίσης "προέρχομαι" από διαφορετικό background, αν και ουσιαστικά ξεκίνησα μικρός από πλήκτρα.

Η πρώτη χρήση είναι λογική

Η δεύτερη για μένα καθόλου ελκυστική και αυτό που βλέπω στο βίντεο είναι μόνο μια γεύση από το τι μπορεί να κάνει κανείς, αλλά...με άλλα πληκτρα.

Γνώμη μου είναι ότι 2 οκτάβες είναι λίγες, πολύ λίγες.

Εγώ προτίμησα 4, και αν έπαιρνα σήμερα θα έπαιρνα κι άλλες.

Επίσης προτίμησα ένα που να μπορεί να ελέγξει το daw και διάφορα vst και να έχει και μερικά pads.

Θα έλεγα μετά από 4 χρόνια είμαι ικανοποιημένος με ένα nektar lx49

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αποκλειστικά ableton θα έπαιρνα novation launchkey ή impulse κατα προτίμηση 49, αλλά για να πειραματιστεις και να κάνεις ηλεκτρονική μουσική και το 25αρι φτάνει.

Στην ηλεκτρονική μουσική συνηθέστερα δεν χρειάζεται εύρος σε οκτάβες γιατί ούτε πολύφωνες πιανιστικές συγχορδίες θα ΓΡΑΨΕΙΣ ούτε μεγάλο εύρος σε οκτάβες σόλο και αρπισμούς επίσης θα ΓΡΑΨΕΙΣ.

 

 Αν έπαιζες δεξί-αριστερό χέρι για μπάσο-μελωδία, μπάσο-συγχορδια/πλάτη ταυτόχρονα που και πάλι είναι συνηθισμένο στο να παίξεις πιο πολύ και όχι τόσο στο να γράψεις θα σου έλεγα να πάρεις 49 έως 61 αυστηρά.

 

 Με novation έχεις και το automap (τσέκαρε τι είναι για να καταλάβεις να μην εξηγώ τώρα και γράφω σεντόνια λολ) το οποίο είναι πολύ χρήσιμο.

 

 Εγώ χωρίς αυτό δεν ζω. Με έχει βολέψει αφάνταστα χρόνια τώρα στο mapping του daw και των vst.

 Είναι κ#βλα με το συμπάθειο.

 

 Αυτά από εμένα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

 

@dimsonic Το τσέκαρα το Nektar LX49, πολύ ωραίο και οικονομικό, βλέποντάς το χωρίς να ξέρεις τιμή πάει το μυαλό σου αλλού.

 

@cos_dr Η αλήθεια είναι πως οτιδήποτε μπορεί να κάνει τη ζωή μου ευκολότερη, θα το προτιμήσω. Είναι ούτως ή άλλως δύσκολη η μετάβαση, μπαίνω σε εντελώς άλλο κόσμο, οπότε οποιαδήποτε ευκολία καλοδεχούμενη. 

 

Επίσης ξέχασα να πω ότι όσο πιο μικρό, τόσο καλύτερα. Μεταναστεύω σε 3-4 μήνες και έχω ήδη να πάρω γάτες, pc, studio monitors, κιθάρα, κλπ, οπότε ένα 61άρι midi keyboard θα ήταν βραχνάς. Αν δω ότι μ'αρέσει αυτή η στροφή και το πάω πιο σοβαρά, ίσως πάρω κάτι με περισσότερες δυνατότητες.

 

Και το Launchkey και το Impulse είναι σε καλή τιμή, έχουν και pads, νομίζω προς τα εκεί κλείνω.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, BillTrantos said:

Μεταναστεύω σε 3-4 μήνες και έχω ήδη να πάρω γάτες,

 

Καλέ μου Bill, ξέχνα τα προβλήματα με το πόσα keys θα έχει το keyboard που θα πάρεις.

Το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι οι γάτες.

Υπάρχει τεράστια δυσκολία γι' αυτές να φύγουν από τον χώρο τους με τον οποίο δένονται υπερβολικά, και να προσαρμοστούν σε νέο περιβάλλον.

Εγώ ούτε στον γιατρό δεν μπορώ να πάω την μεγάλη μας.

Κάνει εμετό στον δρόμο, και χτυπιέται σαν ετοιμοθάνατη.

 

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στον νέο σταθμό της ζωής σου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Καλέ μου Bill, ξέχνα τα προβλήματα με το πόσα keys θα έχει το keyboard που θα πάρεις.

Το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι οι γάτες.

Υπάρχει τεράστια δυσκολία γι' αυτές να φύγουν από τον χώρο τους με τον οποίο δένονται υπερβολικά, και να προσαρμοστούν σε νέο περιβάλλον.

Εγώ ούτε στον γιατρό δεν μπορώ να πάω την μεγάλη μας.

Κάνει εμετό στον δρόμο, και χτυπιέται σαν ετοιμοθάνατη.

 

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στον νέο σταθμό της ζωής σου.

 

Ναι, ναι, θα δυσκολευτούμε πολύ η αλήθεια είναι, αλλά έστω θα έχουν παρέα το ένα το άλλο, οπότε θα είναι ελαφρώς πιο εύκολα τα πράγματα. Έχοντας οργανώσει όσο καλύτερα μπορώ τα πάντα, πιο πολύ αγχώνομαι για τις γάτες παρά για όλα τα υπόλοιπα.

 

+10-15% ενοίκιο λόγω γατιών, -90% των επιλογών λόγω γατιών, γενικά έκαναν το όλο εγχείρημα πολύ πιο δύσκολο, αλλά είμαστε πολύ δεμένοι, θα περάσει κι αυτό! 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BillTrantos said:

 

Ναι, ναι, θα δυσκολευτούμε πολύ η αλήθεια είναι, αλλά έστω θα έχουν παρέα το ένα το άλλο, οπότε θα είναι ελαφρώς πιο εύκολα τα πράγματα. Έχοντας οργανώσει όσο καλύτερα μπορώ τα πάντα, πιο πολύ αγχώνομαι για τις γάτες παρά για όλα τα υπόλοιπα.

 

+10-15% ενοίκιο λόγω γατιών, -90% των επιλογών λόγω γατιών, γενικά έκαναν το όλο εγχείρημα πολύ πιο δύσκολο, αλλά είμαστε πολύ δεμένοι, θα περάσει κι αυτό! 

 

 

ΧΙΛΙΑ "ΜΠΡΑΒΟ".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@fusiongtr Κάτσε να φύγουμε πρώτα, ήταν να έχω φύγει από μέσα Αυγούστου, αλλά έβαλε φρένο ο Covid. Μεταπτυχιακό online προς το παρόν και είναι κρίμα γιατί οι συμφοιτήτριες γράφουν καλά στην κάμερα. 😂😂😂

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BillTrantos said:

είναι κρίμα γιατί οι συμφοιτήτριες γράφουν καλά στην κάμερα. 😂😂😂

 

Ωωωω, όρμα λέμε!

Όλο το noiz μαζί σου ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω απορίες πανω στο θέμα (εαν μπορει καποιος....)

 

Για να συνδεσω πχ αυτα τα Midi keyboard  που αναφερετε  πρέπει να αγοράσω και τπτ ΑΛΛΑ Καλώδια για να γίνει σύνδεση με τον Η/Υ????

 

και είναι όλα συμβατα με Windows 10????                                    thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου