Προς το περιεχόμενο

Άτμισμα και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά , λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας, πρόσφατα (μόλις πριν 10 μέρες) άρχισα το άτμισμα.

Έχω ρίξει τα τσιγάρα στα 2 με 5 την ημέρα (από 30 plus).

Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με τα υγρά αναπλήρωσης.

Υπάρχει κανείς ατμιστής εδώ, μπας και με φωτίσει?

Αν υπάρχει ας γράψει "παρών", για να αρχίσω να ρωτάω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζω ότι ενδιαφέρομαι για mtl, έχω τον innokin zlide.

 

Αρχίζω τις ερωτήσεις.

 

 Μπορώ να ατμίσω σκέτα booster νικοτίνης (χωρίς αραίωση σε μηδενική βάση)? Δεν ενδιαφέρομαι για άλατα, μόνο για φυσικό υγρό νικοτίνης.  Σκέφτομαι να πάρω 20mg/ml και 18mg/ml boosterάκια (όχι άλατα όμως) και να τα ατμίζω σκέτα. Γίνεται?

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε καμία περίπτωση, είναι τοξικά ( νομίζω )

 

Η μόνη σωστή χρήση του booster είναι να διαλύεται σε pg/vg και άρωμα . Όχι σκέτο 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Όχι σε καμία περίπτωση, είναι τοξικά ( νομίζω )

 

Η μόνη σωστή χρήση του booster είναι να διαλύεται σε pg/vg και άρωμα . Όχι σκέτο 

 

Εντάξει, αλλά πώς μπορώ να φτιάξω υγρό με 20mg/ml νικοτίνη (όχι άλατα) από την στιγμή που μόνο μπουστεράκια (και όχι υγρό αναπλήρωσης) με 20mg/ml κυκλοφορούν?

Αν τα αραιώσω θα πέσει το ποσοστό νικοτίνης.

Κυκλοφορούν υγρά με 20άρα νικοτίνη (χωρίς άλατα) που ατμίζονται χωρίς διάλυση?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν κάνω έτοιμα υγρά πλέον δεν ξέρω αν υπάρχουν με τόση πολλή νικοτίνη. Πραγματικά τα 20mg/ml είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη ποσότητα

 

Είναι νομίζω πολύ νωρίς για να μπεις σε διαδικασία να φτιάξεις υγρό μόνος σου και δεν πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψει κάποιο της αγοράς.  Ή έστω να στο φτιάχνει ο μαγαζατορας που θα πηγαίνεις 

 

Εγώ αγοραζω ένα μπουκάλι 60ml με 50/50 pg / vg ή 60/40  και νικοτίνη βάζω ένα booster σε ολόκληρο το μπουκάλι. Βγαίνει "3αρα" δλδ 3mg/ml . Οπότε για 20ml νικοτίνης θες 6-7 boosterακια κάτι που ούτε να το σκεφτώ δεν θέλω  😛 και στο χτύπημα στο λαιμό αλλά και οικονομικά δεν συμφέρει

 

 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αυτούς που πρωτοξεκινάνε από το τσιγάρο, θα τους καλύψουν περίπου τα 18-20mg/ml, τουλάχιστον για αρχή.

6άρα και 12άρα φτιάχνεται με μπουστεράκια. 18άρα όμως?

 

Αλλά έτσι κι αλλιώς τα booster, είναι υγρό νικοτίνης διαλυμένο σε ένα μείγμα pg/vg με συγκεκριμένες αναλογίες.

Αν δηλαδή θέλω 70%pg και 30%vg και πάρω 10 booster 10μελα 20(ή 18)mg/ml με 50%pg/50%vg, και 7 booster 10μελα 20(ή 18)mg/ml με 100%pg και τα ενώσω, δεν είμαι εντάξει?

Γιατί πρέπει να προστεθεί κι άλλο μείγμα?

 

Αυτά δεν καταλαβαίνω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πολλά για υγρά τσιγάρων αλλά καταλαβαίνω ότι το booster  είναι διάλυμα νικοτίνης σε διαλύτη pg/vg. Δεν είναι καθαρή νικοτίνη όπως σωστά έχεις καταλάβει.

 

Άρα, ναι, υποθέτω ότι μπορείς να καπνίζεις ένα διάλυμα 18mg/ml. Αν θυμάμαι καλά, υπήρχαν ετοιμα υγρά τέτοιας συγκέντρωσης. 

 

Ούτως ή άλλως η συνολική νικοτίνη που θα σου προσφερθεί εξαρτάται από την ποσοτητα υγρού που θα καταναλώσεις. Με διάλυμα 12mg/ml, αν καπνίσεις 10ml σε μια μέρα θα σου έχουν προσφερθεί 120mg νικοτίνης. Την ίδια ποσότητα νικοτίνης θα παραλαβεις από ένα υγρό 6mg/ml αν ατμισεις 20ml.

 

Δε νομίζω ότι θέλεις τόση νικοτίνη πάντως. Αυτό που σου φταίει είναι η απουσία μπουχτισματος που σου δίνει το φουλ άναλογκ τσιγάρο και λένε ότι "ρυθμίζεται" με καταλληλη αναλογία μεταξύ των διαλυτών pg/vg και κατάλληλη επιλογή αντίστασης και ισχύος του τσιγαρου. Δοκίμασε να κάνεις 12mg και ρυθμισε τα άλλα να δημιουργούν σοβαρό ντουμάνι και θα είσαι οκ.

 

 

Εύχομαι περαστικά 🙂

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το 18άρι είναι πολύ, δοκίμασε μια αραίωση στο 1/3 και αν δεν σε καλύψει ανεβάζεις λίγο PG που ενισχύει το χτύπημα και την τάση. Θα σου πω και σε μήνυμα.

Το σωστό φόρουμ για να ενημερωθείς πάντως είναι αυτό vaping.gr   

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, panorios said:

Ναι, το 18άρι είναι πολύ, δοκίμασε μια αραίωση στο 1/3 και αν δεν σε καλύψει ανεβάζεις λίγο PG που ενισχύει το χτύπημα και την τάση. Θα σου πω και σε μήνυμα.

Το σωστό φόρουμ για να ενημερωθείς πάντως είναι αυτό vaping.gr   

 

Κώστα μου σ' ευχαριστώ.

Έτσι κι αλλιώς σκοπεύω να κινηθώ σε 70pg 30vg ή 80 - 20 pg vg.

Οπότε λέω να ξεκινήσω με υψηλή νικοτίνη για αρχή, να έχω το χτύπημα, και βλέπουμε αργότερα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου