Προς το περιεχόμενο

RME Fireface UC ή Focusrite ISA Two


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα και μπαίνω στο θέμα.

 

Έχω μια Focusrite Scarlett 18i20 3rd Gen για ηχογράφηση και αναρωτιέμαι ποια απο τις παρακάτω επιλογές θα ήταν η "καλύτερη" κίνηση για το επόμενο βήμα αναβάθμισης.

Θα ήθελα να έχω δυο "καλά" κανάλια για ηχογράφηση κυρίως  ακουστικής κιθάρα , ενισχυτής ηλεκτρικής και φωνής.

 

Γράφω σε pc (usb) στο studio one.

 

Έχω δυο ερωτήσεις επί του θέματος 

 

Ερώτηση 1.

Αγορά  RME Fireface UX  ή κάποιο mic preamp ? (focusrite ISA Two/Warm Audio WA273) 

 

Στην περίπτωση RME προφανώς η focusrite θα χρησιμοποιείται μόνο ως external preamp και οχι ως interface.

Άρα RME Preamp (+ ότι θα έχω και καλύτερη κάρτα) ή ΙSA Two/WA273 preamp

 

Ερώτηση 2.

 

Στην περίπτωση του εξωτερικού  προ ενισχυτή (π.χ. ΙSA Two,WA273)  θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά αν τον κουμπώσω στη focusrite ή στην RME?

Δηλαδή αν υπάρχει   εξωτερικός προενισχυτής της τάξεως τον 800/900 ευρώ (για δυο κανάλια) υπάρχει λόγος να γίνει upgrade και στην κάρτα?

 

Ευχαριστώ

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προ της Scarlett δεν μπορουν να συγκριθουν με rme.

Είχα Scarlett και πηγα σε rme babyface και η διαφορα ειναι μεγαλη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ,  αυτό μου ακούγεται λογικό ,αλλά το θέμα είναι αν αξίζει να δώσω τόσο χρήματα σε ενα outboard προενισχυτη ή στην rme?

η για να το θέσω και διαφορετικά , ποια απο τις παραπάνω αγορές ειναι σωστό να γίνει πρώτη? 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαβάσεις την δική μου σκέψη και επιλογή πριν από 4 μήνες που βρισκομουν σε ίδια φάση.

Εχία 6ι6 και ήθελα κάτι καλύτερο.

ήμουν μεταξύ baby face και uc. Τελικά προτίμησα την baby γιατί είναι πιό σύγχρονη και ήταν ετοιμοπαράδοτη και πιο φτηνή.

Κάποια στιγμή θα προσθέσω μια adat συσκευή προ για περισσότερα in out.

Εσυ τώρα δεν ξέρω τι θα κάνεις, πχ αν θα διώξεις την 18ι20 που δεν βλέπω τον λόγο.

Δεν ξέρω για την isa σίγουρα είναι κορυφαία και σίγουρα καλύτερη από την scarlett, αλλά οι προ της rme είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά. Οπότε με την rme και την 18ι20 είσαι ΟΚ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2020 στις 10:35 ΠΜ, Man LP είπε

Θα ήθελα να έχω δυο "καλά" κανάλια για ηχογράφηση κυρίως  ακουστικής κιθάρα , ενισχυτής ηλεκτρικής και φωνής.

 

 

Look no further

 

https://www.thomann.de/gr/audient_id22.htm

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε dimsonic ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

τα πράγματα έχουν ως εξής

έχω ένα χώρο που αποτελείτε απο δυο δωμάτια ,ένα control room και ένα προβάδικο , διαμορφωμένοι και ο δυο. 

 

σκοπός μου είναι εκτός απο το να παίζω με φίλους - μπάντα - μόνος μου χωρίς να ενοχλώ

να μπορώ να κάνω και κάποιες ηχογραφήσεις που κατά καιρούς μπορεί να προκύπτουν.

 

θέλω να αποκτήσω μερικά βασικά πράγματα ώστε να μπορώ να γράφω με κάποια σχετική ποιότητα ότι χρειαστεί.

η επιλογή της focusrite scarlett 18i20 έγινε για να μπορώ για αρχή να γράφω και τύμπανα αν χρειαστεί, οπότε οι 8 mic pre Μου χρειάζονται απο την focusrite.

 

το υπάρχον gear  εκτός της focusrite είναι

. monitor JBL 305

.ακουστικά Audio-Technica ATH-M50 X

 και απο μικρόφωνα

.shure 57 

.SE Electronics SE8 Stereo Set

.AKG D112 

 

οι αναβαθμίσεις που θα γίνουν είναι 

η αλλαγή των jbl πιθανότατα με τα focal alpha 65

η αγορά ενός πυκνωτικού μεγάλου διαφράγματος (δεν ξέρω ακόμα ποιο θα είναι) και ενός ribbon (πιθανότατα του royer r-10).

 

και τα ερωτήματα μου είναι τα εξής

1.με ποια σειρά να κάνω τα upgrade?

2.είναι σωστή κίνηση η αγορά ενός εξωτερικού προενισχυτή ή καλύτερα να παω σε μια καλύτερη κάρτα ήχου κρατώντας και χρησιμοποιώντας  την focusrite μόνο ως preamp για να έχω περισσότερα κανάλια όταν χρειαστεί (μέσο adat)?

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω από το 2.

Είναι. Αλλα υποψιάζομαι ότι είναι 2 much για τις απαιτήσεις σου. Σε γενικές γραμμές σε καλύπτει η υπάρχουσα focus με το παραπάνω.. Αν πάρεις μια rme παίρνεις αμέσως δυο κορυφαίους προ για τα μικρόφωνά σου, τα άλλα πιό ...ας πούμε υποδεέστερα όργανα τα γράφεις με απλές εισόδους. Αλλά ήδη έχεις κάρτα 18/20 ενώ εγώ είχα 6/6. 

Δεν συζητώ ότι στην περίπτωσή σου θα χρησιμοποιούσα την focus ως επέκταση μιας καλής κάρτας με τουλάχιστον 2 κορυφαίους προ. Τέτοια είναι πχ η rme (και σίγουρα άλλες, αλλά σε βλέπω κουρντισμένο, όπως και εγώ, για rme).

Στο πνεύμα αυτό θεωρώ ότι η isa δεν θα ξεφύγει πολύ σε ποιότητα από την babyface η την uc. Κρίνοντας από την τιμή 800 για μόνο δυο πρό, ενώ η uc είναι 1200 και η ux περισσότερο και το γεγονός ότι σε τέτοια επίπεδα, ό,τι δίνεις παίρνεις. Οι επαγγελματικές κοστολογήσεις δεν είναι τυχαίες.

 

Το 1. τώρα. Θα έλεγα ότι ξεκινάς με αυτά που έχεις. Αφήνεις την ιδέα του καινούργιου usb controller μένεις με την focus και τα 305 και ρίχνεις το χρήμα αλλού. Πχ...θες να γράψεις πολλά άτομα. Πάνω από 2. Εχεις ενισχυτές ακουστικών πάνω από 2?

Γενικά πιστεύω ότι μια καλή κάρτα με 2 καλούς προ θα είναι το επόμενο βήμα. Αλλά στοχεύεις σε πολύ ακριβό εξοπλισμό για αυτό που θες να κάνεις. Επίσης σκέψου καλύτερα το θέμα monitor. Τα 305 είναι καλά, αλλά δεν νομίζω θα είναι τόσο μεγάλη αναβάθμιση τα focal. Δες και άλλα. 

 

Θα έλεγα να περιμένεις να σου απαντήσουν ίσως και άλλοι και να ξαναδιαβάσεις το νήμα που συζητούσα εγώ τους προβληματισμούς μου. Θα έλεγα ότι είναι ίδιοι. Τα δικά μου δεδομένα είναι : ένας χώρος, μοναχική δουλειά κυρίως, και σπάνια φωνητικά ή ακουστική όργανα μέχρι 2 άτομα μέγιστο. Για την ώρα βολεύομαι με την rme και μελλοντικά ίσως πάω σε κάτι απλό για επέκταση δηλαδή behringer ultragain ή focus octopre.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

. Κρίνοντας από την τιμή 800 για μόνο δυο πρό, ενώ η uc είναι 1200 και η ux περισσότερο και το γεγονός ότι σε τέτοια επίπεδα, ό,τι δίνεις παίρνεις. Οι επαγγελματικές κοστολογήσεις δεν είναι τυχαίες.

Αν εννοείς την τιμή της rme ff uc είναι κοντά στα 850 ευρώ

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

. Τα 305 είναι καλά, αλλά δεν νομίζω θα είναι τόσο μεγάλη αναβάθμιση τα focal. Δες και άλλα. 

Σίγουρα θα ακούσω όσα περισσότερα μπορώ. Πάντως τα focal alpha 50 και 65 τα έχω ακούσει διπλά στα jbl και δεν θα έλεγα ότι η διαφορές ήταν τόσο μικρές.  

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

Θα έλεγα να περιμένεις να σου απαντήσουν ίσως και άλλοι και να ξαναδιαβάσεις το νήμα που συζητούσα εγώ τους προβληματισμούς μου.

 

Το έχω διαβάσει το  θέμα σου όπως και άλλα σχετικά.

Σίγουρα η αναβάθμιση θέλει εκτός απο χρήματα και χρόνο για ψάξιμο, οπότε ρωτάω για να παίρνω γνώμες.

 

Θα κάτσω αρκετό καιρό με τα πράγματα που έχω ώστε να δω τι πραγματικά "χρειάζομαι".

 

 

 

 

 

  

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Man LP said:

Αν εννοείς την τιμή της rme ff uc είναι κοντά στα 850 ευρώ

 

 

όταν είχα ασχοληθεί είχαν 950 η uc και 1200 η ucx και δεν ήταν και ετοιμοπαράδοτες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ είναι ένα παλιότερο θέμα που είχα ανοίξει για το "studio" που συζητάμε όπου φαίνεται και ο χώρος  

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου