Προς το περιεχόμενο

Firewire to Usb...


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έρχεται η ώρα να αλλάξω υπολογιστή και ο "παλιός" θα πάει για τη μουσική. Το πρόβλημά μου είναι η κάρτα ήχου που έχω.

...Ξαναρχίζω...Έχω μία κάρτα ήχου Motu Ultarlite μία γενιά πριν την Ubrid. Έχει λοιπόν μία έξοδο firewire. Έχει αλλάξει με επιτυχία αρκετούς υπολογιστές Μacintosh (από G3 που ξεκίνησε, σε πύργο Intel που είναι τώρα). Ο καινούργιος Mac (που θα πάρω) και ο Mac που ήδη έχω, έχουν USB3 και Thunderbolt. Υπάρχει άραγε (επιτυχημένος, λειτουργικός και δοκιμασμένος) αντάπτορας από firewire σε usb ή firewire σε thunderbolt?

Θα παρακαλούσα να μην έχω συμβουλές για αγορά καινούργιας κάρτας...μην παίζετε με το πόνο του άλλου....

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να υπάρχουν επίσημοι αντάπτορες από την Apple, αλλά φαίνεται να έχουν και την αντίστοιχη τιμή, και μάλλον χρειάζεσαι και τους δύο. Αυτό το βίντεο ίσως σε κατατοπίσει:

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Άλεξ...αυτά τα έχω δεί. Αυτό που ψάχνω είναι ένα "παθόντα" γιατί το μόνο που με απασχολεί με αυτά τα μαραφέτια είναι κάποιο πιθανο latency...όχι ότι έχω δείποτέ με τα macs κάποιο....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Marathon, κάποια στιγμή με είχε απασχολήσει και εμένα το θέμα.

Συγκεκριμένα, είχα μια M-Audio Profire 610i και ήθελα  να την ''κουμπώσω'' σε pc που δεν είχε θύρα firewire.

Όσο και αν έψαξα στο ιντερνετ, στο youtube και όπου και αν ρώτησα, δε βρήκα λύση. Κάποιοι μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα γίνουμε εξουσία θα υππχρεωσουμε τους κατασκευαστές να υποστηρίζουν στις νέες μητρικές το firewire ξανά. 

 Μέχρι και η Intel θα κρατάει το νέο Socket 10 χρόνια. 

 Και θα επιδοτούμενα τις αναβαθμίσεις των πολιτών. 

 Το τρίτο δεν το υποσχόμαστε άμεσα αλλά τα άλλα δύο, είναι δέσμευση. 

 Είπα την κρυαδα μου, καλημέρα. 

 Χαχαχαχαχα 

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 ώρες πριν, marathon είπε

Αυτό που ψάχνω είναι ένα "παθόντα" γιατί το μόνο που με απασχολεί με αυτά τα μαραφέτια είναι κάποιο πιθανο latency

 

συνγέροντα έμπλεξες... δυστυχώς όταν μιλάμε για αντάπτορα, για να είναι πλήρως αξιοποιήσιμη η οποιαδήποτε μαρτυρία του οποιαδήποτε "παθόντα" (ειδικά σε ότι έχει να κάνει και με την απαραίτητη σταθερότητα) πρέπει να αφορά πανομοιότυπο σετάπ...

 

δεν κατέω πράμα από mac (μια και η τελευταία μου συνύπαρξη με δαύτους  χάνεται στα βάθη των 90s) αλλά η ταπεινή μου γνώμη (αν πρόκειται για desktop), είναι να αναζητήσεις μια πιθανή λύση σε συμβατή PCI Express που αν υπάρχει θα αποτελεί σχετικό σιγουράκι ως προς τα ενδεχόμενα προβλήματα...

 

καλή τύχη...😘

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, npap said:

 

πιθανή λύση σε συμβατή PCI Express που αν υπάρχει θα αποτελεί σχετικό σιγουράκι ως προς τα ενδεχόμενα προβλήματα...

 

 

 

Μια απλή PCI δεν κάνει?

Ρωτάω γιατί στο pc μου (παλαιολιθικής εποχής) με μια τέτοια κάνω την δουλειά μου.

Δεν ξέρω όμως τι παίζει με τα νέα πισιά, και ειδικά με τα Mac

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γέροντες...αλλά PCI σε MAC? Oι μόνες τέτοιου τύπου που είχα δεί ήταν κάτι accelerator (που πήγαν άπατες) το '90 και κάτι ειδικές της AVID εαν θυμάμαι καλά. Υπάρχουν Pci για Macs? Χωράνε στα Imacs? Γιατί εαν μιλάμε για τους πύργους...καλύτερα να πάρω μία καινούργια Motu...Μάλλον θα ρωτήσω κατευθείαν τη Motu!!! Thanks guys

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρίξε μια ματιά και σε αυτούνο που μου σφυρίξανε ως πιθανότητα... είναι ακριβούτσικο (για pc) αλλά σα πέρα στο mac kingdom είσθε large στας τιμάς αναλογικά...😎

 

hero_helios.jpg

 

https://eshop.macsales.com/shop/Thunderbolt/PCIe_Chassis/Mercury_Helios

 

 

Στις 19/10/2020 στις 6:29 ΜΜ, marathon είπε

Θα παρακαλούσα να μην έχω συμβουλές για αγορά καινούργιας κάρτας...μην παίζετε με το πόνο του άλλου....

 

ε μας προκαλιείς και συ... 😛

 

στα σοβαρά τώρα, σε καταλαβαίνω, αλλά ίσως πρέπει να μπεις στην διαδικασία να πουλήσεις την Ultarlite τώρα που (ίσως ακόμα) πουλιέται και να την αντικαταστήσεις πριν σου ξεμείνει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, npap said:

σε καταλαβαίνω, αλλά ίσως πρέπει να μπεις στην διαδικασία να πουλήσεις την Ultarlite τώρα που (ίσως ακόμα) πουλιέται και να την αντικαταστήσεις πριν σου ξεμείνει...

Mα ποιός θα την έπαιρνε και δεν θα είχε το ίδιο πρόβλημα με μένα?...και δεν μπορώ τις κατάρες!!!

Επειδή έχω και άλλα μουσικά Mac (γίγαντες που δουλεύουν μια χαρά) παλιάς τεχνολογίας με software που δεν ξαναβρίσκω πια...με βλέπω να βάζω εκεί την παλιά motu (που εκεί ήταν) και να πάω να πάρω μία νέα ubrid να ησυχάσω. Να πω την αλήθεια...την είχα αγοράσει το 2003, τα έβγαλε τα λεφτά της!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου