Προς το περιεχόμενο

Eddie Van Halen Dead at 65


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άργησα να καταλάβω πόση αξία είχε συνολικά στη ροκ σκηνή ο Eddie.

Αρχικά θεωρούσα ότι ήμουν ο περίεργος του σχολείου, όταν όλοι άκουγαν Maiden και AC/DC και μονο εγώ και άλλοι δύο (ο ένας ήταν ο μικρότερος αδερφός μου) ακούγαμε VH, βασικά για τον EVH. Κάτι μου άρεσε (πέρα από την ασύλληπτη τεχνική, αυτό το VH effect, το να ακούς και να μην καταλαβαίνεις πως το κάνει...)

 

Κάποια στιγμή  το βρήκα. Ο EVH έβγαζε αμερικανίλα, χαμόγελο, χαβαλέ, πάρτυ. Ματζόρε κατάσταση.

 

Έριχνε σόλο από παντού - αλλά και έβγαζε εκπληκτικά riffs. Σφιχτός στα ρυθμικά, χαλαρός στα σόλο. Φοβερός συνδυασμός.

Ένας guitar god τοποθετημένος χρονικά εκεί που έπρεπε. Μετά τους πρώτους "μεγάλους" και λίγο πριν τα glam 80s.

 

Έχασα τον παιδικό μου ήρωα. Ed, ευχαριστώ για όλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν η αιτία να μάθω κιθάρα, η αιτία για όλες τις τενοντίτιδες και ο λόγος που μέχρι τα 52 συνεχίζω.

Δεν είναι λίγο πράγμα αυτό, σαν εμένα εκατομμύρια πιτσιρίκια, νέοι και μεσήλικες εμπνεύστηκαν σε κάθε μέρος του πλανήτη. 

Έζησε μια γεμάτη ζωή και άφησε πολλά πίσω, ελάχιστοι είχαν την ευκαιρία να δούνε τόσες γενιές να μεγαλώνουν τιμώντας τους.

Ευχαριστούμε Eddy.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πάντως σε κάποια στιγμή (νομίζω είναι η πιό κατάλληλη) να πω ότι ποτέ δεν ήταν του γούστου μου, ακόμα και πίσω στα 80ς όταν υποτίθεται άκουγα ακόμα τέτοιες μουσικές που και που, ούτε το είδος της μουσικής ούτε η υπερβολή που είχε. Αυτό βέβαια δεν με κάνει να παραγνωρίζω την τεράστια αξία του ως κύρια επιρροή σε χιλιάδες μουσικούς, σίγουρα μετα τον Hendrix δεν υπήρχε άλλος σαν αυτόν, και φυσικά υπήρχαν κομμάτια που πραγματικά του έβγαζα το καπέλο και στον τρόπο που συνέθετε ένα σόλο αλλά και στον τρόπο που εκτελούσε. Ποτέ όμως δεν μου έκανε το κλικ να θελήσω να πιάσω την κιθάρα και να προσπαθήσω έστω και για την τιμή των όπλων, κάτι που συνέβη με σχεδόν όλους τους άλλους κιθαρίστες που έχω ακούσει μέχρι σήμερα. Οι νέοι κιθαρίστες πήραν πολλά από αυτόν πρωτίστως και αν και υπήρξαν και υπάρχουν άπειροι σρεντεράδες, αυτός ήταν ο ένας και ίσως κάν η λέξη σρεντεράς είναι λίγη και ίσως προσβλητική γι αυτόν. Αυτός ήταν μάστορας ήταν μαιτρ ήταν δάσκαλος.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Θα ήθελα πάντως σε κάποια στιγμή (νομίζω είναι η πιό κατάλληλη) να πω ότι ποτέ δεν ήταν του γούστου μου, ακόμα και πίσω στα 80ς όταν υποτίθεται άκουγα ακόμα τέτοιες μουσικές που και που, ούτε το είδος της μουσικής ούτε η υπερβολή που είχε. Αυτό βέβαια δεν με κάνει να παραγνωρίζω την τεράστια αξία του ως κύρια επιρροή σε χιλιάδες μουσικούς, σίγουρα μετα τον Hendrix δεν υπήρχε άλλος σαν αυτόν, και φυσικά υπήρχαν κομμάτια που πραγματικά του έβγαζα το καπέλο και στον τρόπο που συνέθετε ένα σόλο αλλά και στον τρόπο που εκτελούσε. Ποτέ όμως δεν μου έκανε το κλικ να θελήσω να πιάσω την κιθάρα και να προσπαθήσω έστω και για την τιμή των όπλων, κάτι που συνέβη με σχεδόν όλους τους άλλους κιθαρίστες που έχω ακούσει μέχρι σήμερα. Οι νέοι κιθαρίστες πήραν πολλά από αυτόν πρωτίστως και αν και υπήρξαν και υπάρχουν άπειροι σρεντεράδες, αυτός ήταν ο ένας και ίσως κάν η λέξη σρεντεράς είναι λίγη και ίσως προσβλητική γι αυτόν. Αυτός ήταν μάστορας ήταν μαιτρ ήταν δάσκαλος.

 

Ακριβώς τα ίδια πράγματα (εντάξει σχεδόν...) θα έγραφα κι εγώ για τον Scofield και σία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μαζεμένες δηλώσεις από μουσικούς, όχι μόνο κιθαρίστες αλλά και διαφόρων ειδών μουσικής. 

 

https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/david_lee_roth__michael_anthony_break_silence_on_eddie_van_halens_death__more_musicians_react_to_tragic_news.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σύντομο αφιέρωμα στην πρώτη περίοδο του γκρουπ την πρώτη χρονιά που έκανα την εκπομπή στο ραδιόφωνο (λέω ως συνήθως και τις βλακειούλες μου μέσα, αλλά πάντα αγαπησιάρικα)... εύχομαι κάποια στιγμή να κάνω και εκτενέστερο, όπως και για τη δεύτερη περίοδο του γκρουπ με Hagar.

 

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου