Προς το περιεχόμενο

Are Vintage Pedals Better?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Σιγά μην είναι

 

Και συν τοις άλλοις έχουν και το πρόβλημα ότι αρκετά από αυτά είτε εχουν δικό τους τροφοδοτικό είτε δεν έχουν καν υποδοχή για 9V όποτε πρεπει να τα κάνεις μοντα για να τα κουμπώσεις σε πεταλιερα αν δεν θελεις να χρησιμοποιήσεις μπαταρία...

 

Παρόλα αυτά εγώ το ψήνω την ιδέα ενός vintage pedalboard (για συλλεκτικους σκοπούς, για κανονική χρήση έχω άλλη...). Απλά θέλει μπάτζετ κάνα - ενάμιση χιλιάρικο για να είναι πλήρης το pedalboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lord_Goumis είπε

συν τοις άλλοις έχουν και το πρόβλημα

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα τρισαΘλια buffer η bypass systems (πλην των Boss που είναι μια χαρά)... ειδικά παλιά Rat, Dunlop,MXR,EH... είναι καταστροφή...

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα τρισαΘλια buffer η bypass systems (πλην των Boss που είναι μια χαρά)... ειδικά παλιά Rat, Dunlop,MXR,EH... είναι καταστροφή...

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα τρισαΘλια buffer η bypass systems (πλην των Boss που είναι μια χαρά)... ειδικά παλιά Rat, Dunlop,MXR,EH... είναι καταστροφή...

Είχα βρει στο Malmo ένα original MXR Distortion+, script logo σε καλή κατάσταση (ένα καλωδιάκι χρειάστηκε να κολλήσω) το οποίο όταν έπαιζε on ήταν καταπληκτικό και στο bypass δράμα.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Είχα βρει στο Malmo ένα original MXR Distortion+, script logo σε καλή κατάσταση (ένα καλωδιάκι χρειάστηκε να κολλήσω) το οποίο όταν έπαιζε on ήταν καταπληκτικό και στο bypass δράμα.

 

Τα MXR είναι ότι χειρότερο... ειδικά τα 70s + 80s

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Τα MXR είναι ότι χειρότερο... ειδικά τα 70s + 80s

 

Α ωραία, γιατί έχω ήδη ένα MXR τέλη 70's-αρχές 80's και έλεγα να το πλαισιώσω με άλλα πετάλια της MXR (πχ το distortion +, της ίδιας ηλικίας 😛)

 

Τα buffer πετάλια είναι για να βελτιώνουν τέτοιες καταστάσεις?

 

Πάντως επί του θέματος, όντως τα καινούργια πετάλια όχι απλά δεν παίζουν χειρότερα, αλλά ίσως είναι και καλύτερα (στην λειτουργικότητα κυρίως, τροφοδοτικό, καλύτερο buffer-bypass κτλ κτλ) από τα παλιά, τουλάχιστον έτσι φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

buffer πετάλια είναι για να βελτιώνουν τέτοιες καταστάσεις

 

Υπάρχουν πετάλια με ΚΑΛΑ buffer (π.χ. Boss,Truetone ) και πετάλια με μέτρια/κακά buffer /bypass...

Τέλος υπάρχουν τα true bypass πετάλια που δεν έχουν buffer και που δεν επηρεάζουν το σήμα της κιθάρας αλλά ούτε το ενισχύουν ώστε να "επιβιώνει" μέσα από μακριά καλώδια και συνδέσεις.

 

Ένα δύο buffered pedals χρειάζονται κατά τη γνώμη μου πάντα, σίγουρα στην αρχή και το τέλος της αλυσίδας και αν αυτή είναι μεγάλη και στη μέση.

 

Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις ότι αν έχεις ένα πετάλι ΟΝ λειτουργεί αυτόματα σαν buffer οπότε αν έχεις κάποιο πετάλι μόνιμα ανοιχτό λειτουργεί σαν τέτοιο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

Υπάρχουν πετάλια με ΚΑΛΑ buffer (π.χ. Boss,Truetone )

 

Συγνώμη που δεν έγινα κατανοητός

 

Εννοούσα πετάλια που είναι μόνο γι'αυτό, δηλαδή buffer πετάλια που βοηθούν στο να μην χάνει ''ισχύ'' το σήμα

 

Για παράδειγμα

https://www.thomann.de/gr/jhs_pedals_little_black_buffer.htm?glp=1&gclid=EAIaIQobChMI-8vBgv-97AIVFuR3Ch33lAiZEAQYAyABEgLWXfD_BwE

 

Η πεταλιέρα που σκέφτομαι να φτιάξω, με παλιά πετάλια, ίσως χρειαστεί κάτι τέτοιο?

Θέλω να βάλω κάνα 80'ς tubescreamer (πανάκριβα αλλά ψήνω έναν γνωστό μου να μου που το δίνει σχεδόν τζάμπα), κάνα παλιό Dunlop Cry baby, και κάνα παλιό boss dd2....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου