Προς το περιεχόμενο

ΣΠΑΣΙMΟ ΛΕΒΙΕ ΤΡΕΜΟΛΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι καλησπερα. Εχω μια fenser player stratocaster και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Εδω και καποιες μερες δυσκολευομουν να βγαλω το τρεμολο ωσπου μια μερα ενω ξεβιδωνα  εσπασε με αποτελεσμα ενα μικρο μερος του λεβιε[περιπου το 1/3 απο τις βολτες που βιδωνε} εμεινε μεσα. Πηρα στο νακα κ μ παν οτι πρεπει να το στειλω στν αθηνα[μενω πατρα] και κατι αλλα οτι μπορει να χρειαστει να μ αλλαξουν ολο τρεμολο και να μ βαλλουν το αντιστοιχο καινουριο κτλ. μιλησα και με ενα γνωστο κ μ ειπε οτι αν καταφερω και βγαλλω το κομματι απλα θα χρειαστω ενα λεβιε. Ξερει καποιος αν μπορω καπως να το βγαλλω απο μεσα ή καποιον τεχνικο στην πατρα. Επισης σε περιπτωση που το τρεμολο δεν διορθωνεται ειναι καλυτερο να βαλλω το ιδιο της fender που εχει γυρω στα 60ε ή ειναι προτιμοτερο να δωσω κατι παραπανω και να κανω μια σχετικη αναβαθμιση. Ευχαριστω και αναμενω βοηθεια σας.

Επεξεργασμένο από RoryPatras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει σφηνωσει ...αφου δυσκολευτικες να βγαλεις το τρεμολο

Μια λυση ειναι να τρυπησειςτην βιδα με ενα μικροτερο τρυπανι ,(καλο ειναι να βρεις ενα αριστερο τρυπανι 

το πιθανοτερο να βγει με το τρυπημα) ,αλλιως  αφου γινει η τρυπα βαζεις ενα κλειδι αλεν λιγο χτυπητα και μετα ξεβιδωνεις

Αν δεν τα καταφερεις στειλε μηνυμα να στο βγαλω εγω και εγω απο πατρα ειμαι🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, rockhead said:

εχει σφηνωσει ...αφου δυσκολευτικες να βγαλεις το τρεμολο

Μια λυση ειναι να τρυπησειςτην βιδα με ενα μικροτερο τρυπανι ,(καλο ειναι να βρεις ενα αριστερο τρυπανι 

το πιθανοτερο να βγει με το τρυπημα) ,αλλιως  αφου γινει η τρυπα βαζεις ενα κλειδι αλεν λιγο χτυπητα και μετα ξεβιδωνεις

Αν δεν τα καταφερεις στειλε μηνυμα να στο βγαλω εγω και εγω απο πατρα ειμαι🙂

 

ακριβως αυτο, screw extractor λέγεται αν θελει να το ψάξει ο φίλος σε κανα ebay.

18 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Μπορείς βέβαια να βάλεις δυνατή κόλλα στο σπασμένο τρέμολο και να το κολλήσεις και σιγά σιγά να το φέρεις βόλτα 😄

 

για πες και το όνομα αυτης... CyA (logo), εποξικές, μεθυλμεθακρυλικες, πολυουρεθανικες δεν φτουραν σε τέτοιες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

uhu

 

ε είναι κ είναι ας δοκιμάσει και με σελοτέιπ δεν ξέρεις τι γίνεται, και αμα δεν πιάσει με masking tape 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To stock tremolo  των ΜΙΜ Fender είναι αγιοβασιλιατικο.

Αν θες κάτι δραματικά καλύτερο χωρίς να καταξοδευτεις πάρε ένα Wilkinson με ss block

 

Αν έχεις 2 point αυτό (αν η κιθάρα σου είναι classic player) είναι σούπερ

 

https://www.ebay.co.uk/itm/142382684979

 

Αν έχεις classic (με six point trem) αυτό

 

https://www.ebay.com/itm/154079485528

 

Όπως πάντα θα ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ το string spacing για να βεβαιωθείς ότι ταιριάζει στην κιθάρα σου

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου