Προς το περιεχόμενο

Eddie Van Halen Dead at 65


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν διαβάζατε το Guitar Player, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά εκεί γύρω στο 1980, είχαν φτιάξει στο περιοδικό το Guitar Institute και ήταν εκεί όλοι οι μεγάλοι, Joe Pass, Chet Atkins, Larry Carlton, Lee Ritenour, Tommy Tedesco, Roben Ford πρέπει να ήταν κι ο Allan ....ολοι οι γίγαντες και ήταν και ο Eddie.... Τότε τον ήξερα ελάχιστα, μόλις είχε βγεί. Και μου έκανε μεγάλη εντύπωση που τον είχαν εκεί μαζί μ αυτούς όλους... Και όλοι τον είχαν σαν ίσο...

Πέρασαν βέβαια 40 χρόνια και από τους 8 που ανέφερα ήδη είχαν φύγει οι 4, τώρα 5....

Ο χρόνος είναι αμείλικτος αν και όλοι εκτός απο τον Allan έφυγαν από καρκίνο.

 

 

H επίδρασή του ήταν τεράστια, σε όλα...

 

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jimmi Hendrix έφερε την επανάσταση στην ηλεκτρική κιθάρα, σε ένα όργανο που ουδέποτε ''επινοήθηκε'' για να παίζει αυτά που έπαιζε ο Jimi.

 

Και έπειτα εγένετο το φαινόμενο Eddie Van Halen, ο οποίος το πήγε ένα βήμα παραπέρα (ένα βήμα το οποίο οδήγησε σε ''τροποποίηση-μόντα'' του οργάνου) με αποτέλεσμα να φτάσει στο σύγχρονο παίξιμο ηλεκτρικής κιθάρας όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

 

Επίσης ήταν καλλιτέχνης που υπηρετούσε την μουσική και όχι τον εγωισμό του, μιας και παρότι κιθαριστικό ''κτήνος'', ποτέ δεν έπαιζε παραπάνω πράγματα από αυτά που χρειάζονταν στο τραγούδι.

 

Kαι φαίνοταν συμπαθητικός και χαμογελαστός άνθρωπος!

 

Ας αναπαυθεί εν ειρήνη αυτός ο τιτάνας της ηλεκτρικής κιθάρας που λέγεται Eddie Van Halen....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ήταν γνωστό εδώ και καιρό, αλλά δεν παύει η συνειδητοποίηση της απώλειας να είναι σοκαριστική. Αντίο στη μεγαλοφυΐα, στο χαμογελαστό Θεό...

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιο κι απο μενα αγαπημενε φιλε μου, δεν μπορω ποτε να ξεχασω την χαρα που πηρα αγοραζοντας (στα τυφλα τοτε γιατι δεν μπορουσες να ακουσεις κατι πριν κυκλοφορησει στα δισκοπωλεια-πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) και ακουγοντας τον πρωτο δισκο τους πισω στα τελη της δεκαετιας 70 οταν ημουνα 12-13 χρονων 

RIP

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP δεν ήταν από τους αγαπημένους μου αλλά τεράστιος παίχτης και συνθέτης. Πολλοί ασχολούνται μόνο με τα σόλο του αλλά ήταν και κορυφαίος ρυθμικός κιθαρίστας. Μου άρεσε που ήταν μόνιμα με ένα χαμόγελο.

Πριν κάτι μήνες είχα δει αυτή τη συνέντευξη και τον συμπάθησα ακόμα περισσότερο (στο thumbnail η κακή συνήθεια όπως είπε με την πένα στο στόμα)

 

 
 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός και μόνο ότι έβαψα την καμπίνα μου ala EVH δείχνει πόσο τον είχα στην καρδιά μου.

 

Μπορεί να μου ακούστηκε το Eruption αστρονομικό τότε παλιά.

Αλλά αγάπησα με τον Hagar τις δουλειές του.

 

King Edward Lodewijk Van Halen is dead ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου