Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Superfunk said:

ΠΟΛΥ καλα εκανες.

 

γιΟΥφτοι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά ότι δίνω είναι mint plus μιας και δε παίζω σε μπάντα εδώ και χρόνια και όλα χρησιμοποιούνται μόνο στο σπίτι από εμένα. Έχω βαρεθεί να ζητάω περισσότερα για να πάρω αυτά που θέλω, όταν η τιμή είναι λογική το παζάρι είναι περιττό, όταν δεν είναι απλά δεν ασχολούμαι. Στη σημερινή εποχή δεν υπάρχει αποκλειστικότητα, τα πάντα θα βρεθούν και κάπου αλλού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαπραγμάτευση είναι πάντα μέσα στο παιχνίδι, τώρα βέβαια για 5 και 10 ευρώ όντως μιλάμε για γυφτιές.

 

Από την άλλη, όταν βλέπω κάτι Gibson LP Standard ή Traditional (ψάχνω μία αυτό τον καιρό) να πωλούνται σε τιμή καινούργιου - πραγματικά κάποιοι τύποi δεν παίζονται, πουλάνε δύο ή και δυόμιση χιλιάρικα κιθάρες που καινούργιες έχουν 2300 - εννοείται πως θα στείλω μια προσφορά με μία πραγματική τιμή την οποία μπορεί ο άλλος να θεωρήσει εξευτελιστική (ας πούμε 1500) , πλην όμως δε φταίω εγώ αλλά ο παραλογισμός του πωλητή.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Το να μου στείλει κάποιος ένα σχετικά αγενές μήνυμα (είναι καθαρά υποκειμενικό, για την άλλη πλευρά μπορεί να είναι νορμάλ), με ξενερώνει απίστευτα και προτιμώ να το δώσω σε κάποιον για λιγότερα.


Αυτό ακριβώς.

Να πω πάντως εδώ, γιατί συμφωνώ και με αυτό που λέει ο Jimmy pap και ο KostasP, ότι δεν μιλάμε για παζάρι που θα κόψω 20 ευρώ ούτε ότι δέχτηκα μια πρόταση ότι αντί για 2300 που έχιε καινουρια, μπορώ να δώσω 1700-1900 αν είναι σε κατάσταση βιτρίνας.
Στα παραδείγματά μου μιλάω για 5 ευρώ στη μια περίπτωση και για 10 στην άλλη. Κια για... 3 ευρώ που έκοψα στον Βέλγο.
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι τα 10 ευρω τα υπολογιζουν παραπανω απο καποιους αλλους.

Καποιοι αλλοι κανουν παζαρια απο συνηθεια, για αυτοικανοποιηση.

 

Μεγαλη σημασια, σε ολες τις περιπτωσεις, παιζει ο τροπος που ζηταει καποιος την εξτρα εκπτωση. 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, γιατί προφανώς δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να δικαιολογεί ένα παζάρι και για τον ίδιο λόγο που (φαντάζομαι) ένα θα σε ενοχλούσε μια αντίστοιχη ερώτηση από τον υποψήφιο αγοραστή.


Δεν το σκέφτεσαι σωστά. Διότι εγώ στην προκειμένη ήμουν απόλυτα έτοιμος να δικαιολογήσω και το έκανα, την τιμή -χώμα που το έδινα -με βάση τη σπανιότητά του και την κατάστασή του και την τρέχουσα τιμή του κλπ-.
Γιατί να θιχτώ; Μου έχει τύχει -όχι μια και δυο φορές, να έρθει κάποιος να αγοράσει πετάλι μου και τον πείσω να μην το πάρει στο τέλος! Γιατί; Επειδή με βάση αυτά που μου έλεγε ότι έψαχνε δεν θα του έκανε γι' αυτό που ήθελε!
Προτιμώ να με εκτιμά κάποιος για έντιμο, παρά να βγάλω 40 και 50 ευρώ και να με σιχτιρίζει με το που θα το κουμπώσει στα μηχανήματά του.

Επιπλέον, υπάρχουν αντικείμενα στα οποία θέλεις ή μπορείς να κάνεις καλύτερη τιμή. Σε ένα πετάλι που κάνει κοντά 200 ευρώ χωρίς μεταφορικά και δασμούς, όταν το δίνω 110, θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ τσίπης για να μου ζητήσει να κόψουμε 10 ευρώ 'ετσι για να έχουμε να λέμε, αντί να αρπάξει την ευκαιρία.
Είμαι σίγουρος ότι έτσι και το έπαιρνε και ήθελε να το πουλήσει τηνάλλη μέρα, δεν θα το έβαζε κάτω από 150.
Το τελευταίο το λέω, επειδή έχει τύχει να δω εδω στο Noiz, αγγελία που δεν την πρόλαβα ας πούμε, από πολύ καλό άτομο με το οποίο έχουμε ξανακάνει συναλλαγές, να δίνει ένα πετάλι των 250-280 ευρώ... για 120. Δεν πρόλαβα να του το αγοράσω όμως. ¨Ενα μήνα μετά, ο αγοραστής που το είχε πάρει, το έβγαλε στο σφυρί στο Νόιζ για 180...
Κι όταν δοκίμασα να του το πάω στα 150-160, δεν το έδινε... 🙂
Ε, προτίμησα να το αγοράσω από το εξωτερικό, κι ας το βρήκα τελικά στην ίδια πάνω κάτω τιμή, γύρω στα 190...

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου το παζάρι όταν γίνεται με καλό τρόπο "υπάρχει δυνατότητα για μια καλύτερη τιμή;", "μπορώ να διαθέσω το χ ποσό".

Υπάρχουν πολλοί πωλητές που περιλαμβάνουν στην τιμή πώλησης την έκπτωση όπως είπε παραπάνω ο LK .Δεν βρίσκω τον λόγο να χαλιόμαστε, εάν δεν συμφωνούμε δεν πουλάμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ζητάς να σου κόψει ο πωλητής κάτι, είναι παράδοση - στοιχείο κουλτούρας. Και ανατολικότερα από εμάς, ακόμα περισσότερο. Εδώ πολύς κόσμος ζητάει έκπτωση με το έτσι θέλω σε καταστήματα. Δηλαδή λέει π.χ. "οκ θα το πάρω, πόσο θα μου κόψεις;"

 

Οι περισσότεροι πωλητές μεταχειρισμένων, το έχουν ήδη υπολογίσει στην τιμή οπότε ζητούν λίγο παραπάνω.

 

Προσωπικώς το παραπάνω σύστημα ποτέ δεν το συμπάθησα πλην περιπτώσεων πραγματικού παζαριού σε πανηγύρια/υπαίθριες αγορές/λαϊκές κλπ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το να ζητάς να σου κόψει ο πωλητής κάτι, είναι παράδοση - στοιχείο κουλτούρας. Και ανατολικότερα από εμάς, ακόμα περισσότερο. Εδώ πολύς κόσμος ζητάει έκπτωση με το έτσι θέλω σε καταστήματα. Δηλαδή λέει π.χ. "οκ θα το πάρω, πόσο θα μου κόψεις;"

 

Οι περισσότεροι πωλητές μεταχειρισμένων, το έχουν ήδη υπολογίσει στην τιμή οπότε ζητούν λίγο παραπάνω.

 

Προσωπικώς το παραπάνω σύστημα ποτέ δεν το συμπάθησα πλην περιπτώσεων πραγματικού παζαριού σε πανηγύρια/υπαίθριες αγορές/λαϊκές κλπ.


Εγω πάντως όταν θεωρώ μια τιμή δικαιολογημένη - και οι περισσότερες αγγελίες που με ενδιαφέρουν δεν εχουν εξωφρενικές τιμές συνήθως, δεν θα κάνω παζάρι.
Δηλαδή, ένα Korg Pichblack κουρδιστηρι ας πούμε, που το πουλούσε κάποιος 40 ευρώ, αλλά είχε ίχνη φθοράς, είχα ντραπεί να του ζητήσω να κόψει... τι; 5 ευρώ? Ούτε εκείνος θα σωθεί ούτε εγώ με 5 ευρώ. Ακόμη αυτό έχω, 5 χρόνια τωρα, και σήμερα βλέπω να δίνουν 40 ευρώ κάτι τσίλικα Pitchblack, του κουτιού. Tι να ζητήσεις να σου κόψει ο άλλος από τα 40 ευρώ; Γιατί αν μου πεις ότι θες να το πάρεις 35, θα σου πω πολύ σοβαρά, ε εντάξει, μη βιάζεσαι, στο κρατάω μέχρι να μαζέψεις τα άλλα 5. Πώς το βλέπεις, μπορείς να τα έχεις βρει ένα μήνα; Σε δυο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Tamtam said:


Εγω πάντως όταν θεωρώ μια τιμή δικαιολογημένη - και οι περισσότερες αγγελίες που με ενδιαφέρουν δεν εχουν εξωφρενικές τιμές συνήθως, δεν θα κάνω παζάρι.
Δηλαδή, ένα Korg Pichblack κουρδιστηρι ας πούμε, που το πουλούσε κάποιος 40 ευρώ, αλλά είχε ίχνη φθοράς, είχα ντραπεί να του ζητήσω να κόψει... τι; 5 ευρώ? Ούτε εκείνος θα σωθεί ούτε εγώ με 5 ευρώ. Ακόμη αυτό έχω, 5 χρόνια τωρα, και σήμερα βλέπω να δίνουν 40 ευρώ κάτι τσίλικα Pitchblack, του κουτιού. Tι να ζητήσεις να σου κόψει ο άλλος από τα 40 ευρώ; Γιατί αν μου πεις ότι θες να το πάρεις 35, θα σου πω πολύ σοβαρά, ε εντάξει, μη βιάζεσαι, στο κρατάω μέχρι να μαζέψεις τα άλλα 5. Πώς το βλέπεις, μπορείς να τα έχεις βρει ένα μήνα; Σε δυο;

 

Συμφωνούμε, εγώ απλά σου λέω ότι είναι cultural element, δεν πρόκειται για τα λεφτά δηλαδή. 

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Tamtam said:


Δεν το σκέφτεσαι σωστά. Διότι εγώ στην προκειμένη ήμουν απόλυτα έτοιμος να δικαιολογήσω και το έκανα, την τιμή -χώμα που το έδινα -με βάση τη σπανιότητά του και την κατάστασή του και την τρέχουσα τιμή του κλπ-.
Γιατί να θιχτώ;

 

Δεν το κατάλαβες.

Η αντίστοιχη ερώτηση με το "τι σημαίνουν τα 5 ευρώ για σένα" που του έκανες, είναι το να σε ρωτήσει εκείνος το "τι σημαίνουν τα 5 ευρώ για σένα και δεν μου τα κόβεις? θα πάρεις ρύζι για γεμιστά ή εισητήρια για το λεωφορείο?".

Δεν θα σε έθιγε αυτό?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου