Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουλάω κάτι (α) σε άριστη κατάσταση, που καινούριο κοστίζει 98 ευρώ. Το δίνω 45. Mου γράφει κάποιος λέγοντας ότι δίνει 40. Το πουλάω;

Πουλάω κάτι άλλο (β), που κοστίζει 189 δολλάρια + μεταφορικά + δασμούς-διότι δεν κυκλοφορεί στην ΕΕ. Το δίνω 110 ευρώ, στο κουτί του. Μου γράφει κάποιος ότι το παίρνει, αν θέλω λέει, μεθαύριο, για 100. Το δίνω;

Για την ιστορία, και οι δυο πήραν τα αρχίδια μου.
Τον πρώτο, τον ρώτησα τι αντιπροσωπεύουν για εκείνον τα 5 ευρώ. Δυο τυρόπιτες; Τρια πακέτα ρύζι; Με είπε απαράδεκτο και του ζήτησα να μη με ξαναενοχλήσει ποτέ. Τελικά το πούλησα όμως για 40 ευρώ επειδή έτσι γούσταρα σε ένα παιδάκι που δεν είχε πρόβλημα να περιμένει να το στείλω Ελλάδα.
Στον δεύτερο, απάντησα απλά ότι μου τη σπάει το στυλ του και ότι δεν είναι αυτή η ζητούμενη τιμή πώλησης, καθώς και ότι λέω να το κρατήσω και να το χρησιμοποιώ, μέχρι να φτάσει τα 200 στο ebay.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Για την ιστορία, και οι δυο πήραν τα αρχίδια μου.

 

 

ΠΟΛΥ καλα εκανες.

 

γιΟΥφτοι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η ασφαλής απόσταση και η ανωνυμία δημιουργούν το υπόβαθρο για να λεει ή να προτείνει ο καθένας ότι θέλει. Κάτι που θα του ήταν πολύ δύσκολο να το πει αυτοπροσώπως μιας και φτάνει τα όρια της αγένειας κάποιες φορές.

Οπότε δεν... φακιέται. Πες του μια τιμή χώμα κι αν τσιμπήσει, τσίμπησε. Τι εχω να χάσω, σου λέει;

Το θέμα είναι τι απαντας ή αν πρεπει να μπεις στη διαδικασία να απαντήσεις αν η αντιπρόταση είναι όντως εξευτελιστική;

Προσωπικά δεν δίνω σημασία και τελειώνει εκεί. Αν είναι στα χαμηλότερα όρια μου όμως την κρατάω στα υπ' όψη αν δεν πουλήσω σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

ΠΟΛΥ καλα εκανες.

 

γιΟΥφτοι.


Τι να λέμε. Προχτές πούλησα τον κομπρέσορα της Joyo σε έναν Βέλγο (πήρα καινουριοοοο κομπρέσορα yeaaah).
Το έδινα 15 ευρώ. Μου ζήτησε να ρίξω λίγο την τιμή. Τον πούλησα 12. Το 'χουμε?


 

 

3 λεπτά πριν, yameth είπε

Το θέμα είναι τι απαντας ή αν πρεπει να μπεις στη διαδικασία να απαντήσεις αν η αντιπρόταση είναι όντως εξευτελιστική;


Δεν είναι ζήτημα τιμής , αλλά προσέγγισης του αγοραστή. Και η τιμές είναι συζητίσιμες -ειδικά αν σε ενδιαφέρει μια γρήγορη πώληση- και ανταλλαγές κάνουμε και δοκιμές και τζιτζίκια πεταλώνουμε και ό,τι θέτε κάνουμε.
Το ζήτημα είναι να ξέρει και ο υποψήφιος αγοραστής όμως να υποστηρίξει το γιατί θέλει καλύτερη τιμή, όχι έτσι αέρα, να χαμε να λέγαμε.

6 λεπτά πριν, yameth είπε

Η ασφαλής απόσταση και η ανωνυμία δημιουργούν το υπόβαθρο για να λεει ή να προτείνει ο καθένας ότι θέλει. Κάτι που θα του ήταν πολύ δύσκολο να το πει αυτοπροσώπως μιας και φτάνει τα όρια της αγένειας κάποιες φορές.


Και δεν υπάρχει και καμιά απόσταση - ο χώρος είναι μικρός και γνωριζόμαστε πάνω κάτω όλοι ύστερα από τόσες συναλλαγές και χρόνια στο νοιζ. Υπάρχουν παιδιά, που δεν χρειάζεται καν να αλλάξουμε τηλέφωνα, θα δω ην αγγελία τους και θα πάρω ή θα στείλω λέγοντας γεια είμαι ο Μ. που είχαμε ανταλλάξει το πεταλι του Τσακαλιs κλπ. Κατάλαβες. Απλά ορισμένοι θέλουν (ψυχολογικά; ) να δώσουν ξέρω γω 100 ευρώ και όχι 110, αδιαφορώντας αν αυτό που -υποτίθεται ότι θέλουν πολύ- κοστίζει 200  ή 210 αν καταφέρουν να το βρουν επειδή είναι σπάνιο. 
Θα μου πεις, δίκιο έχουν κι αυτοί να θέλουν να δώσουν μόνο τόσα, δίκιο όμως κι εγώ να μη θέλω να το δώσω για ένα ευρώ σε κάποιον ποου δεν ξε΄ρει καν να μου πει τι αντιπροσωπεύουν για κεινον αυτα τα 10 ευρώ σε σχέση με ένα discontinued πετάλι της Catalinbread, που δεν το βρίσκεις πλέον ούτε στο ebay και ούτε για 200 + δολάρια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προφανώς ήθελαν να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να κάνουν παζάρι και να έχουν την ψευδαίσθηση ότι "γλίτωσαν" κάτι.

Εύκολο το θέμα σου.

Αν θες να πουλήσεις κάτι 100,00 €, ζήτα 110,00 €, και με το παζάρι θα το δώσεις τελικά 100,00 € και θα 'στε και οι δύο φχαριστημένοι. 😛

 

Δράττομαι της ευκαιρίας, με την ανοχή σου , να πω και το παράπονο της αντίθετης πλευράς, του αγοραστή,.....που σκάβει να βρει vintage electronics.....και ο τελευταίος που χει στο πατάρι π.χ. μια amiga 500, θέλει να βγάλει 500-600 € από αυτή.

Χαλάρωσε μάστορα, δόστη 100-150....άντε 200 € σε κάποιον σαν και εμένα, που θα την εκτιμήσει (γιατί στην ουσία για σκράπ είναι), θα την προσέξει και θα την δουλέψει (γιατί είναι ανώμαλος).....και μην συμπεριφέρεσαι σαν να έχεις θησαυρό....ανόητε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Tamtam said:

Πουλάω κάτι (α) σε άριστη κατάσταση, που καινούριο κοστίζει 98 ευρώ. Το δίνω 45. Mου γράφει κάποιος λέγοντας ότι δίνει 40. Το πουλάω;

Πουλάω κάτι άλλο (β), που κοστίζει 189 δολλάρια + μεταφορικά + δασμούς-διότι δεν κυκλοφορεί στην ΕΕ. Το δίνω 110 ευρώ, στο κουτί του. Μου γράφει κάποιος ότι το παίρνει, αν θέλω λέει, μεθαύριο, για 100. Το δίνω;

Για την ιστορία, και οι δυο πήραν τα αρχίδια μου.
Τον πρώτο, τον ρώτησα τι αντιπροσωπεύουν για εκείνον τα 5 ευρώ. Δυο τυρόπιτες; Τρια πακέτα ρύζι; Με είπε απαράδεκτο και του ζήτησα να μη με ξαναενοχλήσει ποτέ. Τελικά το πούλησα όμως για 40 ευρώ επειδή έτσι γούσταρα σε ένα παιδάκι που δεν είχε πρόβλημα να περιμένει να το στείλω Ελλάδα.
Στον δεύτερο, απάντησα απλά ότι μου τη σπάει το στυλ του και ότι δεν είναι αυτή η ζητούμενη τιμή πώλησης, καθώς και ότι λέω να το κρατήσω και να το χρησιμοποιώ, μέχρι να φτάσει τα 200 στο ebay.

 

 

φίλε συγνώμη αλλά είσαι φάουλ εδώ: Δεν έχει σημασία ποια είναι η τιμή του καινούριου. Εφόσον το δίνεις σε μια Χ τιμή ο άλλος μπορεί να το παζαρευτεί σε εκείνη την τιμή και το τι αντιπροσωπεύουν τα 5 ευρώ αφορά καθαρά εκείνον. Μπορεί να είναι σημαντικό ποσό, μπορεί απλά να θέλει να κάνει παζάρι. Αν θέλεις το αποδέχεσαι αλλιώς το αφήνεις. Εκφράσεις "πήραν τα αρχίδια μου" νομίζω ότι είναι απρεπείς.

 

Μπορώ να καταλάβω κάποιον που αγανακτεί για μια εξωφρενική προσφορά (πχ αν δίνεις κάτι 100 ευρώ και ο άλλος σου προσφέρει 60) αλλά για πέντε, δέκα ευρώ νομίζω ότι είναι εύλογο το παζάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

φίλε συγνώμη αλλά είσαι φάουλ εδώ: Δεν έχει σημασία ποια είναι η τιμή του καινούριου. Εφόσον το δίνεις σε μια Χ τιμή ο άλλος μπορεί να το παζαρευτεί σε εκείνη την τιμή και το τι αντιπροσωπεύουν τα 5 ευρώ αφορά καθαρά εκείνον. Μπορεί να είναι σημαντικό ποσό, μπορεί απλά να θέλει να κάνει παζάρι. Αν θέλεις το αποδέχεσαι αλλιώς το αφήνεις. Εκφράσεις "πήραν τα αρχίδια μου" νομίζω ότι είναι απρεπείς.


Αγαπητέ έχω κόψει πολλά περισσότερα από 5 και δέκα ευρώ σε πωλησεις που έχω κάνει.
Η έκφραση δε, που χρησιμοποίησα είναι για να περιγράψω - δεν μιλάω έτσι στον κόσμο!

Πήραν τα μπαλόνια μου λοιπόν αμφότεροι, αν το προτιμάς έτσι, διότι
α) το ένα τελικά το έδωσα στην τιμή που μου ζητούσε ο πρώτος (40 ευρώ) όχι όμως σε εκείνον, αλλά σε κάποιον που εγω γουσταρα να το δώσω όταν είδα ότι ο άνθρωπος μέτραγε διευρα για να το πάρει.
β) O άλλος με το catalinbread , όταν του απάντησα όπως του απάντησα, και συνειδητοποιώντας τη μαλακία που έκανε, μετά έστελνε και έλεγε, εντάξει φίλε θα το πάρω για 110. Too late...


Και κάτι ακόμη: Δεν κατάλαβα γιατί αυτός μπορεί να παζαρέψει αν θέλει και εγώ δεν μπορώ να τον ρωτήσω τι αντιπροσωπεύει για εκείνον αυτό το ποσό. Τον προσβάλλει αυτό;
Πιο προσβλητικό βρίσκω το να ποντάρει στην (ενδεχόμενη) ανάγκη σου κάποιος, λέγοντάς σου, "αν μου το αφήσεις 100 το παίρνω σήμερα".
Του απάντησα, ότι δεν πειράζει, φίλε, μπορώ αν είναι να περιμένω να μαζέψεις αυτά τα 10 ευρώ, δεν τρέχει τίποτα, θα το φυλάξω το πετάλι αφού το θέλεις τόσο πολύ να το πάρεις.

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tamtam said:

Πουλάω κάτι (α) σε άριστη κατάσταση, που καινούριο κοστίζει 98 ευρώ. Το δίνω 45. Mου γράφει κάποιος λέγοντας ότι δίνει 40. Το πουλάω;

Πουλάω κάτι άλλο (β), που κοστίζει 189 δολλάρια + μεταφορικά + δασμούς-διότι δεν κυκλοφορεί στην ΕΕ. Το δίνω 110 ευρώ, στο κουτί του. Μου γράφει κάποιος ότι το παίρνει, αν θέλω λέει, μεθαύριο, για 100. Το δίνω;

Για την ιστορία, και οι δυο πήραν τα αρχίδια μου.
Τον πρώτο, τον ρώτησα τι αντιπροσωπεύουν για εκείνον τα 5 ευρώ. Δυο τυρόπιτες; Τρια πακέτα ρύζι; Με είπε απαράδεκτο και του ζήτησα να μη με ξαναενοχλήσει ποτέ. Τελικά το πούλησα όμως για 40 ευρώ επειδή έτσι γούσταρα σε ένα παιδάκι που δεν είχε πρόβλημα να περιμένει να το στείλω Ελλάδα.
Στον δεύτερο, απάντησα απλά ότι μου τη σπάει το στυλ του και ότι δεν είναι αυτή η ζητούμενη τιμή πώλησης, καθώς και ότι λέω να το κρατήσω και να το χρησιμοποιώ, μέχρι να φτάσει τα 200 στο ebay.

Μου έχει τύχει πολλές φορές. Προσωπικά με ενοχλεί πολύ η αγένεια και η τσιπιά που υπάρχει. Ή το κλασικό παζάρι με τα μεταφορικά...ή που απαντάς και δεν στέλνει ποτέ ξανά για να σου αν συμφωνεί ή όχι. Χάσιμο χρόνου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Tamtam said:


Αγαπητέ έχω κόψει πολλά περισσότερα από 5 και δέκα ευρώ σε πωλησεις που έχω κάνει.
Η έκφραση δε, που χρησιμοποίησα είναι για να περιγράψω - δεν μιλάω έτσι στον κόσμο!

Πήραν τα μπαλόνια μου λοιπόν αμφότεροι, αν το προτιμάς έτσι, διότι
α) το ένα τελικά το έδωσα στην τιμή που μου ζητούσε ο πρώτος (40 ευρώ) όχι όμως σε εκείνον, αλλά σε κάποιον που εγω γουσταρα να το δώσω όταν είδα ότι ο άνθρωπος μέτραγε διευρα για να το πάρει.
β) O άλλος με το catalinbread , όταν του απάντησα όπως του απάντησα, και συνειδητοποιώντας τη μαλακία που έκανε, μετά έστελνε και έλεγε, εντάξει φίλε θα το πάρω για 110. Too late...


Και κάτι ακόμη: Δεν κατάλαβα γιατί αυτός μπορεί να παζαρέψει αν θέλει και εγώ δεν μπορώ να τον ρωτήσω τι αντιπροσωπεύει για εκείνον αυτό το ποσό. Τον προσβάλλει αυτό;
Μπορώ αν είναι να περιμένω να μαζέψει αυτά τα 10 ευρώ, δεν τρέχει τίποτα, θα το φυλάξω το πετάλι αφού το θέλει τόσο πολύ να το πάρει.

 

Φίλε, σαφέστατα πουλάς όπου θέλεις και σε ότι τιμή θέλεις. Προφανώς αν δεν σου αρέσει ο τρόπος του υποψήφιου αγοραστή δεν είσαι υποχρεωμένος να του πουλήσεις κάτι. Απλά αναφέρω ότι δεν είναι επίτευγμα το ότι κάποιος που σου έκανε παζάρι πή

 

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, γιατί προφανώς δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να δικαιολογεί ένα παζάρι και για τον ίδιο λόγο που (φαντάζομαι) ένα θα σε ενοχλούσε μια αντίστοιχη ερώτηση από τον υποψήφιο αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα όταν πουλάω κάτι έχει εκτός απο μια Χ τιμή και μια συναισθηματική αξία, άλλοτε μικρότερη άλλοτε μεγαλύτερη.

 

Το να μου στείλει κάποιος ένα σχετικά αγενές μήνυμα (είναι καθαρά υποκειμενικό, για την άλλη πλευρά μπορεί να είναι νορμάλ), με ξενερώνει απίστευτα και προτιμώ να το δώσω σε κάποιον για λιγότερα.

 

Εκεί νομίζω ότι είναι η ουσία αυτού του ζητήματος. Ωστόσο πολλοί θα συνεχίσουν να είναι αγενής για εμάς (υποκειμενικό είπαμε!) και γενικά οι ευγενείς άνθρωποι πετυχαίνουν πάντα καποια καλύτερη τιμή.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου