Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν το κατάλαβες.

Η αντίστοιχη ερώτηση με το "τι σημαίνουν τα 5 ευρώ για σένα" που του έκανες, είναι το να σε ρωτήσει εκείνος το "τι σημαίνουν τα 5 ευρώ για σένα και δεν μου τα κόβεις? θα πάρεις ρύζι για γεμιστά ή εισητήρια για το λεωφορείο?".

Δεν θα σε έθιγε αυτό?

 

 

Επί της ουσίας όχι. Θα με έθιγε όμως να μου απαντούσε με ερώτηση, την ίδια που του έκανα. Ρώτησα κάτι. Αν δεν είσαι σε θέση να μου πεις αναφορικά με το πετάλι που δίνω και το οποίο δεν έχεις καν έρθεις να δεις σε τι κατάσταση είναι, για ποιο λόγο/τι αντιπροσωπεύουν αναφορικά με το πετάλι ή με σένα αυτά τα 5 ευρω, πώς μου ζητάς νατα κόψω; Επειδή είναι η παράδοση που λεει και ο JazzJoker? (θα απαντήσω πιο κάτω σε αυτο)

Προφανώς και κατι αντιπροσωπεύουν τα 5 και το 1 και το 1.50 ευρώ. Ο άλλος έχασε τη ζωή του επειδή δεν είχε ένα εισιτήριο λεωφορείου και τον έσπρωξαν έξω και έπεσε. Με τα μισά από αυτά τα 5 ευρώ αγοραζα μακαρόνια στο σουπερ μάρκετ όταν δεν είχα να φάω μέσα στην κρίση, και περνούσα τρεις μέρες με μακαρόνια και ντομάτα.

33 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Συμφωνούμε, εγώ απλά σου λέω ότι είναι cultural element, δεν πρόκειται για τα λεφτά δηλαδή. 

 

 

Δεν διαφώνησα στην παράδοση. Εχει διαφορά όμως όταν εσύ (εγώ) πηγαίνεις σε έναν πάγκο , σε έναν πωλητή, και θεωρείς ότι σε παίρνει ή ότι μπορείς να διαπραγματευτείς - "αν πα΄ρω δυο θα μου κάνεις καλύτερη τιμή?". Το κάνω συχνά με ρούχα, επειδή είμαι αντικονφόρμα και ψωνίζω δύσκολα, ή επειδή δύσκολα βρίσκω κάτι να μου αρέσει, αν τύχει και μου κάτσει καλά ένα παντελόνι, μια φορά στα 5 χρόνια που πάω στα μαγαζιά, μπορεί να πάρω δυο σε διαφορετικά χρώματα. Αυτό το καταλαβαίνω.
Αλλά το να είμαι π.χ. ταξίδι στο εξωτερικό και ο πωλητής τουριστικών ειδών να πουλάει ποδιές για την κουζίνα με 5 ευρώ τη μία που γράφουν επάνω "Μάλτα" (πραγματικό γεγονός) και να έχει πάει ο ελληναράς και να του ζαλίζει τον έρωτα με τα χάλια αγγλικά του ότι "ο άλλος παραδίπλα τα έχει 4 ευρώ, κόψε μου", και να μιλάει συγχρόνως στα εληνικά με τη συμβία του ότι "καλά, κοίτα να δεις πόσο θα μα την αφήσει την ποδιά στο τέλος", με κάνει απλώς να ντρέπομαι.
Πόσο μάλλον όταν περιμένω να έρθει η σειρά μου και μόλςι απομακρύνεται ο ελληναράς,  ο πωλητής μου μιλάει σε άπταιστα ελληνικά (που σημαίνει ότι καταλάβαινε όλα όσα έλεγε ο άξεστος συμπατριώτης μας ως εκείνη τη στιγμή νομίζοντας ότι μίλαγε μόνο στη γυναίκα του): "κι εσείς έλληνες είστε?"
Απάντησα "ναι αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι". Κι αυτός: "το ξέρω, ο γαμπρός μου είναι έλληνας". χα χαα

Και γαμώ τις παραδόσεις έχουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tamtam είπε

Πουλάω κάτι (α) σε άριστη κατάσταση, που καινούριο κοστίζει 98 ευρώ. Το δίνω 45. Mου γράφει κάποιος λέγοντας ότι δίνει 40. Το πουλάω;

Πουλάω κάτι άλλο (β), που κοστίζει 189 δολλάρια + μεταφορικά + δασμούς-διότι δεν κυκλοφορεί στην ΕΕ. Το δίνω 110 ευρώ, στο κουτί του. Μου γράφει κάποιος ότι το παίρνει, αν θέλω λέει, μεθαύριο, για 100. Το δίνω;

Για την ιστορία, και οι δυο πήραν τα αρχίδια μου.
Τον πρώτο, τον ρώτησα τι αντιπροσωπεύουν για εκείνον τα 5 ευρώ. Δυο τυρόπιτες; Τρια πακέτα ρύζι; Με είπε απαράδεκτο και του ζήτησα να μη με ξαναενοχλήσει ποτέ. Τελικά το πούλησα όμως για 40 ευρώ επειδή έτσι γούσταρα σε ένα παιδάκι που δεν είχε πρόβλημα να περιμένει να το στείλω Ελλάδα.
Στον δεύτερο, απάντησα απλά ότι μου τη σπάει το στυλ του και ότι δεν είναι αυτή η ζητούμενη τιμή πώλησης, καθώς και ότι λέω να το κρατήσω και να το χρησιμοποιώ, μέχρι να φτάσει τα 200 στο ebay.

Λοιπον, το βάζεις 90 ε και γράφεις κάποιο από τα παρακατω:

Πολύ καλύτερο από τα πιο παλιά 

Πολύ καλύτερο από τα καινούργια

Μονο για γνωστες

Πατάει χάμω οποιαδήποτε πεταλ 

Είσαι καλυμμενος !!!!

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Κόψε κάτι κρίση έχουμε

-Κρίση έχουμε και οι 2 όχι μόνο εσύ

 

-Φιλε τελικά δε μου κάνει το πετάλι, να στο επιστρέψω να μου δώσεις πίσω τα λεφτά?

-Φίλε δεν είμαι κατάστημα να δέχομαι επιστροφές, αν δεν σου κάνει πούλα το.

 

Κι ένα περιστατικό που ήμουν εγώ ο παζαρεύων σε κιθάρα

-Μου την αφήνεις 120 από 130?

-125?

-Οκ λέω

Όταν συναντηθήκαμε του έδωσα 130 γιατί έτσι. Μου λέει μα 125 είπαμε. Του λέω πάρτα όλα και φύγε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι όλοι έχουν μια πονεμένη ιστορία
 

6 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Μου λέει μα 125 είπαμε. Του λέω πάρτα όλα και φύγε


Είσαι πολύ large!

Αυτό το "μόνο για γνώστες" με ξεπερνάει. Τι είναι ρε φίλε, σταυρόλεξο? Δεν ξέρω, πές μου να μάθω κι εγώ τι πουλάς. Βαριέσαι;

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimmyPap είπε

βλέπω κάτι Gibson LP Standard ή Traditional (ψάχνω μία αυτό τον καιρό) να πωλούνται σε τιμή καινούργιου - πραγματικά κάποιοι τύποi δεν παίζονται, πουλάνε δύο ή και δυόμιση χιλιάρικα κιθάρες που καινούργιες έχουν 2300 - εννοείται πως θα στείλω μια προσφορά με μία πραγματική τιμή την οποία μπορεί ο άλλος να θεωρήσει εξευτελιστική (ας πούμε 1500) , πλην όμως δε φταίω εγώ αλλά ο παραλογισμός του πωλητή.

 

Η μεγαλύτερη συμπαντική αλήθεια που γράφτηκε μετά την κβαντική θεωρία του ατόμου.

 

Στο θέμα του OP που δίνει τα πράγματα σε τιμή που είναι όντως δίκαιη και ο άλλος παζάρεψε για 3 και 5 ευρώ...δεν ξέρω, είναι όντως τράτζικ, ειδικά αν μιλάμε για πράγματα που είναι έτσι κι αλλιώς ''φθηνά'', από την άλλη δεν είμαι στην τσέπη του άλλου αλλά και πάλι για τέτοια ποσά πιο πολύ νομίζω είναι να νιώσει την ανάγκη ότι έκανε παζάρι παρά γιατί είχε οικονομική ανάγκη τα 3 ευρώ ξέρω 'γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα δεν ήταν για μένα. 

Όταν ήμουν μικρός τα βγάζαμε δύσκολα πέρα με μια μάνα να κάνει δουλειές του ποδαριού για να μας μεγαλώσει. Οπότε που λεφτά για κιθάρα. Γι' αυτό πήρα ένα μαδέρι για μπράτσο και ένα χαρτόνι για σώμα και ζωγράφισα πάνω τα τάστα. Δε θυμάμαι τι είχα βάλει για χορδές. 

 

Πολλά χρόνια μετά και αφού στάθηκα πιο τυχερός στη ζωή, ένα παιδάκι μιας φτωχής οικογένειας στη γειτονιά όταν με έβλεπε με την κιθάρα μου έλεγε ότι κάποια στιγμή θα πάρει κι αυτό μία. 

 

Επειδή θυμήθηκα εμένα αποφάσισα να του αγοράσω μία, του έδωσα κι ένα ενισχυτάκο της πλάκας που καθότανε και δε θα κάτσω να γράψω μελιστάλαχτες χαζομαρούλες για το πως με κοίταξε κλπ κλπ

 

Η κιθάρα δεν άξιζε για 130 πάντως, στην αγορά έπαιζε πιο κάτω αλλά δεν ήθελα να περιμένω να βρεθεί άλλη.

 

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν διεκρινα ειρωνια. Εισαι πολυ large οντως, με βαση αυτο που εγραψες.

Καλά εσένα η γνώμη σου είναι biased όποτε ασχολείσαι με μένα και δεν την λαμβάνω ποτέ υπόψιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Καλά εσένα η γνώμη σου είναι biased όποτε ασχολείσαι με μένα και δεν την λαμβάνω ποτέ υπόψιν.

 

Γιατι να ειμαι biased απεναντι σου? Σε ξερω και απο χθες? Και με βαση αυτα που εχεις πει για μενα (διχως να με γνωριζεις), ειδικα με το προηγουμενο nick, θα επρεπε να ειμαι αρκετα biased απεναντι σου. 

Κι ομως δεν ειμαι, και αρκει να διαβασεις αυτο που σου εγραψα. Τη γνωμη μου λεω ξεκαθαρα, και αντικειμενικα, με βαση τα ολα διαβαζω.

  • Μπερδεύτηκα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου