Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Home Mastering (suites)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκο υποκλίνομαι στην δουλειά που έριξες, στην παρουσίαση που έκανες, και σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Έχω μόνο μια ένσταση στο παρακάτω ....

 

1 hour ago, npap said:

 

AAMS (Automatic Audio Mastering System)

(stand alone)

 

σουίτα με παρωχημένης αισθητικής περιβάλλον, που προσφέρει (υποτίθεται) αυτοματοποιημένο mastering βασισμένο σε μια βάση δεδομένων που αποτελείται από πρότυπα αναφοράς διάφορων μουσικών ειδών (σε δικού της τύπου αρχεία αλλά μπορείς να φτιάξεις και δικά σου)…

 

-ελάχιστες δυνατότητες

-ελάχιστες ρυθμίσεις

-πολλά presets ως βάση, σε μορφή reference styles

-κακή εργονομία (δεν είναι καν real time)

-πολύ εύκολη για αρχάριους (σε όσα προσφέρει, but!!!)

-παραγόμενα αρχεία με true peaks

-λάθος οι εντάσεις σε σχέση με τον στόχο

 

 

 

 

.... και συγκεκριμένα σ' αυτά ....

 

-ελάχιστες δυνατότητες (ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ)

-ελάχιστες ρυθμίσεις (ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ)

-πολλά presets ως βάση, σε μορφή reference styles (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

-κακή εργονομία (δεν είναι καν real time) (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

-πολύ εύκολη για αρχάριους (σε όσα προσφέρει, but!!!) (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ αν χρησιμοποιήσει κανείς μόνο την λειτουργία αυτόματου mastering)

-παραγόμενα αρχεία με true peaks (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

-λάθος οι εντάσεις σε σχέση με τον στόχο (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

 

Να αιτιολογήσω τις διαφωνίες μου.

Το συγκεκριμένο software (υποτίθεται ότι) μαστεράρει με βάση κάποιο (ή κάποια) reference tracks, τα οποία αναλύει, σου δείχνει τα αποτελέσματα της ανάλυσης και φυσικά τις διαφορές (σε αρκετές μεταβλητές) σε σχέση με το track που θέλεις να μαστεράρεις.

Από εκεί και πέρα έχεις την δυνατότητα να πειράξεις οποιαδήποτε μεταβλητή όπως θέλεις, και να γίνει αργότερα η διαδικασία, σύμφωνα με τις παραμέτρους που εσύ έχεις ορίσει.

Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, μπορείς να μεταβάλεις οτιδήποτε θέλεις από τις παραμέτρους, και να ξανακάνεις την διαδικασία.

 

Θέλω να πω, ότι έχει πάρα πολλές δυνατότητες και ρυθμίσεις, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, και δεν μείνει μόνο στο διαφημιζόμενο αυτοματοποιημένο mastering.

 

Όπως και να έχει .... ΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΣΕΒΗ και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φανταστική δουλειά πραγματικά, κόσμημα για το forum. Μόλις ξαναβρεθώ σε διαδικασία Mastering θα επανέλθω να το ξαναδιαβάσω.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Έχω μόνο μια ένσταση στο παρακάτω ....

 

2 ώρες πριν, npap είπε

 

AAMS (Automatic Audio Mastering System)

(stand alone)

 

σουίτα με παρωχημένης αισθητικής περιβάλλον, που προσφέρει (υποτίθεται) αυτοματοποιημένο mastering βασισμένο σε μια βάση δεδομένων που αποτελείται από πρότυπα αναφοράς διάφορων μουσικών ειδών (σε δικού της τύπου αρχεία αλλά μπορείς να φτιάξεις και δικά σου)…

 

-ελάχιστες δυνατότητες

-ελάχιστες ρυθμίσεις

-πολλά presets ως βάση, σε μορφή reference styles

-κακή εργονομία (δεν είναι καν real time)

-πολύ εύκολη για αρχάριους (σε όσα προσφέρει, but!!!)

-παραγόμενα αρχεία με true peaks

-λάθος οι εντάσεις σε σχέση με τον στόχο

 

 

 

 

.... και συγκεκριμένα σ' αυτά ....

 

-ελάχιστες δυνατότητες (ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ)

-ελάχιστες ρυθμίσεις (ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ)

-πολλά presets ως βάση, σε μορφή reference styles (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

-κακή εργονομία (δεν είναι καν real time) (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

-πολύ εύκολη για αρχάριους (σε όσα προσφέρει, but!!!) (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ αν χρησιμοποιήσει κανείς μόνο την λειτουργία αυτόματου mastering)

-παραγόμενα αρχεία με true peaks (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

-λάθος οι εντάσεις σε σχέση με τον στόχο (ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ)

 

Να αιτιολογήσω τις διαφωνίες μου.

Το συγκεκριμένο software (υποτίθεται ότι) μαστεράρει με βάση κάποιο (ή κάποια) reference tracks, τα οποία αναλύει, σου δείχνει τα αποτελέσματα της ανάλυσης και φυσικά τις διαφορές (σε αρκετές μεταβλητές) σε σχέση με το track που θέλεις να μαστεράρεις.

Από εκεί και πέρα έχεις την δυνατότητα να πειράξεις οποιαδήποτε μεταβλητή όπως θέλεις, και να γίνει αργότερα η διαδικασία, σύμφωνα με τις παραμέτρους που εσύ έχεις ορίσει.

Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, μπορείς να μεταβάλεις οτιδήποτε θέλεις από τις παραμέτρους, και να ξανακάνεις την διαδικασία.

 

Θέλω να πω, ότι έχει πάρα πολλές δυνατότητες και ρυθμίσεις, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, και δεν μείνει μόνο στο διαφημιζόμενο αυτοματοποιημένο mastering.

 

Όπως και να έχει .... ΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΣΕΒΗ και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

 

 

Στράτο μου σε ευχαριστώ για την παρέμβαση και διόρθωση... 🥰 θα ρίξω μια ματιά αύριο και θα το διορθώσω...

 

για την κουβέντα τώρα προσωπικά δεν νομίζω ότι θα αλλάξω ιδιαίτερα την άποψη που ήδη έχω σχηματίσει... απογοητεύτηκα τόσο πολύ από το κακό αποτέλεσμα από όσα styles δοκίμασα και την κακή εργονομία "του περίμενε", βάλε και το πρωτόγονο interface και φυσικά το "απαγορευτικό χρήσης" των true peaks  που δεν μπήκα στον κόπο για περισσότερο ψάξιμο μιας και αυτό που διαφήμιζε και "πούλαγε" ήταν ο απόλυτος αυτοματισμός...

 

ΥΓ. εννοείται ότι όσα έγραψα δεν αποτελούν θέσφατο... είναι οι διαπιστώσεις μου στις συγκεκριμένες συνθήκες και χρόνο που ασχολήθηκα... είναι μια αφορμή για εποικοδομητική κουβέντα και για μένα (δεν σταματάω να μαθαίνω) και θαταν ιδανικό όλοι όσοι έχουν κάτι να προσθέσουν ή να διορθώσουν για τη συγκεκριμένη ή κάποια άλλη να βοηθήσουν την προσπάθεια...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, npap said:

 

 

1. Στράτο μου σε ευχαριστώ για την παρέμβαση και διόρθωση... 🥰 θα ρίξω μια ματιά αύριο και θα το διορθώσω...

 

2.απογοητεύτηκα τόσο πολύ από το κακό αποτέλεσμα από όσα styles δοκίμασα και την κακή εργονομία "του περίμενε", βάλε και το πρωτόγονο interface και φυσικά το "απαγορευτικό χρήσης" των true peaks  που δεν μπήκα στον κόπο για περισσότερο ψάξιμο μιας και αυτό που διαφήμιζε και "πούλαγε" ήταν ο απόλυτος αυτοματισμός...

 

 

 

1. Αυτό δείχνει μεγαλοσύνη πνεύματος αγαπητέ Νίκο, και υπολίνομαι πάλι.

 

2. Απλά για ενημέρωση, τα styles τα φτιάχνεις και μόνος σου (εκτός των ήδη υπαρχόντων), από οποιοδήποτε κομμάτι, ή και συνδυασμό κομματιών που έχεις στην φαρέτρα σου.

Σε όλα τα άλλα έχεις δίκιο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...☺️

 

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

2. Απλά για ενημέρωση, τα styles τα φτιάχνεις και μόνος σου (εκτός των ήδη υπαρχόντων), από οποιοδήποτε κομμάτι, ή και συνδυασμό κομματιών που έχεις στην φαρέτρα σου.

Σε όλα τα άλλα έχεις δίκιο.

 

2 ώρες πριν, npap είπε

σουίτα με παρωχημένης αισθητικής περιβάλλον, που προσφέρει (υποτίθεται) αυτοματοποιημένο mastering βασισμένο σε μια βάση δεδομένων που αποτελείται από πρότυπα αναφοράς διάφορων μουσικών ειδών (σε δικού της τύπου αρχεία αλλά μπορείς να φτιάξεις και δικά σου)…

 

όπως βλέπεις αυτό το είχα αναφέρει γιατί είχα φτιάξει ήδη ένα δικό μου για να δοκιμάσω και μάλιστα από κάποιο audiophile jazz και το εφάρμοσα στο Corina... ε εκεί σταμάτησα και να ασχολούμαι περαιτέρω... δυστυχώς το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο κακό (χωρίς βέβαια περαιτέρω επέμβαση)...

αν θυμάσαι παλιά είχαμε κάνει μια κουβέντα στο noiz περί EQ Matching και έλεγα μήπως έχει να δώσει αυτό το soft κάτι νέο (κυρίως εύκολα αξιοποιήσιμο) αλλά φευ... πάντως να μια καλή ιδέα για ένα μελλοντικό τεστάκι μια και έχουν βγει αρκετοί του χώρου και "πουλάνε" ανάλογες δυνατότητες ...😁

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ......

 

 

EDIT:

Μην γελάς, εννοούσα αυτό ....

 

"EQ Matching και έλεγα μήπως έχει να δώσει αυτό το soft κάτι νέο (κυρίως εύκολα αξιοποιήσιμο) αλλά φευ... πάντως να μια καλή ιδέα για ένα μελλοντικό τεστάκι μια και έχουν βγει αρκετοί του χώρου και "πουλάνε" ανάλογες δυνατότητες ..."

 

Άμανείναι να μας κάνεις και EQ matching software review .... τεμενάδες θα σου κάμνομεν .....

 

EDIT_1:  Όσον αφορά στα plugins, συμφωνώ ότι η fabfilter είναι κορυφή.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει το άρθρο επιγραμματικά.

 

 Δεν το έχω μελετήσει σε βάθος, θέλω να βρω χρόνο και ησυχία για να ακούσω με προσοχή, να εμβαθύνω, να του δώσω δηλαδή τον χρόνο που του αρμόζει σαν άρθρο και σαν παρουσίαση.

 

 Χαιρετίζω κι εγώ αυτή την πρωτοβουλία.

 Προκαταβολικά δίνω συγχαρητήρια.

 Και αν έχω κάποια γνώμη, θα την αναφέρω.

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου