Προς το περιεχόμενο

Steinberg cc121


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εδώ και λίγες μέρες άλλαξαν αρκετά πράγματα στον χειρισμό του cubase (τουλάχιστον προσπαθούν να αλλάξουν) με τον ερχομό του cc121.

Ήταν κάτι που είχε μπει στο πρόγραμμα τουλάχιστον ένα χρόνο πριν, με αρχικές σκέψεις για το Behringer X touch one. Λίγο η μη διαθεσιμότητα του x touch στην Ελλάδα, λίγο η μη εύρεση της κατάλληλης συγκυρίας όταν ήταν διαθέσιμο στον thomann για να γλυτώσουμε το 20ρικο είχε αναβάλει την αγορά. Τελικά όταν ήρθε η ώρα άρχισαν να διαδίδονται διάφορες άσχημες κριτικές για την συμβατότητά του και την αδυναμία να ανταποκριθεί όπως θα έπρεπε έφερε ένα σχετικό ξενέρωμα. Οπότε το μάτι πήγε σε άλλες πιό ακριβές λύσεις, και στο τέλος γιατί να μείνει κανείς με "συμβατές" τύπου mackie λύσεις και να μην ζοριστεί λίγο παραπάνω για το ορίτζιναλ. Στην κρίσιμη ώρα υπήρχε διαθέσιμο μόνο στον Νακα και στον Θωμά υπήρχε το απαισιόδοξο σχόλιο "άγνωστο πότε θα είναι διαθέσιμο". Τέλος εισαγωγής.

 

Το εργαλείο γενικώς κάνει ό,τι διαφημίζεται. Εγώ θα προσθέσω ότι είναι σαν θωρηκτό, πιάνει ένα καθαρό Α4 στο τραπέζι, αλλά μπορεί σχεδόν να εξαφανίσει την ανάγκη για ποντίκι, ή τουλάχιστον να την περιορίσει στο ελάχιστο. Παντού γράφει Yamaha και είναι η πρώτη συσκευή που αγοράζω καινούργια μετά το 2000-2005 που γράφει επάνω made in Japan και όχι China. Χαρακτηριστικό είναι ότι παράγεται όπως είναι από το 2008 και έκτοτε δεν έχει αλλάξει η σχεδίασή του. Ήταν εξ αρχής τόσο σωστά σχεδιασμένο φαίνεται.

 

Αν υπολογίσει κανείς πάνω του 15 rotary encoders και ένα motorized pot τουλάχιστον, αξίζει τα λεφτά του. Η εγκατάστασή του ήταν απλή και αναγνωρίζεται αμέσως από το cubase (5 και άνω).

Απο κεί και πέρα χρειάζεται σίγουρα 2 εβδομάδες εντατικής εργασίας για να συνηθίσεις να μην αναζητάς σε πρώτη κίνηση ποντίκι και πληκτρολόγιο. Όχι ότι δεν τα αναζητάς καθόλου. Απλά τα αναζητάς πολύ λιγότερο και αυτό που κάνεις γίνεται με μεγαλύτερη ακρίβεια και ευκολία.

Είναι η πρώτη μου επαφή με ανάλογο controller και δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να προσφέρουν άλλοι (τουλάχιστον για το cubase δεν νομίζω να μπορεί άλλος) περισσότερο.

Είναι μια επένδυση (μόνο σαν κάτι τέτοιο μπορεί να το δει κανείς) για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά, διότι οικονομικά τσούζει. Πλην όμως αξίζει τα λεφτά του μέχρι δεκάρας.

20200930_120852.jpg

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 minutes ago, dimsonic said:


 

Είναι η πρώτη μου επαφή με ανάλογο controller και δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να προσφέρουν άλλοι (τουλάχιστον για το cubase δεν νομίζω να μπορεί άλλος) περισσότερο.

 

 

Faders .... motorized. Για αυτό έχω το BCF -2000 της Behringer 15 χρόνια..

 

Με γεια. Πολυ ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμο να γράφεις τις εμπειρίες σου από το cc121 γιατί η αγορά του είναι δύσκολη απόφαση.

Υπάρχει η ακριβή τιμή, ο χώρος που πιάνει στο γραφείο, ο χρόνος για setup και εκμάθηση, το γεγονός ότι δουλεύει σε Cubase μόνο..

Πάντως, πιστεύω ότι αν κάποιος δουλεύει Cubase πάνω από 2-3 ώρες την ημέρα, μάλλον θα υπάρξει απόσβεση κάποιου είδους..

Αλήθεια, σε Sonar ή Ozone ή Kontakt κλπ. μπορεί το cc121 να βοηθήσει με κάποιον τρόπο ή είναι εντελώς ασύμβατα;

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής το πιό δύσκολο να αντιμετωπιστεί είναι το footprint που πραγματικά σε κάνει να ψάχνεις τί να διώξεις από το γραφείο για να τη βολέψεις.

Σε vst3 δουλεύει, όπως και σε plugins της waves (δεν θυμάμαι τι είναι). Στο ozone 8 όχι, ούτε στο sonar μέχρι στιγμής (αλλά το sonar μου την σπάει συνεχώς, είχα να το ανοίξω 6 μήνες και θέλει πάλι registration και μπήκε σε safe mode. Δεν δούλεψε τίποτα στην cc121, αλλά ίσως να έπαιζε ρόλο ότι την έτρεχα στην συγκεκριμένη στιγμή με ρεύμα από το usb (κάτι που γίνεται κανονικά, με μόνη στέρηση την κίνηση του ποτ).

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου