Προς το περιεχόμενο

Άτμισμα και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε εγώ είμαι στα 6-7 τσιγάρα την ημέρα, αλλά ο ατμός που έκανα αποκλειστικά για χρόνια, με έχει κακομάθει.

Εξαιτίας μεγάλης εμπειρίας, όλα τα τσιγάρα (στριφτά) είτε έχουν άρωμα, είτε είναι πολτοποιημένος καπνός.

 

Τον καπνό το βάζω μέσα σε κουτιά αλουμινίου και τον εμποτίζω με γεύσεις από ηλεκτρονικό τσιγάρο.  Αφού ρίξω 4-5 σταγόνες σκόρπιες μέσα, ύστερα φτιάχνω μικρά υγραντηράκια με καπάκια από μπουκάλια και βαμβάκι.  Σφραγίζω τα κουτιά για 1 εβδομάδα και αφήνω τον καπνό να γεμίσει υγρασία από άρωμα - γεύση.   

Πως ;  Διακριτικά.  Έχω κατασκευάσει αρώματα (χωρίς νικοτίνη) με μηδενικές βάσεις PG και VG τής Chemco.

 

Άλλωστε και ο καπνός τού ναργιλέ σήμερα, είναι μία "μαρμελάδα" με VG, όπου μέσα της, κολυμπάει ο καπνός.        

Συν τοις άλλοις, τα ακριβά πούρα Αβάνας, τα διατηρούν όχι μόνο με απεσταγμένο νερό, αλλά και με PG, ορισμένες φορές μάλιστα, με αναλογία 50 νερό-50 PG.

 

Τι θέλω να πω : Όταν κάποιος μάθει να παρατηρεί τις αναλογίες (τι επιφέρουν στη γεύση), τότε μπορεί να κάνει όλες τις απαραίτητες μικρο-διορθώσεις στα υγρά και στα αρώματα του τσιγάρου.

 

Υπόψη ότι η PG δεν είναι μόνο χτύπημα αλλά και ρυθμιστής γεύσης.

Αν έχεις ένα υγρό 50-50 που δεν έβαλες αρκετό άρωμα (ήθελε 12% και έβαλες 10%), όταν δεις ότι τελικά ήθελε κι άλλο, τότε μπορείς πολύ προσεκτικά να βάλεις 1 ή και μόλις 1/2 γραμμάριο PG στο 30μελο μπουκαλάκι και ωωωωπ να έρθει όλη η γεύση μπροστά.

Το θέμα με την PG είναι η πολύ προσοχή, όταν την έχεις ήδη 50-50.  Μην αρχίσει να γαργαλάει το λαιμό ή την γλώσσα, σαν αναψυκτικό άλλης διάστασης.  

Άσε που φέρνει την ζύμωση πίσω και σε μία εβδομάδα (κάπως ζυμωμένη πλέον) μπορεί να γαργαλάει ενώ εκείνη την στιγμή ήταν ισορροπημένη...         

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jajavax είπε

 

Το θέμα με την PG είναι η πολύ προσοχή, όταν την έχεις ήδη 50-50.

 

70 PG / 30VG παίζω, και είμαι μια χαρά για την ώρα.

Δεν φτιάχνω γεύσεις, χρησιμοποιώ αυτό και του πετάω μέσα 10 μπουστεράκια.

Μου αρέσει γιατί δεν γλυκίζει όπως τα περισσότερα τέτοια .... ζουμιά (πράγμα που δεν το αντέχω με τίποτα).

Όλη μέρα πιπίλα το έχω και δεν με κουράζει.

Έχω έναν εργοστασιακό mtl που χρησιμοποιώ σε χαμηλά βατ (10), και δεν ασχολούμαι περισσότερο (τουλάχιστον για την ώρα).

 

Ψιλοψάχτηκα και για net υγρά, αλλά δεν είμαι για αλλαγή αντίστασης κάθε μια - δυο μέρες.

 

Αντίσταση αλλάζω λίγο συχνότερα από ότι αλλάζω χορδές. :classic_tongue:

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα το άλλο.

Μετά από αμέτρητους επισκευάσιμους, κατέληξα σε έναν Dripper που αφενός αναδυκνεύει πολύ καλύτερα την κάθε γεύση και αφετέρου περνάω με μία αντίσταση πάνω απο 8-10 μήνες.  

Βγάζω το βαμβάκι κάθε 5 μέρες, καίω λίγο την αντίσταση, αυτό ήταν.  Καθάρισε και βάζω νέο βαμβάκι.

 

Μου έφαγε κάποια χρόνια πειραματισμούς, αλλά βρήκα έναν μπούσουλα στο πάχος σύρματος και στην αντίσταση.

Σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα (δεν συνηθίζεται σήμερα) και είμαστε μία χαρά.

 

Μόνο ότι ο Dripper θέλει κάθε 10 τζούρες βγάλσιμο το πιπάκι και στάξιμο 6-8 σταγόνες.

Όταν όμως έχεις 2-3 γεύσεις κάποια στιγμή, τότε είναι πολύ εύκολο να πετάξεις το βαμβάκι, να κάψεις την αντίσταση (καθάρισμα) να πλύνεις στα γρήγορα και να περάσεις σε δοκιμή.

 

Στο λέω να γνωρίζεις, επειδή μπορεί να έκανα 5 χρόνια φουντούκι και τώρα πάλι φουντούκι κάνω ως βασική επιλογή, όμως αυτό επιφέρει κάποια στιγμή, μία ανάγκη για "σποραδικές αλλαγές".

Τότε μόνο ο Dripper διευκολύνει.  Διότι οι αλλάγες δεν είναι σαν το υγρό που γνωρίζεις χρόνια.  Θέλουν 5-10 πειραματισμούς η κάθε μία και κάποιες μικρο-διορθώσεις. Πράγμα που δεν γίνεται εύκολα σε Tank.

 

Καλή συνέχεια και χάρηκα που βρέθηκε γεύση για σταθερή.                              

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμιστης κ εγω απο τοτε που ηρθε το ατμισμα στην Ελλάδα αλλα με διαλύματα λογο των τοτε συσκευων! Εδω κ 6 χρονια αποκλειστικά ατμιστης χωρις να μου εχει ερθει η επιθυμια να βαλω τσιγαρο στο στομα μου! 

Απο τη δικη μου εμπειρια επειδη ειμαι ψιλοχωμενος στο χωρο κ ασχολουμε αρκετα ειναι οτι οι περισσότεροι ξεκινουν λαθος το ατμισμα λογο απειρίας και λογο κακης κατεύθυνσης απο υπαλλήλους καταστηματων! Στην αρχη θες εναν mtl σφιχτο ατμοποιητη με υψηλή νικοτινη και ενα καπνικο υγρο με το προφιλ που σου ταιριάζει! Φυσικα πανω απ'ολα ειναι η επιθυμία σου να κοψεις το καπνισμα! Ειχα φτασει σε σημειο να κανω εναν 50αρη craven την ημερα! 

Επεξεργασμένο από marioG542
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ είναι ανάλογα και τον άνθρωπο.

 

Θυμάμαι ότι έκοψα μαχαίρι 15 χρόνια κάπνισμα, μόνο για πράσινο μήλο και για φράουλα.  Με 2 ατμοποιητές και 2 μπουκαλάκια, έτρεχα να βουρτσίσω τα δόντια μου και να βρω ποιος καφές ή ποιό ποτό θα κάνει καλό συνδυασμό.

 

Τότε χωρίς COVID και μανία βιο-καταδίωξης, έμπαινες σε καταστήματα, δοκίμαζες 10 καπνικές και 10 φρουτένιες - λοιπές γεύσεις, σε κερνούσαν ενδιάμεσα νερό (να φύγει η γεύση), συζητούσες για τα γούστα του υπαλλήλου, υπήρχαν σκαμπώ όπως στα μπαρ, μόνο που δεν περίμενες μπύρα ή βότκα, αλλά να πεταχτεί ο υπάλληλος και στον δίπλα καθισμένο, μέχρι να του αλλάξεις τα φώτα στις δοκιμές...

 

Τότε με τους C4 τους λεγόμενους clearomizers, ουσιαστικά έπινες κατά λάθος το υγρό, λόγω κατασκευής.             

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου