Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μαγνήτη Epiphone 57CH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, yameth said:

Αφορά όσους θέλουν να διορθώσουν όσο γίνεται (και γίνεται σε σοβαρό ποσοστό) τον συγκεκριμένο μαγνήτη που μάλλον βρίσκεται σχεδόν σε κάθε σπίτι που αγόρασε ηλ. κιθάρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο μαγνήτης της ΕΡΙ ποτε δεν θα ακουστεί όπως ένας καλός χαμπακερ - ό,τι και να του κάνεις, μπορεί να μην είναι πυρηνική φυσική οι μαγνήτες αλλά υπάρχουν λόγοι που κάποιος κάνει 20 Ε κι ο άλλος 150 Ε. Το ίδιο όπως σχεδόν στα πάντα, οι εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια αλλά είναι σπάνιες και στο τέλος εξαρτάται καθαρά απο το που θέλεις να φτάσεις και πόσο είσαι διατεθειμένος να το πληρώσεις, γιατί η γνώση που έρχεται απο την εμπειρία κοστίζει.

Τόχω ξαναπεί, ένα κακό που έχει το "σπορ", είναι πως άπαξ και γευτείς τον καλό ήχο και την απόκριση που έχει στα δάχτυλα ένας καλός μαγνήτης, δύσκολα γυρίζεις πίσω. ΟΚ, θα παίξεις με οτιδήποτε, θα κάνεις τη "δουλειά" χωρίς προβλήματα (κι αυτό είναι πάντα το κύριο), πιθανόν να γουστάρεις κιόλας, αλλά τον καλό μαγνήτη - εφόσον έτυχε να τον δοκιμάσεις και να σου ταιριάζει - δεν θα τον ξεχάσεις ποτέ.

Για την δική σου κιθάρα, αν θέλεις να ανέβει πραγματικά πολλά επίπεδα σε ηχητική απόδοση κι εφόσον μπορείς να διαθέσεις 70-80 Ε, θα κοιτούσα για έναν μεταχειρισμένο Seth Lover, αν και οι επιλογές σήμερα είναι αρκετές.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
8 ώρες πριν, ez είπε

Για την δική σου κιθάρα, αν θέλεις να ανέβει πραγματικά πολλά επίπεδα σε ηχητική απόδοση κι εφόσον μπορείς να διαθέσεις 70-80 Ε, θα κοιτούσα για έναν μεταχειρισμένο Seth Lover, αν και οι επιλογές σήμερα είναι αρκετές.

Συμφωνώ και τον έχω στον νου μου αλλά δεν αναφερόμουν στην δική μου κιθάρα και βαλάντιο.

Σκέψου πως κάποιος έδωσε 100-200 ευρω για την κιθάρα του. Θα δώσει τα μισά και βάλε για μαγνήτες;

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως ο 57CH επιδέχεται βελτίωση σε μεγάλο βαθμό χωρίς έξοδο.

Στον συγκεκριμένο μαγνήτη (και όχι σε όλους) η αφαίρεση του καπακιού προσθέτει αρκετά πρίμα που του λείπουν για να καθαρίσει η νότα. Και φυσικά θα αφαιρεθεί αναγκαστικά το έξτρα κερί για αισθητικούς τουλάχιστον λόγους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yameth είπε

Συμφωνώ και τον έχω στον νου μου αλλά δεν αναφερόμουν στην δική μου κιθάρα και βαλάντιο.

Σκέψου πως κάποιος έδωσε 100-200 ευρω για την κιθάρα του. Θα δώσει τα μισά και βάλε για μαγνήτες;

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως ο 57CH επιδέχεται βελτίωση σε μεγάλο βαθμό χωρίς έξοδο.

Στον συγκεκριμένο μαγνήτη (και όχι σε όλους) η αφαίρεση του καπακιού προσθέτει αρκετά πρίμα που του λείπουν για να καθαρίσει η νότα. Και φυσικά θα αφαιρεθεί αναγκαστικά το έξτρα κερί για αισθητικούς τουλάχιστον λόγους.

 

Το δοκίμασες αυτό που σου είπα;

Πολλές φορές από μόνο του αρκεί.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το κάνω σε όλες τις κιθάρες μου καμιά σαρανταριά χρόνια, ΣΦ. Ευχαριστώ πολύ.

Δεν είναι προσωπικό το θέμα επαναλαμβάνω, είναι ρυθμισμένος.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

 

Σκέψου πως κάποιος έδωσε 100-200 ευρω για την κιθάρα του. Θα δώσει τα μισά και βάλε για μαγνήτες;

 

θεωρώ οτι οι epi είναι καλές κιθάρες. Και σηκώνουν αλλαγή.

Η δική μου dot  που κάνει καινούργια 400, με 250 (Benedetto A6 + SD 59) δεν θα έλεγα ότι έχασε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φυσικά και δεν έχασε.

Αλλά επίσης γνωρίζεις πως δεν θα πρέπει να περιμένεις να πληρωθείς για την αναβάθμιση σε περίπτωση που την πουλήσεις.

Σίγουρα όμως εσυ ξέρεις πως δεν θα την πουλήσεις και καλά έκανες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πουληθεί θα πουληθεί όπως ήρθε. Με της μάνας της.

Οι άλλοι θα πάνε αλλού. 

Μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα ή μέχρι να έρθει καμιά L5 στο σπίτι καλά είναι κι αυτή κι αυτοί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, dimsonic said:

Αν πουληθεί θα πουληθεί όπως ήρθε. Με της μάνας της.

Οι άλλοι θα πάνε αλλού. 

 

 

Μέγα λάθος κατά την γνώμη μου.

Εγώ θα έλεγα να της αλλάξεις τα φώτα, και να την πουλήσεις έτσι, αλλαγμένη.

Δεν βλέπεις όλους αυτούς που ξεσκίζουνε τις tele και τους βγάζουμε μετά signature μοντέλα με τις αλλαγές που αυτοί κάνανε?

Γιατί δηλαδής να μην σου βγάλουνε κι εσένα μια σιγκατούρα κιθάρα όπως την έφτιαξες εσύ?

Το γράφει και στην υπογραφή σου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, fusiongtr said:

 

Μέγα λάθος κατά την γνώμη μου.

Εγώ θα έλεγα να της αλλάξεις τα φώτα, και να την πουλήσεις έτσι, αλλαγμένη.

Δεν βλέπεις όλους αυτούς που ξεσκίζουνε τις tele και τους βγάζουμε μετά signature μοντέλα με τις αλλαγές που αυτοί κάνανε?

Γιατί δηλαδής να μην σου βγάλουνε κι εσένα μια σιγκατούρα κιθάρα όπως την έφτιαξες εσύ?

Το γράφει και στην υπογραφή σου.

 

εγώ καλού κακού έβαλα την υπογραφή, αλλά δυό χρόνια τώρα δεν βλέπω ενδιαφέρον

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αναβάθμιση μαγνήτη Epiphone 57CH

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου