Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή drum monitor speakers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!Θα μπω απευθείας στο θέμα!Ψάχνω για monitor και το budget είναι μέχρι 350euro.

Έλεγα για το roland pm 100 αλλα μιας και είμαι τελείως αρχάριος και άσχετος ας μου προτείνετε οι ποιο έμπειροι!

Η χρήση είναι καθαρά για μελέτη στο σπίτι και το drum set που εχω πάρει είναι roland.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα μπορείς να βρείς κάποιο active stage monitor με αντίστοιχα χαρακτηριστικά (80w, 10" μεγάφωνο) ή και μεγαλύτερα, αρκετά φτηνότερα. Όμως η ποιότητα κατασκευής, η πιστότητα και η ευκολία που σου προσφέρει το PM100 είναι σε άλλο επίπεδο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yameth είπε

Σίγουρα μπορείς να βρείς κάποιο active stage monitor με αντίστοιχα χαρακτηριστικά (80w, 10" μεγάφωνο) ή και μεγαλύτερα, αρκετά φτηνότερα. Όμως η ποιότητα κατασκευής, η πιστότητα και η ευκολία που σου προσφέρει το PM100 είναι σε άλλο επίπεδο.

Σευχαριστώ για την απάντηση φιλε.Απλα μπερδεύτηκα λίγο μου προτείνεις να ψάξω για κάποιο άλλο ηχείο active stage monitor η να πάρω το roland?? Τα 80w είναι λίγα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να πας σε Roland επειδή το ντραμ σετ είναι Roland υπάρχουν και άλλες λύσεις σε αυτά τα χρήματα πχ αυτό https://www.thomann.de/gr/ld_systems_dave_8_xs.htm

 

εγώ θα προτιμούσα ένα μόνιτορ δορυφόρων σε βάσεις με sub σε σωστή τοποθέτηση παρά ένα ηχείο αυτόνομο το οποίο δεν μπορεί να βγάλει και στερεο ήχο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 15/10/2020 στις 12:28 ΜΜ, Nikolas Daskalakis είπε

Σευχαριστώ για την απάντηση φιλε.Απλα μπερδεύτηκα λίγο μου προτείνεις να ψάξω για κάποιο άλλο ηχείο active stage monitor η να πάρω το roland?? Τα 80w είναι λίγα;;

 

Σου είπα πως έχεις τη σίγουρη λύση στο Roland.

Μπορείς όμως αν ψάξεις εναλλακτικές λύσεις που ισως είναι φτηνότερες ή σε βολέψουν εσένα προσωπικά καλύτερα, όπως πχ αυτο που σου πρότεινε ο stavros_d80 που απευθύνεται σε d.j.

Απο εκει και πέρα ειτε θα κάνεις μια βολτα στα μαγαζιά να ακούσεις και να κρίνεις, είτε θα πας στο σίγουρο κατευθείαν.

Φυσικά μπορείς να παρεις και το μεγαλύτερο μοντέλο αν νομίζεις πως θες περισσότερη ένταση αλλά αυτο είναι πολύ υποκειμενικό θέμα. Αν παίζεις σπίτι σου είναι αρκετό αλλά αν παίζεις metal και το θες σε συναυλία μπορει να χρησιμεύσει μονο σαν monitor δίπλα σου.

 

Άλλες εναλλακτικές είναι:

https://www.thomann.de/gr/behringer_f1320d_monitor.htm

https://www.thomann.de/gr/mackie_srm_450_v3.htm

για μεγαλύτερη ένταση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!Τελικά πήρα το roland!Είναι σούπερ αλλα σίγουρα θα χρειαστώ ακόμα ένα για στέρεο ηχώ!!!

 

20201016_195600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου