Προς το περιεχόμενο

Αγορά Midi Keyboard


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα επανέλθω για τον ...αντίθετο λόγο

αγοράσαμε με την κόρη το παρακάτω 32άρι.

https://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_kontrol_m32.htm

 

Εχει περίπου τις διαστάσεις ενός μεγάλου 25ριού, είναι ανάμεσα στο 25 και 49 και φυσικά κουβαλιέται στη σχολή που πλέον το παίρνει καθημερινά.

Είναι έτοιμο για προγραμματισμό για cubase (και φυσικά άλλων) έχει απίστευτα πράγματα πάνω του, και όταν το πήραμε πριν 1 μήνα έτρεχε προσφορά της ΝΙ για το komplete start που μόνο του έκανε παραπάνω από το πλήκτρο.

Τόσο που ήθελα να πάρω ένα και για μένα.

Βέβαια, δεν είναι το μόνο που έχει, αλλά οι 6 οκτάβες δεν κουβαλιούνται. Αν θέλει κάτι με 2 χέρια αναγκαστικά στο σπίτι. Στη σχολή έχει 10 αίθουσες με πιάνα με ουρά

τελικά είναι όλα σχετικά.

Αν πρόκειται να είναι το μόνο σου και θα κάθεσαι σπίτι σίγουρα πάνω από 49

Αν κινείσαι 32

Αν έχεις πολυτέλεια χώρου και τσέπης 88 και 32

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos θα παραμείνεις σε Arturia π.χ. Keylab Essential 49 ή 61 ;

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν πρόκειται να είναι το μόνο σου και θα κάθεσαι σπίτι σίγουρα πάνω από 49

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mpamps είπε

@BillTrantos θα παραμείνεις σε Arturia π.χ. Keylab Essential 49 ή 61 ;

+1000

 

ακόμα και για κάποιους σαν εμένα που είμαι μονόχειρας στο πιάνο χρειάζεται 

μόνο που πιάνει χώρο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

έχω βάλει στο μάτι, τουλάχιστον τα 49 πλήκτρα

 

Προσωπική άποψη.

Μην πας σε 49άρι, πάλι θα έχεις το ίδιο πρόβλημα σε λίγο.

Από 61 και πάνω, ιδανικά θα πρότεινα 76άρι αν δεν μπορείς 88άρι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 49αρι, χρησιμοποιώ πλήκτρα συχνά σε παραγωγές (συνήθως με ένα χέρι). Δεν μου έχει περάσει από το μυαλό για μεγαλύτερο. Είναι ιδανικό για τα δεδομένα μου, καθώς δεν είμαι πληκτρας. Θα το αγόραζα το μεγαλύτερο μόνο και μόνο για να μη χρησιμοποιώ συχνα το octave button. 

 

Με δυο χέρια σε χρήση, το 49αρι είναι μικρό.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

εγω θα επανέλθω για τον ...αντίθετο λόγο

αγοράσαμε με την κόρη το παρακάτω 32άρι.

https://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_kontrol_m32.htm

 

Εχει περίπου τις διαστάσεις ενός μεγάλου 25ριού, είναι ανάμεσα στο 25 και 49 και φυσικά κουβαλιέται στη σχολή που πλέον το παίρνει καθημερινά.

Είναι έτοιμο για προγραμματισμό για cubase (και φυσικά άλλων) έχει απίστευτα πράγματα πάνω του, και όταν το πήραμε πριν 1 μήνα έτρεχε προσφορά της ΝΙ για το komplete start που μόνο του έκανε παραπάνω από το πλήκτρο.

Τόσο που ήθελα να πάρω ένα και για μένα.

Βέβαια, δεν είναι το μόνο που έχει, αλλά οι 6 οκτάβες δεν κουβαλιούνται. Αν θέλει κάτι με 2 χέρια αναγκαστικά στο σπίτι. Στη σχολή έχει 10 αίθουσες με πιάνα με ουρά

τελικά είναι όλα σχετικά.

Αν πρόκειται να είναι το μόνο σου και θα κάθεσαι σπίτι σίγουρα πάνω από 49

Αν κινείσαι 32

Αν έχεις πολυτέλεια χώρου και τσέπης 88 και 32

 

Η κόρη ως σπουδάστρια μουσικής σίγουρα εμπίπτει στην κατηγορία ανθρώπων που ανέφερα, αυτούς που ξέρουν τι τους γίνεται σε πλήκτρα-πιάνο. 😅 Σε αυτό το πλαίσιο συμφωνώ μαζί σου, ειδικά για το 88-32. Εγώ έχω ακόμα πολύυυ δρόμο για τέτοιο επίπεδο. Δεν προσπαθώ να γίνω βιρτουόζος λίγο πριν τα 30, αλλά θέλω να μπορώ να γράψω ένα mock up της προκοπής.

 

1 ώρα πριν, mpamps είπε

@BillTrantos θα παραμείνεις σε Arturia π.χ. Keylab Essential 49 ή 61 ;

+1000

 

Θα εξαρτηθεί από το τι ευκαιρίες θα βρω εδώ στα μεταχειρισμένα. Προς το παρόν κινούμαι προς Arturia Keylab, ή M-Audio Oxygen. Παρ'όλα αυτά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη προτίμηση, θέλω απλά να μπορώ να ξεκινήσω να μαθαίνω σιγά σιγά, γνωρίζοντας ότι στην πορεία ίσως παιχτεί νέο upgrade σε κάτι πιο στιβαρό και 88άρι.

 

37 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Προσωπική άποψη.

Μην πας σε 49άρι, πάλι θα έχεις το ίδιο πρόβλημα σε λίγο.

Από 61 και πάνω, ιδανικά θα πρότεινα 76άρι αν δεν μπορείς 88άρι.

 

Πλέον το έχω υπόψιν και το υπολογίζω. Απλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μετακομίσω ξανά τον Αύγουστο προς Βρυξέλλες ή Βιέννη και το 88άρι μου προκαλεί τρόμο ως προς τα logistics. Θα ρωτήσω όμως, γιατί η προτροπή σε 76 ή 88; Θεωρείς ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο για κάποιον που δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνει πιανίστας;

 

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω 49αρι, χρησιμοποιώ πλήκτρα συχνά σε παραγωγές (συνήθως με ένα χέρι). Δεν μου έχει περάσει από το μυαλό για μεγαλύτερο. Είναι ιδανικό για τα δεδομένα μου, καθώς δεν είμαι πληκτρας. Θα το αγόραζα το μεγαλύτερο μόνο και μόνο για να μη χρησιμοποιώ συχνα το octave button. 

 

Με δυο χέρια σε χρήση, το 49αρι είναι μικρό.

 

 

Με βάζει σε σκέψεις αυτό που λες, δεν πιστεύω ότι θα κινηθώ άμεσα σε πολλές οκτάβες παίζοντας με 2 χέρια, αλλά δεν ξέρω και πώς/προς τα πού θα εξελιχθεί όλο αυτό. Η αρχική μου σκέψη είναι απλά να μην υπάρχει η δικαιολογία του μικρού keyboard για το δισταγμό μου να ξεκινήσω πλήκτρα/film scoring.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αλλάζω συχνά οκτάβες κατά τις αλλαγές ηχων, πχ από ήχο μπάσου σε ήχο βιολιού. Όταν έχω έναν ήχο, δεν αλλάζω οκταβα, όσο τον χρησιμοποιώ. Κι αν αλλάξω, θα είναι διότι βαριέμαι να σηκώσω τα χέρια μου από τα υποβραχιόνια της καρέκλας...😬

 

Σίγουρα το 49αρι δεν με περιορίζει και αρκεί να καλύψει τις λιγοστές μου ανάγκες. 

 

Εσύ θα βάλεις έναν στόχο, για το πώς θέλεις να παίζεις πχ σε 1 ετος. Αυτός ο στόχος θα μπορεί να μπορεί να υποστηριχθεί με ένα 49αρι? 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

Θα ρωτήσω όμως, γιατί η προτροπή σε 76 ή 88; Θεωρείς ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο για κάποιον που δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνει πιανίστας;

 

 

Αν συνεχίσεις να ασχολείσαι, θα δεις ότι οι ανάγκες αλλάζουν γρήγορα.

Κάποια στιγμή θα βάλεις και 2ο χέρι στο κλαβιέ, να δοκιμάσεις, μετά θα προσπαθήσεις να αποκτήσεις μια σχετική "άνεση" (δεν μιλάω για την άνεση του πιανίστα), και μετά .... θα σου έχουν τελειώσει τα πλήκτρα.

Άσε που θα το χρειαστείς αν θελήσεις να μελετήσεις λίγο καλύτερα αρμονία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διαβάζοντας τα σχόλιά σας και βλέποντας τιμές online για μεταχειρισμένα entry level M-Audio, Alesis, Nektar και Korg, καταλήγω στο ότι οικονομικά δεν αλλάζει κάτι, μπορώ να κοιτάξω εξίσου 49-61-88, οπότε μένει μόνο το άγχος της μετακόμισης, αν αυτή γίνει κιόλας, γιατί ακόμα είμαι εντελώς στον αέρα.

 

Ίσως είναι προτιμότερο να πάρω κάτι σε 61-88 και να είμαι σίγουρος. Στη χειρότερη φεύγει πάνω-κάτω στα ίδια χρήματα.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το 25αρι (όταν δε συνοδεύει άλλο setup) είναι μόνο σε περιπτώσεις περιορισμένου χώρου ή/και χρόνου. Θα μπορούσε να βολέψει δηλαδή σε ένα ταξίδι οπου εαν χρειαστεί να γραφτεί μία ιδέα , να μη γίνει με το πληκτρολόγιο. Βολεύει για μπασογραμμές ή για συγχωρδίες ρυθμικές οπου χρειάζεται το velocity και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Όμως ακόμα και ένα πέρασμα στο piano μπορεί να χρειάζεται περισσότερο απο 2 οκτάβες. Γι αυτό δεν νομίζω να βολεύει για κάτι μόνιμο, έστω και εαν κάποιος πιστεύει πως τον έχει βολέψει , εαν τελικά περάσει στις περισσότερες οκτάβες πιθανο να αναθεωρήσει. Μου είχε τύχει στο παρελθόν οπου μου ήταν δύσκολο να στήσω το 61πληκτρο λόγω χώρου, και προσπάθησα να βολευτώ με το 25αρι, όμως τελικά ήταν πολλές φορές μου αισθανόμουν περιορισμένος ακόμα και με το 1 χέρι , όταν ήταν να περάσω κάποιο πιάνο. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου