Προς το περιεχόμενο

Γνωριμία με τον TC Electronic BAM 200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ενδιαφέρουσες κουβέντες για ενισχυτές και άλλα ωραία είχαμε χτες το βράδυ με τον Mr.  @panorios στη χασιέντα μου.

 

panorios testing tc amp

 

Δοκιμάσαμε το νεο του απόκτημα, TC Electronic BAM 200 πάνω στην 1x12 καμπίνα Mesa Boogie του Lonestar.

Μόνο του αρχικά, σε συνδυασμό με τον Kemper (για τον οποίο και τον πήρε) και με αναφορές στον Lonestar Special.

Εγω ενθουσιάστηκα με τον μικρούλη, όπως και ο ιδιοκτήτης που ψάχνει πλέον καμπίνα.

Μισό κιλό και 200 watt class D, στα 140 ευρώ!

Τόσο κάνουν οι μισές λάμπες του Lonestar.

Μπορεί να είναι για μπάσο αλλά με μια πεταλιέρα ή ένα Kemper μπροστά είναι just what the doctor ordered.

Ελαφρύς, δυνατός και πεντακάθαρος.

Τα καθαρά του στις εντάσεις που τον δοκιμάσαμε δεν ζήλεψαν τίποτα απο του Boogie.

Εγω θα τον χρησιμοποιούσα και σκέτο μιας και τελευταία παίζω περισσότερο χωρίς παραμόρφωση αλλά όταν το έβαλα με την  Boss ME-70, το λίγο γρέζι και το βάθος έκατσαν πολύ καλά.

Πραγματικό το δίλημμα για μένα. Να παραγγείλω λάμπες που χρειάζομαι ή τον TC και βλέπουμε;

Λέμε να κάνουμε κι ένα βιντεο την επόμενη φορά.

 

bam200.png.e82fa3a4d07caee6571da53601aab136.png

 

  • Like 9

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μ'αρέσετε και γιατί έχετε ανοιχτά μυαλά. Μπράβο, να το ξανακάνετε και εννοείται με κλιψ! 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό τώρα ψάχνομαι για ένα τελικό για το Kemper.

 

Επιλογες τύπου Matrix GT1000FX ή GT800FX ή ακόμα και σε pedal μορφή Seymour Duncan Powerstage είναι αρκετά τσιμπημένες σε τιμή. 

 

Αυτή την επιλογή δεν την είχα σκεφτεί, απλά έχω ενδοιασμούς λόγω του ότι προορίζεται για μπάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αυτά τα compact μαραφέτια, κανονικά θα έπρεπε να τα δίνουν δωρεάν με ιατρική συνταγή από ορθοπεδικό....

 

Εγώ έχω ένα Vox MV50 Clean και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Βέβαια το κακό με όλα αυτά τα <200 ευρώ μαραφέτια είναι ότι το DI τους είναι τραγικό (τουλάχιστον για κιθάρα, όχι απαραίτητα για μπάσο), και χρειάζεται οπωσδήποτε καμπίνα, αλλά και πάλι είναι μεγάλη διευκόλυνση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
9 ώρες πριν, mpamps είπε

Αυτή την επιλογή δεν την είχα σκεφτεί, απλά έχω ενδοιασμούς λόγω του ότι προορίζεται για μπάσο. 

Ενας ολοκληρωμένος ενισχυτής αποτελείται απο 2 μέρη:

  1. το τελικό στάδιο που προσφέρει την ενίσχυση και διαθέτει συνήθως ένα on/off διακόπτη ή και ένα passive volume.
  2. την προενίσχυση, που είναι το equalizer, το gain και όποιο εφέ π.χ. reverb

Οταν διαθετεις έναν Kemper ή μια πεταλιέρα Boss σαν τη δική μου π.χ. έχεις μια προενίσχυση. Την οποία συνδέεις σε ένα τελικό ενισχυτή για να μπορείς να την ακούσεις.

Στον BAM 200 η onboard προενισχυση (το EQ) αφορά συχνότητες που επιρεάζουν το μπάσο καλύτερα αλλά ο τελικός κάνει για όλα. Αρα αν βαλεις τα πριμα, μπασα στη μέση και ρυθμίζεις την ένταση απο το master, ολα τα υπόλοιπα κιθαριστικά EQ distortion κι εφέ τα ρυθμίζεις στον προενισχυτή σου, δηλαδή τον Kemper ή τα πεταλάκια σου.

9 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Βέβαια το κακό με όλα αυτά τα <200 ευρώ μαραφέτια είναι ότι το DI τους είναι τραγικό (τουλάχιστον για κιθάρα, όχι απαραίτητα για μπάσο), και χρειάζεται οπωσδήποτε καμπίνα, αλλά και πάλι είναι μεγάλη διευκόλυνση.

Το DI τους ίσως δεν έχει speaker simulator και γι αυτό δεν σου αρέσει. Αν έβαζες όμως ένα Kemper ή μια πεταλιέρα μπροστά θα είχες ότι καμπίνα θέλεις και αυτόματα θα διορθωνόταν και ο ήχος του DI.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι πολύ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο, για δύο λόγους κυρίως:

1. Βάρος σε συνδυασμό με ένσταση, πραγματικά παίζεις οπουδήποτε, γιατί να κουβαλάω τον λαμπάτο μου των 20+ κιλών για να χρησιμοποιήσω το καθαρό του κανάλι (παίρνω τα γκάζια απο πετάλι

2. Για κάποιο λόγο όταν κουμπώνω το pedalboard σε ενισχυτή μπάσου νιώθω ότι το treble επηρεάζει πιο σωστά τα πρίμα της κιθάρας: Ένας ενισχυτής κιθάρας έχει το treble pot ρυθμισμένο στα 18Κhz (τυχαίο νούμερο - ποικίλει από ενισχυτη σε ενισχυτή αλλά σε κάθε περίπτωση είναι υψηλό) αν το χαμηλώσεις χάνεις εκτός από πρίμα και σε διαύγεια. Με έναν ενισχυτή μπάσου το treble είναι στα 8Κhz, οπότε με αυτό από τη μία κόβεις τα πρίμα αλλά διατηρείς τις πολύ υψηλές συχνότητες 18-24Khz που δίνουν τη διαύγεια στον ήχο της κιθάρας (αυτο που συνήθως κάνει το presence στους ενισχυτές κιθάρας).

 

Οι γνώστες ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος σε κάτι τεχνικό!

 

Οπότε καταλήγω ότι ψήνομαι να το δοκιμάσω!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
22 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι πολύ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο, για δύο λόγους κυρίως:

1. Βάρος σε συνδυασμό με ένσταση, πραγματικά παίζεις οπουδήποτε, γιατί να κουβαλάω τον λαμπάτο μου των 20+ κιλών για να χρησιμοποιήσω το καθαρό του κανάλι (παίρνω τα γκάζια απο πετάλι

2. Για κάποιο λόγο όταν κουμπώνω το pedalboard σε ενισχυτή μπάσου νιώθω ότι το treble επηρεάζει πιο σωστά τα πρίμα της κιθάρας: Ένας ενισχυτής κιθάρας έχει το treble pot ρυθμισμένο στα 18Κhz (τυχαίο νούμερο - ποικίλει από ενισχυτη σε ενισχυτή αλλά σε κάθε περίπτωση είναι υψηλό) αν το χαμηλώσεις χάνεις εκτός από πρίμα και σε διαύγεια. Με έναν ενισχυτή μπάσου το treble είναι στα 8Κhz, οπότε με αυτό από τη μία κόβεις τα πρίμα αλλά διατηρείς τις πολύ υψηλές συχνότητες 18-24Khz που δίνουν τη διαύγεια στον ήχο της κιθάρας (αυτο που συνήθως κάνει το presence στους ενισχυτές κιθάρας).

 

Οι γνώστες ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος σε κάτι τεχνικό!

 

Οπότε καταλήγω ότι ψήνομαι να το δοκιμάσω!

Δεν πειράζει καθόλου να πειραματίζεσαι με το equalizer.

Ετσι όπως τα λες είναι πάνω - κάτω αν λάβεις υπ' όψη πως ο τελικός δεν διαφέρει καθόλου σε κάθε υλοποίηση. Μονο η προενίσχυση διαφέρει. Αν σου κάνουν εσένα και ακους διαφορές παίζοντας με τα equalizer που έχουν ορισθεί να επιρεάζουν τις περιοχές που αφορουν το μπάσο, όλα είναι μια χαρά.

Εξ άλλου έχουμε και το παράδειγμα του all time classic, Fender Bassman που ενω ήταν σχεδιασμένος για μπάσο, έκανε καριέρα στους κιθαρίστες.

 

Επίσης η παραπάνω σειρά της TC Electronic έχει μοντέλα με περισσότερα watt αν δεν αρκουν τα 200.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

Επίσης η παραπάνω σειρά της TC Electronic έχει μοντέλα με περισσότερα watt αν δεν αρκουν τα 200.

Για να κατέβει η τζαμαρία του απέναντι. 

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yameth είπε

Το DI τους ίσως δεν έχει speaker simulator και γι αυτό δεν σου αρέσει. Αν έβαζες όμως ένα Kemper ή μια πεταλιέρα μπροστά θα είχες ότι καμπίνα θέλεις και αυτόματα θα διορθωνόταν και ο ήχος του DI.

 

Έχει speaker emulator, αλλά είναι της πλάκας. Γενικά για αξιοπρεπές speaker emulator πρέπει να πέσει χρήμα... πχ  Kember.

 

5 ώρες πριν, Miltos23 είπε

1. Βάρος σε συνδυασμό με ένσταση, πραγματικά παίζεις οπουδήποτε, γιατί να κουβαλάω τον λαμπάτο μου των 20+ κιλών για να χρησιμοποιήσω το καθαρό του κανάλι (παίρνω τα γκάζια απο πετάλι

 

Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις και το VOX MV50 Clean. Έχει fender-voicing και όχι τόσο Vox, και είναι πεντακάθαρο σε ένταση λάιβ (ειδικά με single coils, αλλά και με humbuckers θα έχεις καθαρό ήχο αν χρησιμοποιείς καμπίνα με 12άρι), γεγονός που το κάνει πολύ καλή πλατφόρμα για πετάλια.

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου