Προς το περιεχόμενο

Telecaster Προβληματισμοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα φιλοι,

 

Δυστυχως στο τελος ειμαστε για κανεναν ψυχολογο-ψυχιατρο.

Συμφωνα με μια τελευταια ερευνα πρεπει να εχουν περασει απο τα χερια μου γυρω στα 40 οργανα την τελευταια πενταετια. Και ακομα δε μπορω να νιωσω ολοκληρωμενος.

Μιλαμε για φοβερα οργανα τα οποια μολις περασει λιγος καιρος δε νιωθω πια καμια συμπαθια και απλα φευγουν. Εδω βεβαια παιζει εναν τεραστιο ρολο η αγορα της Γερμανιας που βρισκομαι στην οποια βρισκεις οτι ποθει η ψυχουλα σου σε καλες τιμες και σε μια με δυο μερες στην πορτα σου. Απο οτι φαινεται θελω να μεινω μονο με Τελε στα χερια μου αφου οτι και να μπαινοβγαινει οι Τελε παντα εδω μενουν

 

Εν κατακλειδι

 

Δε θελω να αναφερθω στο τι Budget Διαθετω ομως προσφατα πηρα σε ξεφτιλα λεφτα μια Baja η οποια ενω εχει ωραιο μανικι δε φαινεται να μπορει να μου δωσει αυτον τον χαρακτηριστικο Τελε ηχο που μου αρεσει. Λυπαμαι να την δωσω μιας που την αγορασα μολις 450€. Απο την αλλη εχω δωσει 2-3 οργανα και εχω ενα σεβαστο ποσο ομως προβληματιζομαι να δωσω 3 χιλιαρικα για μια 52 Custom Shop. Υπαρχει καπου εκει στη μεση μια λυση ή για την Baja ή για καποια αξιοσεβαστη Τελε με χαρακτηριστικο Vintage Twangy ηχο χωρις να δωσω μια περιουσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω απο τοσο ακριβα οργανα, αλλα εφοσον σου η αρεσει η baja σαν αισθηση, γιατι δεν την αναβαθμιζεις με ενα καλο σετ μαγνητων? Εκτιμω οτι ηχητικα θα καλυφθεις  χωρις να χρειαστει να ξοδεψεις μια περιουσια. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, solega είπε

Υπαρχει καπου εκει στη μεση μια λυση ή για την Baja ή για καποια αξιοσεβαστη Τελε με χαρακτηριστικο Vintage Twangy ηχο χωρις να δωσω μια περιουσια?

 

 

Φτιαξε μια μονος σου...πλεον γνωριζεις πολυ καλα τι σου αρεσει μια και έχεις πλεον μεγαλη μΠυρα στις tele.

 

Βεβαια πΣιλοαπορω που η Baja δεν σου δινει τον vintage twangy ηχο μια και οι μαγνητες της ειναι vintage style & εξαιρετικοι κατα τη γνωμη μου. 

 

Μηπως ειναι ΠΟΛΥ βαρΓια ? (οταν λεω πολυ εννοω πανω απο 8 lbs) 

 

εΠΙσης μια και μπορει να εχουμε χασει επεισοδια ΠΟΙΕΣ tele ακριβως έχεις?

 

την σκεΠση να χτυπήσεις καποια vintage (mid 70s) tele την έχεις κανει?  (μπορεις να βρεις σχετικα ελαφριες 1977-1981 κοντα στα 2500-3000 ευρω και να κανεις ετσι και μια"επενδυση")

 

24 λεπτά πριν, solega είπε

Απο οτι φαινεται θελω να μεινω μονο με Τελε στα χερια μου αφου οτι και να μπαινοβγαινει οι Τελε παντα εδω μενουν

 

Γιατι υπαρχουν και ΑΛΛΕΣ κιθαρες εκτος απο tele?

Ρε τι μαθαινει κανεις στα φορουμΣ....🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως Νικο εδωσα την Original 60's και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου.

 

Εχω την Floral mid 90's με Nocasters- ωραιοτατη αλλα με πολυ λεπτο μανικι
και την Baja

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες η ουγΙα να γράφει Fender ....πραγματικά σε.... εκλιπαρώ να ψάξεις να βρεις μια 2004-2008 "8502" tele.

 

Έχω παίξει/υπάρξει ιδιοκτήτης εκατοντάδων Fender tele μεταξύ των οποίων και πραγματικών original 50s ,60s,70s και σαν την 8502 μου δεν βάζω καμμιά.

 

Αν βρεις καμμιά κάτω από 8 lbs χτύπα την με κλειστά τα μάτια.

 

Σκάνε μύτη ποτέ πότε αν και είναι σπάνιες.... αλλά οι τιμές τους είναι ακόμα χαμηλές

 

Κάνε έναν γουγλη για "8502 Fender telecaster" για να δείς για τί ομιλώ 🙂

 

Αλλιώς βούτα ένα ελαφρύ nitro finished swamp ash σώμα από Mark Jenny ή και από οπουδήποτε για να είσαι και vintage correct ,βιδωσε πάνω του το υπέροχο μπρΑτσο της Baja ,τους μαγνήτες της καθώς και το hardware της and Bob's your uncle 🙂 (βασικά πετα το σώμα το οποίο υποπτεΒομαι ότι είναι πολύ βαρύ)

 

Εχω φτιάξει αρκετές τέτοιες partscaster και όλες ΣΚΟΤΩΝΑΝ.

 

Τωρα αν δείς και όντως δεν σου αρέσουν οι μαγνήτες της Baja βρωμάει ο τόπος από Vintage style tele pickups 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, solega said:

Δυστυχως Νικο εδωσα την Original 60's και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου.

 

Εχω την Floral mid 90's με Nocasters- ωραιοτατη αλλα με πολυ λεπτο μανικι
και την Baja

 

Γιατί δεν ξαναπαίρνεις την original 60's λοιπόν?Νομίζω είναι ακριβώς αυτό που θες...χαρακτηριστικά σχεδόν custom shop,τιμή αρκετά πιο χαμηλά από custom shop,αν εξαιρέσεις το 9.5radius είναι vintage correct και έχει βγει και σε υπέροχα χρώματα!Δεν ξέρω αν είναι όλες ή απλά έτυχε αλλά η δικιά μου είναι η πιο ελαφριά tele που έχω πιάσει.Επίσης υπάρχει και η εναλλακτική της original50's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ απορώ πως δεν σου αρέσει η Baja, παρά το ότι οι εμπειρίες μου είναι αρκετά περιορισμένες σε ό,τι αφορά τις Τέλε.

Εκτός το ότι έχει εξαιρετικούς μαγνήτες και ωραίο, ''ρόπαλο'' μανίκι, έχει και ωραίο wiring και προσφέρει μεγάλη γκάμα από ήχους.

 

Στην θέση σου θα έκανα ''τράμπα'' με το σώμα της άλλης Τέλε που έχεις πριν αποφασίσεις να βάλεις το χέρι στην τσέπη, γιατί μπορεί να είναι όντως βαριά. Και η δικιά μου είναι θεόβαρη (βάρος Les Paul φάση) -αλλά μ' αρέσει έτσι γιατί παίζω πιο ροκ- και έχω σκεφτεί πολλές φορές να δοκιμάσω και με ένα ελαφρύ σώμα.... το υπόλοιπο hardware + μανίκι-κλειδιά δεν το αλλάζω με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι ανώφελο. Παιδιά έχω κολλήσει με αυτήν την οποία δοκίμασα τρεις τέσσερις φορές 

 

 

Επίσης να προσθέσω πως η baja μου είναι βαριά. Πιστεύω πάνω από 3,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, solega είπε

την οποία δοκίμασα τρεις τέσσερις φορές

 

Είσαι καταδικασμένος 🙂

 

με γειά

29 λεπτά πριν, solega είπε

Πιστεύω πάνω από 3,5

 

Καλή για funk,ρΩουκ και γκάζια λοιπόν όχι δια country 🙂 vintage twang.

 

Πάντως πριν σκάσεις την τρισΗμισαρα ρίξε και μια αΦτια στην Brad Paisley.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο είναι πολύ ωραία την έχω παίξει κ αυτή.

απλα αυτό το sparkling γκρι ρε συ... έχω τη φλοραλ αν πάρω κ αυτή θα γίνει πατρινό καρναβάλι.

Ξέρεις κάθε τρεις κ λίγο είμαι στο just musik εδώ κ του λέω τα μάτια σου μη τη δώσεις πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου