Προς το περιεχόμενο

Copyright


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες παντού. Γνωρίζει κανείς να μου προτείνει, κάποιον δικηγόρο που να εξειδικεύεται σε θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι θες ακριβώς;

Πες μας εδώ ή είναι άκρως απόρρητον;

Αν είναι για δικαστήριο δεν κατεβαίνω νότια , πιο κατω από Λαρισσα και ανατολικά, πιο πέρα από Θεσσαλονίκη.....εκτός αν είσαι ο Ray Parker και μαλώνεις με τον Huey lewis.

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να κυκλοφορήσω ένα άλμπουμ και χρειάζομαι οδηγίες προς ναυτιλομένους για τα ψηφιακά release (spotify, itunes κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διάβασε τους ορους χρήσης τους.

Το ελληνικό δίκαιο σε καλύπτει μονο στα όρια της Ελλαδικής επικρατείας. 

Για διεθνείς πλατφόρμες και τι δικαιώματα τυχόν εκχωρείς σε αυτές με το upload σου σε αυτές ειναι συνήθως γραμμένα σε αυτές, τις διαβάζεις και προχωράς. 

Αν δεν καταλαβαίνεις κατι....εδω είμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αποδεικτικό πνευματικής ιδιοκτησίας που έχει δημιουργηθεί επίσημα πχ στην Ελλάδα δεν θα ληφθεί υπόψη σε μια άλλη χώρα αν χρειαστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 minutes ago, Άγιος said:

Ένα αποδεικτικό πνευματικής ιδιοκτησίας που έχει δημιουργηθεί επίσημα πχ στην Ελλάδα δεν θα ληφθεί υπόψη σε μια άλλη χώρα αν χρειαστεί?

Αυτό εξαρτάται απο το ισχύον δίκαιο της καθε (τρίτης )  χωρας ,  το οποίο (προφανώς) δεν το γνωρίζω.

Σε ευρωπαϊκά πλαίσια,  δεν έχεις θέμα. 

Το όλο θέμα με την πνευματική ιδιοκτησία (σε περίπτωση σύγκρουσης)  είναι ποιο απο τα δυο έργα δημιουργηθηκε πρώτο (αρα ειναι και το original).

Άρα είναι θεμα να αποκτήσεις βέβαια χρονολογία για το έργο σου προκειμένου να μπορείς να αντιτάξεις και να αποδείξεις το οτι αυτο (το εργο σου) προηγείτο χρονικά απο το "αντίπαλο" .

Ενας τρόπος απόκτησης "βεβαίας χρονολογίας " στην Ελλάδα ειναι π.χ. η συμβολαιογραφική πράξη. 

Δεν γνωρίζω π.χ. αν στην Ινδία υπάρχει ο θεσμός του συμβολαιογραφου , αν συμπίπτει με τον Ελληνικό,  αν εχουν τις ίδιες "εξουσίες" ....κ.ο.κ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ιδιωτικό διεθνές δίκαιο είναι ενδιαφερον αλλα χαοτικό. 

Αν δεν εχουμε να κάνουμε με οργανωμένη κοινή διεθνή νομοθεσία (όπως π.χ.Ευρωπαϊκή Ένωση)  πολλα εξαρτώνται απο τυχόν διμερείς συμβάσεις μεταξύ χωρών. Πχ Ελλάδα και Αλβανία συμφώνησαν οτι Αλβανός μπορεί να οδηγεί στην Ελλάδα με Αλβανικό δίπλωμα και το αντίθετο. 

Τώρα στο ερώτημα,  οταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιες πλατφόρμες οπως Youtube. ...itunes...στην ουσία μιλάμε για "αναγκαστικες συμβάσεις " δηλαδή με το upload μας σε αυτές, αποδεχόμαστε τους ορούς που οι πλατφόρμες θέτουν, χωρίς στην ουσία να υπάρχει κατ αρχην η δυνατότητα διαπραγματευης και εξατομίκευσης ή τροποποίησης των ορων αυτων.Σαν να κανουνε π.χ. συνδεση με τη ΔΕΗ. Υπάρχουν γενικοί όροι, που τους διαβάζουμε και εφόσον συμφωνούμε, προχωράμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 ώρες πριν, LK είπε

Τώρα στο ερώτημα,  οταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιες πλατφόρμες οπως Youtube. ...itunes...στην ουσία μιλάμε για "αναγκαστικες συμβάσεις " δηλαδή με το upload μας σε αυτές, αποδεχόμαστε τους ορούς που οι πλατφόρμες θέτουν, χωρίς στην ουσία να υπάρχει κατ αρχην η δυνατότητα διαπραγματευης και εξατομίκευσης ή τροποποίησης των ορων αυτων.Σαν να κανουνε π.χ. συνδεση με τη ΔΕΗ. Υπάρχουν γενικοί όροι, που τους διαβάζουμε και εφόσον συμφωνούμε, προχωράμε. 

 

Που λογικά εξυπηρετούν για να αποδείξουμε τη "βέβαια χρονολογία" που αναφέρεις;

 

11 ώρες πριν, LK είπε

Το όλο θέμα με την πνευματική ιδιοκτησία (σε περίπτωση σύγκρουσης)  είναι ποιο απο τα δυο έργα δημιουργηθηκε πρώτο (αρα ειναι και το original).

Άρα είναι θεμα να αποκτήσεις βέβαια χρονολογία για το έργο σου προκειμένου να μπορείς να αντιτάξεις και να αποδείξεις το οτι αυτο (το εργο σου) προηγείτο χρονικά απο το "αντίπαλο" .

Ενας τρόπος απόκτησης "βεβαίας χρονολογίας " στην Ελλάδα ειναι π.χ. η συμβολαιογραφική πράξη. 

Δεν γνωρίζω π.χ. αν στην Ινδία υπάρχει ο θεσμός του συμβολαιογραφου , αν συμπίπτει με τον Ελληνικό,  αν εχουν τις ίδιες "εξουσίες" ....κ.ο.κ.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα λίγο ψάξιμο. Επειδή δεν έχω συμβόλαιο με κάποια δισκογραφική εταιρεία, χρειάζομαι μια πλατφόρμα-διανομέα για να κάνω ψηφιακό upload (πχ cdbaby, distrokid κλπ). Αυτοί λοιπόν διαφημίζουν οτι θα παίρνω το 100% των εσόδων απο το παίξιμο και το κατέβασμα των κομματιών μου, αλλά δεν μου εξασφαλίζουν την πατρότητα της μουσικής, δηλ. θα κάνουν απλώς τη διανομή (upload) που σε άλλη περίπτωση θα το έκανε η δισκογραφική. Όντως χαώθηκα λίγο, στο terms & conditions του distrokid, μιλάνε κυρίως για τις αποδόσεις και για τη δική τους εξασφάλιση, χωρίς να ξεκαθαρίζουν αν το 100% που διαφημίζουν ισχύει πριν ή μετά τις όποιες κρατήσεις που κάνει το spotify και τα άλλα site του είδους. Αυτά περί κερδών. Για την πατρότητα των κομματιών, βρήκα οτι μάλλον είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση το SoundExchange. Γεννιούνται όμως νέα ερωτήματα, διότι και στις 2 περιπτώσεις ο,τι γίνει γίνεται βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας στην Αμερική. Δηλ. αν με κλέψει κάποιος ή κλέψω εγώ κάποιον, εμπίπτουμε στους αμερικάνικους νόμους,  τρέχα γύρευε.. Και ένα περίεργο που πρόσεξα: Δίνουν πολλή σημασία στα samples και στις διασκευές, με εξτρα κανονισμούς για το καθένα. Άρα για να έχω μια minimum αίσθηση ασφάλειας, ή θα πρέπει να είμαι δικηγόρος ή να έχω δικηγόρο που να κατέχει τί ισχύει στο εξωτερικό.. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος δικηγόρος στην Ελλάδα που να μπορεί να με καλύψει για όλα αυτά, δηλαδή θα πρέπει ή να βρώ δικογραφική, ή να το πάω independent με ρίσκο κι ό,τι γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, yameth said:

 

Που λογικά εξυπηρετούν για να αποδείξουμε τη "βέβαια χρονολογία" που αναφέρεις;

 

 

Αυτό ναι.

Αν και εγω κατάλαβα οτι το θέμα του op δεν είναι ενα πιθανο conflict με κάποιον άλλο καλλιτέχνη αλλα η "σχέση"  του με την εκάστοτε πλατφόρμα και τι τυχόν δικαιώματα (περιουσιακά)  τους εκχωρήσει απο το upload του.

6 minutes ago, Πάνος Χελιδόνης said:

Έκανα λίγο ψάξιμο. Επειδή δεν έχω συμβόλαιο με κάποια δισκογραφική εταιρεία, χρειάζομαι μια πλατφόρμα-διανομέα για να κάνω ψηφιακό upload (πχ cdbaby, distrokid κλπ). Αυτοί λοιπόν διαφημίζουν οτι θα παίρνω το 100% των εσόδων απο το παίξιμο και το κατέβασμα των κομματιών μου, αλλά δεν μου εξασφαλίζουν την πατρότητα της μουσικής, δηλ. θα κάνουν απλώς τη διανομή (upload) που σε άλλη περίπτωση θα το έκανε η δισκογραφική. Όντως χαώθηκα λίγο, στο terms & conditions του distrokid, μιλάνε κυρίως για τις αποδόσεις και για τη δική τους εξασφάλιση, χωρίς να ξεκαθαρίζουν αν το 100% που διαφημίζουν ισχύει πριν ή μετά τις όποιες κρατήσεις που κάνει το spotify και τα άλλα site του είδους. Αυτά περί κερδών. Για την πατρότητα των κομματιών, βρήκα οτι μάλλον είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση το SoundExchange. Γεννιούνται όμως νέα ερωτήματα, διότι και στις 2 περιπτώσεις ο,τι γίνει γίνεται βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας στην Αμερική. Δηλ. αν με κλέψει κάποιος ή κλέψω εγώ κάποιον, εμπίπτουμε στους αμερικάνικους νόμους,  τρέχα γύρευε.. Και ένα περίεργο που πρόσεξα: Δίνουν πολλή σημασία στα samples και στις διασκευές, με εξτρα κανονισμούς για το καθένα. Άρα για να έχω μια minimum αίσθηση ασφάλειας, ή θα πρέπει να είμαι δικηγόρος ή να έχω δικηγόρο που να κατέχει τί ισχύει στο εξωτερικό.. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος δικηγόρος στην Ελλάδα που να μπορεί να με καλύψει για όλα αυτά, δηλαδή θα πρέπει ή να βρώ δικογραφική, ή να το πάω independent με ρίσκο κι ό,τι γίνει..

Μην αγχώνεσαι. 

Ανέβασε τη δουλειά σου η μέρος αυτής και βλέπεις. 

ΑΝ στραβώσει κατι (δύσκολο)  το βλέπεις στην πορεία.

Δεν μπορείς να σκεφτείς ολα τα πιθανά σενάρια και να τα προλάβεις ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου