Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο εκμάθησης ηλεκτρικής κιθάρας


nmagi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν εισαι ετοιμος για το "πειραμα" αυτο, στειλε αυριο, ωστε να σε κατατοπισω.

 

Τσεκαρε πρωτα πχ την Λα μινορε πεντατονικη, στη βασικη της θεση. Μην κουνησεις απο εκει. Παιζε την σαν ασκηση.

Το backing track που θα βαλεις θα περιεχει ολες τις νοτες της πεντατονικης. Σχεδον οτι και να παιξεις θα ακουγεται ωραια. Θα ξεκινησεις σιγα σιγα να αυτοσχεδιαζεις πανω στο backing track. Θα αρχισεις να επιλεγεις νοτες που ακουγονται πιο ωραια σε καθε ενα απο τα 2-3 ακορντα του track. Θα τα κανεις μηχανικα ολα αυτα συντομα.  Και μετα θα προχωρησεις στο επομενο βημα. Η αναλογη θεωρια μπορει να μελεταται παραλληλα.

 

(Σου περιγραφω πως εγω εμαθα κιθαρα)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το κατάλαβα, να δοκιμάσω το Hotel California ;;

Χαχα, βαζω αύριο μπράτσο με τάστα σπέσιαλ που θα χαιδεύω τις χορδές και θα λαλάνε, κάνω προπόνηση στις κλίμακες και επανέρχομαι!!

Ευχαριστώ πολύ παιδια ειλικρινά!

🙂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι με βιβλία δεν θα κάνεις ιδιαίτερη πρόοδο. Θα σου πρότεινα και online courses, τα οποία έχουν έτοιμα βίντεο και τα πας με το ρυθμό σου, δηλ, μπορείς και αργά το βράδυ να καθίσεις να κάνεις το μάθημα σου.

https://www.udemy.com/courses/search/?src=ukw&q=electric+guitar

 

Στα 13 ευρώ νομίζω είναι No brainer.

 

για ακόμα πιο expert (και πιο ακριβά) πας και εδώ https://www.jamplay.com/

Επεξεργασμένο από Wild_Rose

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διάβασα τον τίτλο σκέφτηκα "άσε τα βιβλία και πήγαινε σε δάσκαλο".

Μετά κάθισα και διάβασα.

 

Αγαπητέ,

Αν θες να δεις γρηγορη βελτίωση και είσαι διατεθιμένος να κάνεις ένα μάθημα κάθε εβδομάδα, να μελετάς και να το παλέψεις με έναν δάσκαλο τότε θα πάρεις πραγματικά το μέγιστο.

 

Αν θελεις όταν τελειώνει η μέρα να αράζεις, να βάζεις ένα ουισκάκι και να τζαμάρεις πάνω απο backing tracks τότε πάρε ένα βιβλίο. Έψαξα να βρω αυτό που είχα πριν 20 (!!) χρόνια αλλά δεν το βρήκα, οπότε κάνε μια βόλτα στον Νάκα ή στον Αρμάο και πάρε όποιο σου αρέσει. 20 ευρώ έχουν περίπου, αν δεν σου αρέσει το ένα, πάρε άλλο μετά απο λίγο καιρό.

 

Και ένα τελευταίο σχόλιο:

Πράγματι η καλύτερη λύση είναι ο δάσκαλος, στα 38 μου κάνω μάθημα για να διορθώσω παλιά λάθη στη τεχνική μου και ακούω και τα καντηλάκια μου όταν δεν παίζω σωστά. Αυτό στο έγραψα για να έχεις κατά νου ότι αν πορωθείς τότε ξεκίνα μαθήματα θα γλυτώσεις πολύ χρόνο και κόπο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα backing tracks ειναι ενας γρηγορος τροπος να μαθει καποιος να παιζει κιθαρα. Να μαθει να χρησιμοποιει τις σωστες νοτες, στον σωστο χρονο, και να μαθει και ποτε να μην παιζει. Ολα αυτα βεβαια, προϋποθετουν παραλληλη θεωρητικη υποστηριξη. Πρεπει ταυτοχρονα  να μαθαινουμε και γιατι κανουμε ο,τι κανουμε πανω στο backing track.

 

Και επιμενω με τα backing tracks, διοτι θεωρω οτι μετα απο το τζαμαρισμα με αλλους, ειναι ο φυσικοτερος τροπος να μαθει καποιος να παιζει. Να εξασκειται συνεχως. Ετσι εμαθα και μαθαινω να παιζω κιθαρα. Μεχρι και σημερα λιωνω τα backing tracks. Και καθε φορα που παιζω προσθετω και κατι νεο στο παιξιμο μου. Υπαρχουν σιγουρα κι αλλοι τροποι. 

 

Τα βιβλια δεν τα συμπαθω, γενικοτερα. Μπορει, καποιος, απο ενα δεκαπενταλεπτο βιντεο να μαθει πιο πολλά απο δεκα βιβλια μαζι. Και αυτο διοτι η μεταδοτικοτητα μεσω βιντεο ειναι πολυ καλυτερη. Ομοιως και η μεταδοτικοτητα ενος δασκαλου (συνηθως) ειναι σε ανωτερα επιπεδα απο ενα βιντεο. 

 

Μιλτο, για 23 σε νομιζα. Συνομιλικοι ειμαστε...

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τις κλίμακες και τα  backing tracks ειναι πιο κοντα σε οτι ειχα φανταστει αγοράζοντας την κιθάρα μου.

Οι κλίμακες του Άλεξ -που καναλέω ειναι θυσαυρός- θα με βοηθησουν -πολύ- να αποκτήσω αυτί αρχικά, μουσική ακουω πολύ και γενικά το μουσικο αυτί το 'χω, αλλα σίγουρα θέλει κάτι  βασικά αρμονικό να δουλέψω .

Θα δουλέψω την ΛΑ όπως μου πρότεινες Γιώργο και μετά θα βάλω κι ένα τραγουδάκι να δω τι θα βγει, αν και δεν ειμαι σίγουρος. Ειχα δει ένα βιντεάκι απο έναν που έπαιζε πάνω στο "Στην καρδιά" του Αδαμαντίδη, θα το ψάξω ξανα για να πάρω μιαν ιδέα.

Αν υπάρχει κάτι άλλο εκτος απο το σύστημα CAGED που θα βοηθησει στην αρχή, παρακαλώ παραθέστε το. Νομίζω πάντως πως λίγο πολύ, το μήνυμα του Άλεξ λέει τα πάντα σχετικά με το πρώτο βήμα , έτσι;

Η κιθάρα μου μάλλον το βράδυ θα είναι έτοιμη, οπότε αύριο αισίως ξεκινάω το noiz.gr course 🙂

 

Επεξεργασμένο από nmagi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε αυτό το βίντεο, για αρχή.

 

 

 

ex1.gif.f5a6e85f562c7745cb59f23bca77c6fe.gif

 

 

 

Σου έγραψα ένα μινι κλιπάκι για να καταλάβεις τι εννοώ. Χρησιμοποιώ αποκλειστικά τις νότες του διαγράμματος, και παίζω με αυτές. Προσπαθώ να ακουστώ σωστά. Αυτό προσπάθησε να κάνεις. Παίζε τυχαια τις νότες. Κάποιες θα σου ακούγονται σωστά κάποιες όχι. Να είσαι επίμονος.

 

demo.mp3

 

 

 

Παίζω σε αυτό το backing track

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσότερα βιβλία είναι κακά βιβλία, ισχύει για όλα τα θέματα, λάβε υπόψη σου προτάσεις μόνο για συγκεκριμένα βιβλία (όχι γενικά πάρε 20 ευρώ βιβλία)

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nmagi είπε

Αν υπάρχει κάτι άλλο εκτος απο το σύστημα CAGED που θα βοηθησει στην αρχή, παρακαλώ παραθέστε το.

 

Σου έχω και μια εικόνα με μόνο τις ανοιχτές συγχορδίες - σίγουρα μελετάς πρώτα αυτές, και μετά αναλύεις το CAGED!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου