Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο εκμάθησης ηλεκτρικής κιθάρας


nmagi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/10/2020 στις 1:16 ΠΜ, Alex Raptakis είπε

Σου έχω και μια εικόνα με μόνο τις ανοιχτές συγχορδίες - σίγουρα μελετάς πρώτα αυτές, και μετά αναλύεις το CAGED!

Σφουγγάρι ειμαι δάσκαλε!!

🙂

¨Ειχα ήδη αρχίσει κι επαιζα λιγο με το βιντεάκι, θα πιασω τις ανοιχτές

Στις 9/10/2020 στις 7:23 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Τσέκαρε αυτό το βίντεο, για αρχή.

 

 

 

Σου έγραψα ένα μινι κλιπάκι για να καταλάβεις τι εννοώ. Χρησιμοποιώ αποκλειστικά τις νότες του διαγράμματος, και παίζω με αυτές. Προσπαθώ να ακουστώ σωστά. Αυτό προσπάθησε να κάνεις. Παίζε τυχαια τις νότες. Κάποιες θα σου ακούγονται σωστά κάποιες όχι. Να είσαι επίμονος.

 

 

Your browser does not support the HTML5 au

 

 

Παίζω σε αυτό το backing track

 

 

Ευχαριστώ πολύ !! Εν καιρώ λοιπόν! 🙂

Ολες οι συμβουλές που παραθέσατε πολύτιμες! Ευχαριστώ πολυ ολους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

:)

Είμαι σε κάτι τρεχάματα γιατί ανοιξε ο αδερφος μου ενα μαγαζί, τώρα που ξεκινάει το lock down...

Βασικά αξίζει να σημειώσουμε πως -ειναι εστιατόριο και- ειχε κάνει αίτηση για αέριο απο τον Ιούνιο, το μαγαζι ολο έτοιμο και περίμενε να ανοίξει μέχρι πριν 10-15 ημέρες που συνδέσαν το αέριο... Η Microsoft λεει θα φτιάξει data center λέει  και ειναι αρωγος για την επιχειρηματικότητα της χώρας λεει αυτό λέει... :P


Συγγνώμη και για την καθυστέρηση στην απάντηση, ήταν και στα σπαμ το μηνυμα, θα το διορθώσω
Δάσκαλε!, γρατζούνισα ίσα-ίσα κανα 2 κλίμακες, μετά ανέβασε ένα βίντεο ο Σταρόβας "sultans of swing - guitar lesson" το παίδεψα κι αυτο λίγο, εχει και χοντρά δάχτυλα ο μπαγάσας.. Τώρα είμαι κάπου που ηρεμώ πάλι και θα πιάσω την κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sultans of Swing είναι μια κλασσική κομματάρα, αλλά σίγουρα όχι ότι πιο εύκολο για ξεκίνημα 😛
Νομίζω ο Σταρόβας παίζει και με δάχτυλα στο συγκεκριμένο βίντεο αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έχει κάτι δάχτυλα όπως λες... σα χωριάτικο λουκάνικο, αλλά δε παύει να είναι ωραίος!

 

Το Datacenter της Microsoft είναι όντως αλήθεια, και είναι τεράστιο project για όλη την Ελλάδα. Μιλάμε για 100.000 θέσεις εργασίας. Για λεπτομέριες εδώ στο επίσημο news release!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου με τη φασαρία σχετικά με την μικρομαλακή είναι οτι το πρότζεκτ ονομάζεται GRowth, μιας  και έφερα παράδειγμα ανάπτυξης...   Μετά 10.000 νέες θέσεις άν δουμε εγώ θα είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος, ολοι τα σχετικά άρθρα αναφέρουν, αλλα υπάρχουν ήδη 2-3 σχετικα μικρά data centers απο εργολάβους, 2-3 για να υπάρχει και ανταγωνισμος στις τιμές.. Αυτά ΔΕΝ απασχολούν πάνω απο 15 υπαλλήλους, που πιθανοτατα θα απορροφηθουν στα αμιγώς μικρομαλακά. Πωλήσεις, ναι, θα μπουν και 2 χιλιάδες υπάλληλοι και 3, στις πωλήσεις δε πέφτει σκόντο για τα 450 του 6άωρου, τηλεφωνικο sales για skype business, όφις και one drive, αυτοι μας λείπαν. Θα πάρει και τους τηλεφωνικους τεχνικους  και τους on site απο διαφορα αλλα εργολαβικα σκορπια, να δουμε που θα χωρέσουμε εμεις..! 😛

Θα το σκίσω το SoS! Βρήκαι και κάτι αλλα βιντεάκια πιο slow motion γιατο ο Σταρόβας το κοπανάει στα αυτιά... 😞 αλλα τουλάχιστον ειναι ελληνικά γμτ, Ντο Σολ, Σι, Σι μπεμόλ... *Με το παίξιμο με τα δάχτυλα νοστάλγησα την ταστιέρα της κλασσικής πάλι..

Επεξεργασμένο από nmagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπεμόλ... πόσο καιρό είχα να το ακούσω... Ο πατέρας μου το λεγε έτσι! Εγώ τώρα κάνω κάτι μαθηματάκια και τα χω μάθει όλα στα αγγλικά... Εσύ με την εμπειρία της κλασσικής δε θα δυσκολευτείς με τα δάχτυλα. Ίσα ίσα που μπορεί να σου βγαίνει και πιο φυσικά. Εγώ τι να πω που έκανα 6 χρόνια μπουζούκι? Κάθε φορά καταλήγω να παίζω ταξίμια με hammer-ons αλα μπουζουκιού...

 

Το πάμε λίγο off-topic με τη συζήτηση της Microsoft - αλλά, είναι πολύ σημαντική και ιδιαίτερα σοβαρή κίνηση. Δε μιλάμε για ένα απλό datacenter που θα μπει το λογότυπο Microsoft. Μιλάμε για το μεγαλύτερο datacenter της Ευρώπης, ένα project δισεκατομμυρίων. Το κάνουν και για την Ελλάδα (ιστορία, πολιτισμός, κτλ), αλλά κυρίως γιατί η Ελλάδα είναι στη μέση του κόσμου, γεωγραφικά. Δε νομίζω να βασιστούν και πολύ στα σημερινά στάνταρ και εγκαταστάσεις της χώρας. Ακούγεται τρομερά μεγάλο πάντως. Εγώ κρατάω μικρό καλάθι, αλλά αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να είναι και "θαυματουργό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα στηριχτουν σε τιποτα παλιο εννοείται, αλλα όλα τα άλλα είναι οσα ξέρει ο δημοσιογραφος ή όσα θέλουν να ξέρει. ΕΝτάξει εχουν κι αλλα σε Ιρλανδία, αυτα ειναι τα πιο μεγάλα , όλη η Microsoft ήταν στην Ιρλανδία.. Μετά Γερμανία Ολλανδία, καπου που μου διαφεύγει επίσης ακόμα, αλλα φτιάχνονται και αλλα 3 αυτή τη στιγμή σε Ισπανία, Ιταλία και Πολωνία. Η πολωνία έχει επίσης όλα τα service των κινητων της Ευρώπης, αντε σχεδον ολα να πω για να μην με πουν υπερβολικό. Και λαπτοπς και Hp και τα πάντα όλα επίσης. Αν θα πάρουμε εδώ μικρό κομμάτι της Πολωνίας μόνο , εγώ πάλι θα είμαι ΠΟΛΎ ευχαριστημένος.
Λες βρε φίλε;

Επεξεργασμένο από nmagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου