Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Οφείλουμε αλλά πΓιος μας ακούει... στις αγγελίες αυτή τη στιγμή έχει πέσει επιδημία... μουφα κιθάρων που πωλούνται ως ορίτζιναλ, vintage κιθάρων "μαμά'' με stripped finish σε τιμές all original και καλά vintage κιθάρων σε εξωφρενικές τιμές...κτλ,κτλ....

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι είναι οι ίδιες και οι ίδιες εδώ και δέκα μήνες οπότε μάλλον ο κόσμος δεν τσιμπάει...

Αλλά θα ήθελα να ήξερα... αυτοί που τις πουλάνε δεν ντρέπονται;

 

 

 

 

ναι αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν; ότι δηλαδή τι κάποιος θα τσιμπήσει και θα πάρει μια σπασμένη gibson σαν άσπαστη; (εγώ την έχω πάθει έτσι) πλέον ζούμε και στο 2021 η πληροφορία είναι άφθονη με μια απλή αναζήτηση μπορεί ο οποιοσδήποτε να δει πόσο κοστίζει μια κιθάρα και μάλιστα ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Επειδή όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα έχω μείνει κάποια χρόνια στο εξωτερικό είμαι μέλος και σε αντίστοιχα του noiz γκρουπ του εξωτερικού. Παρατηρώ ότι αντίστοιχα φαινόμενα δεν συναντώνται και τείνω να πιστέψω ότι υπάρχει μια κουτοπονηριά στην νοοτροπία μας. Δεν πρέπει όμως να είσαι πολύ σκατόψυχος για να ψάχνεις τον πιτσιρικά που θα κοροϊδέψεις;

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζω μεταχειρισμένα πέφτω πάντα σε καλούς ανθρώπους διότι έχω ατελείωτο χρόνο για χάσιμο και αναζητώ για μεγάλα διαστήματα, ακόμη και χρόνια χD Αλλά ρε όταν πουλάω να πέφτω πάντα *τετραπληγικούς?
Η μόνη εξήγηση είναι ότι διαλέγω έναν πωλητή ανάμεσα σε 1000ους ενώ πουλάω στον πρώτο ή τον δεύτερο που θα ενδιαφερθεί... στατιστικά αναπόφευκτο φαινόμενο. Μηδενική υπομονή στις πωλήσεις, θέλω μονο να φύγει από εμένα τώρα ότι πουλάω

 

καλές αγορές κακιες πωλήσεις

 

EDIT

*δεν είναι κατάλληλη λέξη, αναξιοπρεπείς είναι αυτό που εννοώ, Γιώργο μην μου πεις ρε ότι δεν έχεις χαρακτηρίσει ποτέ κάποιον περιπαικτικά ΑΜΕΑ, γιωτά, με κάποια μορφή αναπηρίας που όλοι έχουμε στο κάτω κάτω? .......   εν τη ρύμη του λόγου ρε, καμιά διάθεση να προσβάλω ανθρώπους που δεν γνωρίσω  

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει λίγο με την ελπίδα "να πιάσουν κορόιδο" λίγο με το σύνδρομο της ακρόπολης - δηλαδή ότι η κιθάρα που πουλάνε είναι από τίμιο ξύλο, λίγο το "ας βάλω μια τιμή και βλέπουμε"

 

Ολα μαζί απο λίγο

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειχες κακη προθεση, φιλε μου. Αλλωστε, εσπευσες αμεσως να το διορθωσεις. Και μπραβο σου για την αμεση ανταποκριση.

 

Ηταν, απλα,  μια ατυχης χρηση της λεξης.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kostis Poulis είπε

Θέλοντας να εκφράσω την "απορία μου" έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο thread. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, ανταλλάσσοντας και αγοράζοντας όργανα τα τελευταία 16 χρόνια (περισσότερα από πολλούς, πολύ λιγότερα από πολύ περισσότερους) ότι τον τελευταίο καιρό ειδικό επικρατεί μια αμετροέπεια στις τιμές των οργάνων. Ο καθένας ζητάει ότι θέλει σε πράγματα τα οποία είναι εξώφθαλμα! Θεωρείται ότι είναι σημείο των καιρών (εγκελισμός-covid οικονομική κρίση) ή η μουσική κοινότητα πάει σε μια λογική προσφοράς και ζήτησης ανεξάρτητα με τις "οικονομικές υπαγορεύσεις" του εξωτερικού; Το ίδιο όργανο που πωλείται στο reverb 300 ευρώ δεν γίνεται να το προσφέρει ο πωλητής στην Ελλάδα 600, ή μάλλον γίνεται αλλά είναι και ηθικά λάθος! Το οποίο μας φέρνει στο 2ο ερώτημα: οφείλουμε ως παλαιότεροι να προστατέψουμε τον νέο καταναλωτή/κιθαρίστα; Δεν είναι τρόπον τινά χρέος μας; Μιλώντας από προσωπική εμπειρία πολύ θα ήθελα ειδικά στην αρχή κάποιος να με έχει συμβουλεύσει στις κινήσεις που έκανα και να μην είχα χάσει τόσα χρήματα.

 

 

Διαφωνω. Δεν θεωρώ σωστό να υπάρχουν τέτοιοι "ρυθμιστές" της αγοράς. Πληροφόρηση υπάρχει και είναι προσβάσιμη για όλους: όποιος έχει απορία για το εύλογο μιας τιμής, μπορεί να ζητήσει πληροφορίες σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ, σε ιστότοπους, υπάρχουν δεκάδες βίντεο στο διαδύκτιο και γενικά δεν είναι πλέον τόσο δύσκολο. Ας αναλάβει και ο αγοραστής κάποιο ρίσκο, άλλωστε από τα λάθη μαθαίνει κανείς.

 

Θεωρώ πιο σωστό να υπάρχει κάποια ενημέρωση για κάποιον που πουλάει ρέπλικές τις οποίες εμφανίζει σαν αυθεντικά όργανα παρά για κάποιον που θέλει να πουλήσει κάτι σε τιμή εκτός αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

 

 

Διαφωνω. Δεν θεωρώ σωστό να υπάρχουν τέτοιοι "ρυθμιστές" της αγοράς. Πληροφόρηση υπάρχει και είναι προσβάσιμη για όλους: όποιος έχει απορία για το εύλογο μιας τιμής, μπορεί να ζητήσει πληροφορίες σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ, σε ιστότοπους, υπάρχουν δεκάδες βίντεο στο διαδύκτιο και γενικά δεν είναι πλέον τόσο δύσκολο. Ας αναλάβει και ο αγοραστής κάποιο ρίσκο, άλλωστε από τα λάθη μαθαίνει κανείς.

 

Θεωρώ πιο σωστό να υπάρχει κάποια ενημέρωση για κάποιον που πουλάει ρέπλικές τις οποίες εμφανίζει σαν αυθεντικά όργανα παρά για κάποιον που θέλει να πουλήσει κάτι σε τιμή εκτός αγοράς.

Άρα το ίδιο πράγμα λέμε μόνο που εγώ λέω να ρυθμίζεται η αγορά από κάποιον εξωτερικό τρίτο ενώ εσύ λες κάποιος να κάνει expose τους αήθεις που προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, νομίζω εν τέλει η δική σου προσέγγιση, εάν και πιο σκληρή, μου αρέσει περισσότερο, βέβαια εκεί τίθεντε άλλα θέματα όπως προσωπικές διαφωνίες-έριδες, γιατί ο Α να θέλει να δυσφημίσει τον Β κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα διάβασα τις προηγούμενες σελίδες...

 

Σχετικά με τον μέσο μισθό, στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν ισχύει καμία στατιστική, μιας και ελάχιστοι δηλώνουν πραγματικά εισοδήματα, μισθωτοί και επιτηδευματίες. Η συνεννόηση είναι σχεδόν πάντα "θα σου δώσω λίγο περισσότερα στο χέρι και θα σε δηλώσω με το βασικό ή λιγότερες ώρες". Και δεν είναι απόλυτα παράλογο αφού για να δίνεις σε κάποιον 800 καθαρά έχεις τελικό κόστος γύρω στα 1200, δηλαδή άλλο ένα 50% χονδρικά. ΄Έτσι είναι όλοι περισσότερο ευχαριστημένοι, αφού ο βασικός μισθός 550 καθαρά δε φτάνει ούτε για ζήτω, και σε τέτοιες συνθήκες και οι εργοδότες πολλές φορές δε μπορούν να ξετσεπώσουν και πολλά περισσότερα. Άσε που τα 1000-1100 που βγάζουν όλες αυτές οι στατιστικές συνήθως αφορούν μικτές αποδοχές, δηλαδή 850-900 καθαρά, και άσε που ο καθένας επικαλείται τα στοιχεία όπως τον βολεύουν, δηλαδή άλλος παίρνει τα στοιχεία του Εργάνη, άλλος τα στοιχεία από τις φορ.δηλώσεις κοκ

 

Στο θέμα μας τώρα, Παναγία μου τι φρούτα κυκλοφορούν στις αγγελίες. Σπασμένες κιθάρες σε τιμή καινούργιας, κιθάρες του 80 που είναι "vintage", "μόνο για γνώστες", "εκ μέρους φίλου" κλπ. Ειδικά με τις Gibson το πράγμα έχει ξεφύγει. Οι περισσότεροι θέλουν να πουλήσουν κιθάρες εικοσαετίας σε τιμή 5% κάτω από σημερινή καινούργια ή και πολλές φορές σε τιμές ψηλότερες από αυτές που αγόρασαν τότε. Και εννοείται,  "οι παλιές" - δηλαδή από το 1980 έως και μια μέρα πριν το σήμερα 🤣 -  είναι καλύτερες από τις σημερινές. Άλλοι δε τους έχουν αλλάξει τα φώτα, κλειδιά, τύπο τάστων, ηλεκτρικά, μαγνήτες που όμως τα έβαλε ο Μπάμπης ο σουγιάς που ξέρει καλύτερα από τη Gibson και είναι "αναβάθμιση".

 

Εγώ αποφάσισα τελικά να πάρω καινούργια - o THOMANN εντός 14 ημερών την παίρνει πίσω χωρίς να σε επιβαρύνει με μεταφορικά - άρα, δοκιμάζεις μέχρι να σου "κατσει" αυτή που θέλεις. Θα πληρώσω τα 200 ευρώ παραπάνω από αυτά που ζητάνε κάποιοι αλλά θα έχω και εγγύηση, θα ξέρω 100% πως η κιθάρα δεν έχει κάποιο πρόβλημα και θα πάρω και ακριβώς στο χρώμα που θέλω.

 

 

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

, κιθάρες του 80 που είναι "vintage",

 

 

Αν είναι του 80 (δηλαδή από 1980-1989), είναι vintage.

Χωρίς εισαγωγικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Αν είναι του 80 (δηλαδή από 1980-1989), είναι vintage.

Χωρίς εισαγωγικά.

 

Μεταξύ μας μιλάμε...επειδή ο όρος είναι υποκειμενικός καθένας λέει ότι θέλει, κάποιοι λένε και 25ετία. Φαντάζομαι πως όλοι ξέρουμε πως μία κιθάρα του 95 δεν είναι vintage.

 

While an antique is defined as an object over 100 years old, there's no strict chronological definition of what makes something vintage. Typically, though, guitars around 30 years old or older fall into that category, and even newer instruments will often be labeled as such by sellers. In the wine world, vintage can refer to anything of a certain quality, and there are some who take the same perspective with guitars. On Reverb, we usually consider anything made prior to 1980 as being vintage.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου