Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μαγνήτη Epiphone 57CH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μπήκα στην διαδικασία να περιποιηθώ την Epiphone Zephyr Regent η οποία φοράει ένα μαγνήτη Epiphone 57CH.

Είναι standard issue και τον φορούν οι Les Paul και SG της εταιρίας τουλάχιστον και μεταφράζεται ως 57 Classic Humbucker, οπότε υποθετουμε πως έχει σχεδιαστεί πάνω σε αυτες τις προδιαγραφες της Gibson.

Οι άμεσες ορατές διαφορές είναι το μπρούτζινο κράμα στη βάση και το καπάκι και το καλώδιο σύνδεσης, δηλαδή είναι κατασκευασμένος με φτηνότερα υλικά.

Ο ήχος είναι κάπου μεταξύ jazz και λάσπης, χωρίς να καθαρίζουν αρκετά οι μπάσες κυρίως χορδές για τα δικά μου αυτιά.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να αφαιρέσω το καπάκι του μαγνήτη που σύμφωνα με αυτό το πολύ ενδιαφέρον και αναλυτικό άρθρο για τον Epiphone 57CH είναι ο κύριος υπαίτιος ή να το αλλάξω με ένα Gibson που έχω κάπου φυλαγμένο. Κάποιοι προτιμούν το naked όπως κι εγω στο παρελθόν αλλά η κιθάρα αυτή είναι μια καθωσπρέπει κυρία και θέλει το καπάκι της.

 

epi57ch.jpg.1d61aa61b136c616196ccf13d1bca845.jpg

 

Εννοείται πως τα ηλεκτρικά θελουν και αυτά μια καλύτερη εκδοχή αφου μόνο το καλώδιο που τους συνδέει στις Epiphone έχει διπλάσια χωρητικότητα απο αυτο της Gibson με αποτέλεσμα ακόμα μεγαλύτερη αποκοπή στα πρίμα.

 

Παίζει ρόλο το καπάκι του μαγνήτη στον ήχο; Να ένα ενδιαφέρον βίντεο.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

χωρίς να καθαρίζουν αρκετά οι μπάσες κυρίως χορδές για τα δικά μου αυτιά

 

 

Ξεκινα χαμηλωνοντας τον μαγνητη και σηκωνοντας τα pole pieces,ειδικα στις μπασες χορδες.

 

Τα μπρουτζινα καπακια ειναι οντως καταστροφη....

 

1 ώρα πριν, yameth είπε

Εννοείται πως τα ηλεκτρικά θελουν και αυτά μια καλύτερη εκδοχή αφου μόνο το καλώδιο που τους συνδέει στις Epiphone έχει διπλάσια χωρητικότητα απο αυτο της Gibson με αποτέλεσμα ακόμα μεγαλύτερη αποκοπή στα πρίμα.

 

 

ελα,ας σοβαρευτουμε.....δεν εχει απολυτως καμμια σημασια αυτο ειδικα σε τοσο αστεια...μηκη 😉

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

Ξεκινα χαμηλωνοντας τον μαγνητη και σηκωνοντας τα pole pieces,ειδικα στις μπασες χορδες.

ξεβιδωνοντας σωστα ?  και ποσες στροφες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι οτι τοσο το pickup height, οσο και το pole pieces height (στο οποιο δεν εχω ιδία εμπειρια), εξαρταται καθαρα απο το αυτι σου. Χαμηλωνεις και ψηλωνεις αναλογα με το που σου αρεσει ο ηχος. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος κανονας ιδιαιτερος. Υπαρχουν και αρκετα βιντεο στο youtube για να παρεις μια ιδεα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο antigua ειναι πολυ δυνατος στην κατηγορια pickup analysis 🧐......διαβαζω τα post του σε tdpri και stratalk καιρο τωρα.....βασικα εχει αποδομησει ολο το mojo που κουβαλουν οι πολυ ακριβοι  κατασκευαστες μαγνητων με αναλυσεις μαγνητων  οπως Toneriders,Bootstrap και Donlis, med και low budget δλδ.

 

ναι παιζει ρολο το καπακι και το υλικο του.εχω μπει και εγω σε αυτο το tripακι να βγαλω brass και να βαλω nickel covers παλιοτερα.τωρα παντος σε μια HB που εχω βαλει neck εναν Donlis A2 8.5K και Bridge κρατησα τον μαμησιο neck (πιο low output) βγαζωντας το καπακι του και το πολυ κερι. δεν νoμιζω οτι θα αλλαξω μαγνητες συντομα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Τον σετάρεις λίγο χαμηλότερα και παίρνεις αυτό: https://www.thomann.de/gr/boss_ge_7_equalizer_bundle_ps_e_rb.htm

 

Αλλιώς για πιο ακριβή λύση: https://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_phat_cat_great_p_90_set_nickel.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αναβάθμιση μαγνήτη Epiphone 57CH

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου