Προς το περιεχόμενο

Nut files που να μην αδειάζουν την μπάνκα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το προϊόν λέγεται marking blue.

 

  Βάφεις με αυτό το μέταλλο που θες να κόψεις η να τρυπήσεις  και χαράζεις επάνω τα σημεία που θες να επεξεργαστείς.

  Με αυτόν τον τρόπο είναι πιο δύσκολο να 

μπερδεύτεις όταν πας να κόψεις ή να τρυπησεις το μέταλλο ακολουθούνται μια άσχετη γραμμή που πιθανόν να προϋπήρχε επάνω στην επιφάνεια.

 

Φωτό από το ίντερνετ.

 

 

Marking-Blue-and-Layout-Dye.png

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το αντιμετωπίζω με αλλους τροπους

 

Ε, αντιμετώπισε και την ελλειψη λιμας nut με αλλους τροπους. Κι αν δε περναει  ο νταλγκας μεγάλο παιδακι φαίνεσαι, γκούγκολ "nut files EU" κι αν απο Ουράλια μέχρι Αζορες δε βρεις τίποτα, εδώ είναι και το Νοιζ.

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

σορρυ που δεν το κατέχω, αλλά τι κάνει ακριβώς αυτό?

[αυτά που γράφω απευθύνονται γενικά σε όποιον περνάει και σε εμένα σαν ημερολόγιο, αυτό δεν είναι ένα προσωπικό μήνυμα, παρακάτω είναι ο δικός μου τρόπος ο οποίος είναι ο καλύτερος γιατί είμαι πολύ αυτάρεσκος. Πάρα πολύ σπάνια άλλωστε έχω δώσει πληροφορίες αξίας χωρίς να θεωρηθώ εξυπνάκιας]

 

αν θες νσ κάνεις ένα nut που έχει τις ίδιες αποστάσεις ανάμεσα στις χορδές με κάποιο άλλο nut που έχεις, μπορείς να το αντιγράψεις ακριβώς ακουμπώντας την επίπεδη επιφάνεια (τη επιφάνεια που εφάπτεται στην ταστιέρα) του nut επάνω στην επιφάνεια του blank, η οποία είναι βαμμένη με αυτό το χρώμα στο link

 

το πλεονέκτημα είναι ότι αν χρησιμοποιήσεις κάτι πολύ αιχμηρό χωρίς καθόλου δύναμη δημιουργούνται σημάδια πάνω στην μπογιά μεγάλης ακριβείας... το χρώμα μετά φεύγει με χαρτοπετσέτα

αν θέλεις να αλλάξεις τις αποστάσεις μεταξύ των χορδών μπορείς εύκολα να μετατοπίσεις τα σημάδια με ακρίβεια πολύ κάτω από χιλιοστό (μετράς 20 φορές, κόβεις 1)  

 

αυτός είναι μόνο ένας τρόπος χρήσης, μπορείς να κάνεις ότι θες με αυτό, η χορδές αφήνουν εύκολα σημάδια πάνω στο χρώμα αυτό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις χορδές με εφευρετικότητα

 

αν ποτέ φτιάξω ολόκληρη ταστιέρα από blank με αυτό θα σημαδέψω και τα τάστα

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, akrateia said:

 

Ε, αντιμετώπισε και την ελλειψη λιμας nut με αλλους τροπους. Κι αν δε περναει  ο νταλγκας μεγάλο παιδακι φαίνεσαι, γκούγκολ "nut files EU" κι αν απο Ουράλια μέχρι Αζορες δε βρεις τίποτα, εδώ είναι και το Νοιζ.

 

Δεν νομίζω/δεν ξέρω.

Μεγάλο παιδί είμαι σίγουρα, απλά δεν θέλω να σπαταλάω χρόνο ουτε να ανακαλύπτω την αμερική όταν έχω δίπλα μου ανθρωπους που μπορούν να βοηθήσουν. (είτε αυτό είναι ψώνια είτε τέχνη).

Εχω 8 έγχορδα στο σπίτι και ενδεχομένως θα έρθουν ή θα φύγουν άλλα και γενικά απλώνω το χέρι μου και σκαλίζω. Πριν 2 μήνες κατάφερα να πάω στον @Πνοή και Νύξηδυο από αυτά, και ήταν ένα πράγμα που το παίδευα στο μυαλό μου γύρω στους 7 8 μήνες μαζί με τον κορωνοϊό και τις δυσκολίες. Και τα δυό τα έστρωσε ο ίδιος και σίγουρα θα τα έφτιαχνα και εγώ με το πάσο μου αν είχα τα εργαλεία. Ειλικρινά λεω, προτιμώ να ανοίξω το συρτάρι και να βγάλω ένα εργαλείο που θα το χρησιμοποιήσω 1-2-3 φορές παρά να τρέχω, να βρω μέρα, να κανονίσω, να βρω να παρκάρω κλπ κλπ. 

Δεν μιλάω για πράγματα που ΔΕΝ μπορώ να πιάσω.

Επίσης δεν μιλάω να φτιάξω καινούργιο νατ, αν και κάποιες στιγμές πέρασε απο το νού μου και η κατασκευή κιθάρας εκ του μηδενός.

Μιλάω μόνο για λίγο φάγωμα αν χρειαζεται. 

Θεωρω ότι τα εργαλεία που χρειάζεται κάποιος για μια κιθάρα πρέπει να βρίσκονται σπίτι. Όπως σωστές λίμες, φιλερ, χαρακας, radius gauge, αλλεν κλπ. Ξέρω ότι κάποιοι πηγαίνουν τα όργανα για να αλλάξουν χορδές ακόμα...

Εχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα, πχ το στερεοφωνικό μου σύστημα είναι όλο DIY (δεν υπάρχει κάτι δηλαδή τουλάχιστον όπως ήρθε από τη μάνα του) από ηλεκτρονικά έως ξυλουργικά, με τα ηχεία τουλάχιστον εκ του μηδενός εκτός από τα βαψίματα.

 

όπως είπα πιό πάνω, δεν ξέρω. Νομίζω ότι πρέπει να πάω στις κανονικές λίμες και όχι να παίζω.

34 minutes ago, Άγιος said:

αν θες νσ κάνεις ένα nut που έχει τις ίδιες αποστάσεις ανάμεσα στις χορδές με κάποιο άλλο nut που έχεις, μπορείς να το αντιγράψεις ακριβώς ακουμπώντας την επίπεδη επιφάνεια (τη επιφάνεια που εφάπτεται στην ταστιέρα) του nut επάνω στην επιφάνεια του blank, η οποία είναι βαμμένη με αυτό το χρώμα στο link

 

 

 

συνήθως χρησιμοποιώ ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο.

Όπως είπα πιό πάνω δεν νομίζω ότι θα φτιάξω ποτε νατ. Να μπορώ να το "φέρω" θέλω αν χρειάζεται.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το χάρακα πάντως για τα αυλάκια, εγώ είχα "φτιάξει" ένα τέτοιο στο autocad και το εκτύπωσα καμια 10ριά φορές και κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Θα μπορούσα και να το πλαστικοποιήσω. Αν βρω το αρχείο θα το επισυνάψω. 

 

Τώρα για nut files είχα πάρει ένα φτηνό σετ (15-20 ευρώ;) από ebay και πραγματικά, πεταμένα λεφτά. Παλιότερα είχα πάρει τα πριονάκια από στιούμακ. Καλά είναι αλλά αφήνουν φλατ πάτο. Τα τσιγκουνεύτηκα τότε, τώρα θα έπαιρνα ασυζητητί τα files, από καναν άλλο όμως, έλληνα ή ευρωπαίο.

Κακά τα ψέματα όμως, τα tusq βολεύουν αν και πάλι θέλουν το πειραγματάκι τους κι αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν εχω καταλάβει τι ακριβως ψάχνεις, αλλά πήρε το μάτι μου αυτο

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_luthier_repair_care_kit.htm

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Miltos23 said:

Δεν είμαι σίγουρος αν εχω καταλάβει τι ακριβως ψάχνεις, αλλά πήρε το μάτι μου αυτο

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_luthier_repair_care_kit.htm

 

ψαχνω αυτές τις λίμες που δείχνει, αλλά η κριτική που υπάρχει είναι απαίσια. Ας μας πουν αυτοί που ξέρουν αν λέει κάτι το πακέτο, γιατί σε λίγες μέρες θα βάλω μια παραγγελία στον θωμα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτες τις λιμες μπορείς να τις πάρεις από χρωματοπωλείο με 5€ αλλά ΔΕΝ κανουν για nut slots. 

 

Πάρε τη λιμα για πριόνι που σου είπα, μεχρι 17άρα χαράσσεις με αυτή. Τις άλλες, με την ίδια τη χορδή. Λύσεις υπάρχουν. Όπως σου είπα, η τριάδα της Hosco είναι η πιο οικονομική αξιόπιστη λύση.

 

IMG_20201005_202737.thumb.jpg.2247598aed2d6e4e6c6cca9bf546d939.jpgIMG_20201005_202752.thumb.jpg.0217119617ecda06dc2afc4b18409b06.jpg

 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου