Προς το περιεχόμενο

Η εγγραφή στο Μητρώο Καλλιτεχνών


stavros_d80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 hours ago, yameth said:

Και καλά κάνεις γιατί είναι δικό μου φάουλ να συμμετάσχω σε τέτοια κουβέντα εδω μέσα.

Ζητώ συγγνώμη, παρασύρθηκα.

 

Μην ζητας συγνωμη.

Και γαμω τις κουβέντες......συνταξιούχων είναι 😛😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Superfunk said:

 

Έλα όμως που δεν μπορεί να... τεθεί αλλιώς....

 

Μόνο το ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ μέτρα.

Όλα τα άλλα είναι ....

 

 

 

Διαφωνώ, αυτό που με εντυπωσιάζει όμως, είναι ότι κατάλαβες το πνεύμα του post μου.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η σύγκριση ανόμοιων και εντελώς λανθασμένων εφαρμογών (γιατί μιλήσατε για την εφαρμογή τους μόνο) οικονομικών συστημάτων, και θεωρώ ότι δεν αποτελεί αξιόπιστο δείκτη που να εξηγεί τις διαφορές στα θέματα που τέθηκαν (ατομικές ελευθερίες, βιωτικό επίπεδο, κλπ).

 

Μου φαίνεται λίγο σαν να αναρωτιέται ένας αγρότης, γιατί τα πορτοκάλια του δεν βγήκαν ζουμερά, αφού είχε καλό καιρό, αμελώντας όλους τους υπόλοιπους παράγοντες (από το μπόλι και το χώμα, μέχρι το νερό και τα έντομα) που παίζουν ρόλο στο αν θα βγει καλό το πορτοκάλι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

γιατί μιλήσατε για την εφαρμογή τους μόνο

 

Μα ΜΟΝΟ αυτή έχει σημασία.

Και μια και δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί κάποιο οικονομικό σύστημα τέλεια όλα (τα οικονομικά συστήματα και μαζί με αυτά το πολιτικό και κοινωνικό σύστημα που τα συνοδεύει) κρίνονται ΜΟΝΟ εκ του αποτελέσματος.

 

Και το αποτέλεσμα του κομμουνιστικού οικονομικού, κοινωνικού και πολιτικού συστήματος ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ και ΕΙΝΑΙ τραγικό ΟΠΟΥΔΉΠΟΤΕ και αν εφαρμόστηκε ή στις ελάχιστες πλεον χώρες στις οποίες ακόμα εφαρμόζεται.

 

Αντίθετα υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα χώρων όπου το σύστημα της ελεύθερης οικονομίας και του κοινωνικού και πολιτικού συστήματος που το συνοδεύουν έχουν εξασφαλίσει στους λαούς τους ευημερία και εξαιρετικά επίπεδα ασφάλειας και ποιότητας ζωής.

 

Βέβαια επειδή ζεις σε μια πολύ ΙΔΙΑΊΤΕΡΗ χώρα που αυτό το σύστημα ποτέ δεν εφαρμόστηκε αλλά στη θέση του είχαμε έναν μοναδικό για τα ευρωπαϊκά δεδομένα σοβιετικού τύπου κρατικό καπιταλισμό που χρηματοδότησε μέσω κρατικού δανεισμού την (υπέρ)καταναλωση του "λαού" σε κανονικά καπιταλιστικά επίπεδα χωρίς να συνοδεύεται αυτό από δημιουργία υψηλής υπεραξίας και ουσιαστικης παραγωγης,νομίζεις ότι αΦτο ινε καπιταΛιζμος..και ελεύθερη οικονομία.

 

Δεν είναι .

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου