Προς το περιεχόμενο

Νέο άλμπουμ Blue Oyster Cult: The Symbol Remains


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MGs είπε

Χάλια μάυρα.Παναγία μου μια παρωδία.Τι είναι αυτή η Emmental μισοφαγωμένη κιθάρα που κρατάει?Ρε σίγουρα δεν είναι οι monty python?

Το κομμάτι το άκουσες ή μπα;

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου άρεσε πολύ ό,τι άκουσα έως τώρα, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα biased μιας και δεν είμαι hardcore φαν τους.

 

Επίσης μου άρεσε πολύ η προσθήκη του ''νέου'' κιθαρίστα (αν και πρέπει να είναι στην μπάντα αρκετά χρόνια), που δίνει ωραίο μοντέρνο ύφος στο lead κιθαριστικό κομμάτι (και όχι μόνο). Αλλά φυσικά και ο Buck κεντάει στην κιθάρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Haris said:

Το κομμάτι το άκουσες ή μπα;

Δυστηχώς και δεν το χειρότερο ειναι οτι είδα και το βίντεοκλιπ και άκουσα και τον στίχο."Είμαι γω που σε πέρνω τηλέφωνο,που μου λείπεις και ψάχνω διέξοδο" μου θύμισε.Αν προσέξεις τον νέο κιθαρίστα 2 πράγματα ειναι ξεκάθαρα.Το ότι αυτός και η κιθάρα μοιάζουν 2 αταίριαστα πράγματα και το σόλο γίνετε σε ρυθμό reggae γιατί βάζω στοίχημα, οτι σόλο σε rock αυτός,δεν μπορεί να παίξει.Εκανα γέλια στο σόλο,μπρος πίσω τον πήγαινα ετσι που έκανε,το στομάχι μου με έπιασε σε μια φάση απο τα γέλια.Το δέ βίντεοκλιπ,αυτός που το έφτιαξε πρέπει πρώτα να τύπωσε επαγγελματικές κάρτες και με το που έσκασε ο πρώτος πελάτης,(δηλαδή οι BOC),πήγε και έκανε έναρξη στην εφορία.Τι να πώ,τί να μου αρέσει?Σαν κακοπαιγμένο BON JOVI είναι.Οταν διαχωρίσετε την ιστορία και τον συναισθηματισμό με την αντικειμενικότητα θα καταλήξετε στο ίδιο.Πάλι τους αγαπάω όμως.Αλλα όπως τους θυμάμε εγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, MGs said:

Τι να πώ,τί να μου αρέσει?Σαν κακοπαιγμένο BON JOVI είναι.

 

 

Μα έτσι κι αλλιώς οι BOC είχαν έναν εμπορικό αμερικανικό ήχο πάντα.

Δεν ξέρω αν ήταν καλοπαιγμένος ή κακοπαιγμένος ήχος αλλά αυτό ήταν.

Ακόμα και η κομματάρα που έβαλες, αυτό ήταν.

Από την άλλη οι BON JOVI ήταν πολύ πιο rock 'n' roll μπάντα, με πολύ πιο bluesy ήχο και ριφφς.

 

Πάντα κατά την γνώμη μου οι BOC ήταν πιο κοντά σε BOSTON, TOTO, REO, πιο AOR δηλαδή μπάντες (with a twist).

 

Το riff του καινούριου κομματιού πάντως ΣΚΟΤΩ χαλαρά.

 

Αυτοί ήταν οι BOC για μένα ....

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανέβασες ένα απο τα κομμάτια που δεν ακούω ποτέ μόνο μια φορά.Το Godzilla.Το οποίο,εγώ τουλάχιστων,ποτέ δεν άκουσα σαν εμπορικό αμερικάνικο.

Αλλά ακόμη και στα εμπορικά τους,όπως αναφέρεις,ασκούσαν επιρροή.Έκαναν αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν και άλλοι, με μεγαλύτερη φαντασία και καλύτερα.Τώρα ακούγονται σαν να προσπαθούν να κάνουν κάτι,που κάποιοι άλλοι έχουν κάνει πολυ πριν, καλύτερα απο αυτούς.Και οι ίδιοι ακόμη.

Κανένα πρόβλημα βέβαια.Και ούτε στα μάτια μου έπεσαν,αρκετά έδωσαν,χαβαλέ κάνουν οι άνθρωποι και το ψώνιο τους.Μέσα,μαζί τους.

Αυτο που μου μοιάζει παράξενο ειναι το να ακούω τις κιθάρες που λάτρευα σε αυτούς,με τα τελευταία, και να λέω οτι πάντα έτσι ήταν,οτι ακούω riff και solo και άλλα τέτοια.Σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κομμάτι , αλλά δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό . Θα συμφωνήσω ότι το opening riff είναι εξαιρετικό και πιασαρικο 

 

Πάντως τα τελευταία χρόνια , βγαίνουν αρκετές μπάντες που είναι heavily inspired από BOC με πρώτους και καλύτερους μάλλον τους Ghost ( δεν μ' αρέσουν αλλά η επιρροή είναι παραπάνω από εμφανής ) . Χθες ή προχθες ποσταρα στο θρεντ " τι ακούτε ; " και ένα φετινό δισκάκι από μπάντα που μας τα λέει επίσης πολύ καλά και το λάτρεψα αμέσως 

 

Θέλω να καταλήξω , πως κατά τη γνώμη μου αυτές οι μπάντες έχουν περισσότερο ενδιαφέρον πλέον ακόμα από τους ίδιους κρίνοντας από το αποπάνω δείγμα και αξίζουν μια αυτιά  . Εννοείται θα ακουστεί και ο δίσκος για πιο σοβαρή άποψη μιας και το να πέφτω έξω είναι αρκετά πιθανό 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Ωραίο το κομμάτι , αλλά δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό . Θα συμφωνήσω ότι το opening riff είναι εξαιρετικό και πιασαρικο 

 

Πάντως τα τελευταία χρόνια , βγαίνουν αρκετές μπάντες που είναι heavily inspired από BOC με πρώτους και καλύτερους μάλλον τους Ghost ( δεν μ' αρέσουν αλλά η επιρροή είναι παραπάνω από εμφανής ) . Χθες ή προχθες ποσταρα στο θρεντ " τι ακούτε ; " και ένα φετινό δισκάκι από μπάντα που μας τα λέει επίσης πολύ καλά και το λάτρεψα αμέσως 

 

Θέλω να καταλήξω , πως κατά τη γνώμη μου αυτές οι μπάντες έχουν περισσότερο ενδιαφέρον πλέον ακόμα από τους ίδιουςic κρίνοντας από το αποπάνω δείγμα του και αξίζουν μια αυτιά  . Εννοείται θα ακουστεί και ο δίσκος για πιο σοβαρή άποψη μιας και το να πέφτω έξω είναι αρκετά πιθανό 

 

Να μια αντικειμενική άποψη, που αξίζει προσοχής.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Haris είπε

Το κομμάτι το άκουσες ή μπα;

 

 

Είναι πΣηφιακο ,δεν ακούει τετΓια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε πα να λέτε όλοι.
Οι BOC είναι ό,τι καλύτερο έχει βγάλει η δυτική μουσική την τελευταία χιλιετία.
Το χειρότερο άλμπουμ τους είναι καλύτερο από όλη τη δισκογραφία των Stones, των Beatles, του Elvis, του Springsteen, του Μπαχ, του Μότσαρτ και του άλλου του Γερμανού, του Λούντβιχ-πώς-τον-λένε, μαζί.
Και μια κλανιά να ηχογραφήσουν, αριστούργημα θα είναι.
Κολλημένοι, ε κολλημένοι! 😆

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου